Wełna Superwash, jest poddawana procesowi chemicznemu, dzięki któremu włóczkę można prać w pralce bez obaw, że gotowy wyrób skurczy się czy sfilcuje. W tym poście na blogu możesz przeczytać o korzyściach płynących z procesu superwash i uzyskać wskazówki dotyczące pielęgnacji wełnianych swetrów zrobionych na drutach i koców zrobionych na szydełku.
Czy zastanawiał_ś się kiedyś, co dokładnie oznacza, że wełna jest poddana procesowi superwash?
Naturalna włóczka wełniana nie wytrzymuje wysokiej temperatury, w wyniku czego wełna skurczy się i sfilcuje, jeśli zostanie wyprana w pralce.
Jest to scenariusz, którego miłośnicy robótek ręcznych chcieliby uniknąć. To po prostu zbyt bolesne, gdy najbardziej ulubiony sweter wełniany skurczy się w praniu o dwa rozmiary!
Jeśli zdecydujesz się zrobić na drutach lub szydełku swój wyrób z włóczki wełnianej superwash, możesz uniknąć tego horroru – jest też wiele innych zalet wełny superwash, o których opowiem w tym wpisie na blogu.
Zacznijmy od przyjrzenia się, na czym dokładnie polega proces superwash i czym różni się wełna, która została poddana temu procesowi od zwykłej wełny.
Chcesz wiedzieć jak prać swoją włóczkę? Przejdź bezpośrednio do sekcji tutaj.
👆 Friends Extra Fine Merino to włóczka superwash, która nadaje się do wszelkiego rodzaju projektów. Może być prana mechanicznie w 30°C. Włóczkę znajdziesz tutaj.
Co to jest wełna superwash?
Podstawowa cecha wełny tkwi w nazwie: Superwash to metoda obróbki wełny tak, aby można ją było bez problemu prać w pralce.
Wełna jest naturalnym włóknem białkowym i składa się z wielu małych łusek, które zachodzą na siebie. Łuski te nie wytrzymują wysokich temperatur i nagłych zmian temperatury. Jeśli wypierzesz wełnę w wysokiej temperaturze, łuski otworzą się i skleją, co spowoduje, że wełna zbije się w filc.
Wełnę superwash poddaje się procesom usuwającym łuski, po czym włókna pokrywa się warstwą polimeru, która chroni wełnę przed wysokimi temperaturami.
Poli-co? Polimer to nieszkodliwa plastikowa substancja, która jest dość powszechna w odzieży. Większość twoich ubrań prawdopodobnie zawiera jakąś formę polimeru 😉
Z banderoli włóczki będzie jasno wynikać, czy włóczka jest poddana obróbce superwash, czy nie.
👆 Wśród naszych włóczek superwash znajdziesz Friends Extra Fine Merino, Unicorn Solid i Silly Socks.
Czy wiesz … że możesz również wykorzystać filcowe właściwości wełny na swoją korzyść? Na przykład możesz rzucić się w filcowanie koszy, toreb lub kapci. Zobacz np. te urocze filcowe bambosze 💜
Teraz spójrzmy, jak najlepiej pielęgnować wyroby wykonane z wełny superwash.
Pielęgnacja wełny superwash
Jak wcześniej wspomniałam wełna superwash może być prana w pralce. Dlatego warto robić na drutach lub szydełku ubranka dla niemowląt i dzieci z wełny superwash – lub dla siebie, jeśli nie masz cierpliwości lub chęci do ręcznego prania ubrań.
Jednak przed wrzuceniem wyrobów z wełny superwash do pralki, musisz się trochę zastanowić.
Zawsze należy prać w specjalnym programie do prania wełny i trzeba zwracać uwagę na temperaturę, maksymalnie 30°C. Jednak niektóre włóczki superwash wytrzymują temperaturę do 40°C. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić banderolę włóczki.
Możesz użyć detergentu do wełny, ale musisz unikać płynu do zmiękczania tkanin, który może zmienić kształt. Dobrym detergentem do wełny jest Eucalan, który zawiera lanolinę i sprawia, że twoje kreacje są cudownie miękkie.
Nie wkładaj wełny superwash do suszarki bębnowej.
Wskazówka! Należy zwrócić uwagę, że produkty wykonane z wełny superwash mogą się rozciągnąć podczas noszenia. Dlatego dobrym pomysłem może być regularne pranie ubrań, aby przywrócić ich pierwotny kształt. Możesz również rozważyć blokowanie swojego projektu. Alternatywnie możesz wykorzystać druty lub szydełko o mniejszym rozmiarze, z myślą, że ubranie i tak się rozciągnie.
👆 Tutaj znajdziesz detergent do wełny firmy Eucalan.
Co musisz wiedzieć o pracy z wełną superwash
Właściwości zwykłej wełny i wełny superwash są zupełnie inne, dlatego omówię nieco więcej tutaj.
Wełna superwash nie drapie
Wełna poddana procesowi superwash jest, jak wspomniałam, pokryta ochronną warstwą polimeru. Sprawia to, że włóczka jest wyjątkowo miękka i przyjemna w dotyku.
Jeśli zwykle trzymasz się z dala od naturalnej wełny, która dla niektórych może być bardzo szorstka, a w kontakcie ze skórą, kłuje i powoduje podrażnienia, wełna superwash jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem.
Wełna superwash jest gładka i łatwa w obróbce
Warstwa ochronna wełny superwash sprawia, że włóczka jest gładka i lekko błyszcząca, w przeciwieństwie do naturalnej włóczki wełnianej.
Podczas pracy z wełną superwash wyraźnie zauważysz, że jest ona gładsza niż naturalna wełna. Oczka po prostu łatwiej przesuwają się po drutach – w efekcie pracujesz szybciej niż zwykle. Jednak gładka włóczka może również oznaczać, że łatwiej zgubisz oczko … o nie! Uważaj na uciekające oczka 😊
Wskazówka! Jeśli okaże się, że włóczka jest zbyt gładka i trudno nią pracować spróbuj wykorzystać drutów lub szydełka z innego materiału. Włóczka bardziej ślizga się na metalowych drutach/szydełku, dlatego warto spróbować drutów/szydełka z naturalnego materiału, takiego jak drewno lub bambus. Zobacz nasz duży wybór drutów dziewiarskich tutaj i szydełek tutaj.
Wyraźne i nasycone kolory wełny superwash
Wełna superwash lepiej przyjmuje barwnik w porównaniu z wełną naturalną. Oznacza to, że kolory wydają się wyjątkowo wyraźne i nasycone. Tutaj warto zaszaleć z kolorowymi projektami – masz gwarancję uzyskania naprawdę fajnych rezultatów.
Wełna superwash jest mniej izolująca
Wspomniałam o wielu zaletach wełny superwash. Jest jednak druga strona medalu. Regulujący temperaturę i izolujący efekt znany z naturalnej wełny, jest w pewnym stopniu osłabiony w wełnie superwash, ponieważ włókna są otoczone polimerem.
Masz ochotę wypróbować wełnę superwash? Przyjrzyjmy się możliwościom!
👆 Spójrz na te piękne, mocne kolory naszej wełny superwash Unicorn Solid. Włóczka składa się w 75% z wełny merino i w 25% z poliamidu. Zobacz wszystkie kolory tutaj.
Wypróbuj włóczkę superwash
Szczególnie chciałabym podkreślić Unicorn Solid i Friends Extra Fine Merino. Obie włóczki są miękkie, piękne i dostępne w wielu kolorach. Na drutach oraz szydełku wykonasz skarpety, swetry, czapki i szaliki dla dzieci, jak i dorosłych.
Wskazówka! Masz wątpliwości, czy wybrać zwykłą wełnę czy wełnę superwash? Dobrym pomysłem może być wykonanie próbki dziewiarskiej. Przeczytaj, jak zrobić próbkę dziewiarską tutaj.
Podsumowanie: Wełna superwash
- Wełna superwash jest poddawana obróbce, w taki sposób, aby można ją było prać mechanicznie w specjalnym programie do prania wełny w temperaturze maksymalnie 30°C. Nie suszyć w suszarce bębnowej.
- Jest wyjątkowo miękka, lekko błyszcząca i ma piękne, nasycone kolory.
- Idealnie nada się na ubrania dziecięce, niemowlęce oraz dla dorosłych, które wymagają częstego prania.