Meet the Designer: JoJo Knitwear

Poznaj projektantkę: JoJo Knitwear

Przygotuj się na to, że zostaniesz zachwycona projektami JoJo Knitwear. Dunka Ane Kofod, która stoi za marką, jest nie tylko utalentowaną projektantką wzorów dziewiarskich, ale ma również wyjątkową zdolność do uchwycenia esencji piękna natury i przeniesienia jej do eleganckich i przyciągających wzrok projektów. Spotkaj ją tutaj!


Lubisz styl nordycki i piękne projekty, które są zarówno bogate w detale, ale także proste i eleganckie? W takim razie ośmielamy się obiecać, że pokochasz JoJo Knitwear!

W tym wywiadzie możesz poznać Ane Kofod, która jest kreatywnym mózgiem stojącym za JoJo Knitwear. Dorastała blisko szumiącego Morza Północnego na zachodnim wybrzeżu Danii i nie jest tajemnicą, że to właśnie tutaj znajduje inspirację i wyjątkowe DNA. 🌊🌾🐚 Przez 10 lat projektowała i szyła sukienki dla hostess w „Tańcu z gwiazdami” oraz brała udział w produkcjach filmowych w Stanach Zjednoczonych! 👏💃 

We współpracy z Hobbii Ane opublikowała właśnie kolekcję Natural Beauty, która zawiera sześć absolutnie pięknych wzorów dziewiarskich. 😍 Trudno nie zainspirować się kreatywnym umysłem Ane i jej miłością do robienia na drutach!

Tutaj dowiesz się o niej znacznie więcej – od jej ulubionych miejsc do robienia na drutach po to, jak czerpie inspirację i wciela swoje pomysły w życie.


1. Jakie jest Twoje ulubione miejsce do robienia na drutach?

"Uwielbiam robić na drutach absolutnie wszędzie i o każdej porze. Moim zdaniem większość sytuacji można polepszyć jedynie mając przy sobie robótkę. Natychmiast daje mi to poczucie spokoju i dobrego samopoczucia, nawet gdy wokół mnie panuje zamieszanie.

W moim salonie mam kącik do robienia na drutach z idealnym krzesłem, koszami wypełnionymi włóczkami na podłodze i dobrą lampą. Siedzę tam prawie każdego wieczoru i robię na drutach. Latem uwielbiam przesiadywać na tarasie w cieniu drzewa figowego i robić na drutach, słuchając śpiewu ptaków, a mój kot śpi obok mnie”. 


2. Skąd czerpiesz inspiracje do nowych wzorów dziewiarskich?

“Znajdowanie inspiracji do nowych projektów jest dla mnie procesem, który wymaga zarówno struktury, jak i spontaniczności. Często jestem w trakcie pewnego rodzaju procesu twórczego w mojej głowie, który zawsze obraca się wokół nowych pomysłów na robienia na drutach, struktur i sylwetek, które chcę odkrywać. Dlatego zawsze obserwuję otaczający mnie świat „dziewiarskimi oczami”. Przyglądam się i badam wszystkie robótki i techniki, które spotykam. Ciągle robię zdjęcia i notatki w telefonie, aby zapamiętać swoje pomysły.

Uwielbiam także odkrywać stare techniki i struktury, a następnie umieszczać je w nowym kontekście. Może to być dzianina strukturalna z lat 50., przeglądanie starych książek o robieniu na drutach lub studiowanie norweskich wzorów, które przekładam na coś innego i umieszczam w nowym kontekście."

 


3. Jak wygląda Twój proces projektowania od pomysłu do gotowego projektu?

“„Mam głowę pełną pomysłów, następnie lubię zacząć robić próbki dziewiarskie z wszelkiego rodzaju włóczek, aby sprawdzić, czy pomysł, który sobie wyobrażam, sprawdzi się w rzeczywistości. Wybieram detale, techniki i włóczki – i łączę je w sposób, który mnie inspiruje.

Jedna próbka prowadzi do drugiej i nagle pomysł przekształca się w zupełnie nowy. Czasami nagle w trakcie tego procesu pojawia się zupełnie nowy pomysł, o którym nigdy wcześniej nie myślałam. To niesamowite uczucie, gdy pojawia się znikąd między dłońmi. Czasami więc eksperymentowanie bez zbyt wielu ustalonych planów może prowadzić do niespodzianek i nowych projektów.

Kiedy już mam gotowy wzór lub strukturę, opracowuję dopasowanie do modelu. Następnie rozpoczyna się obliczanie różnych rozmiarów. Zaczynam robić na drutach pierwszy model i ciągle go przymierzam, aby nanieść poprawki, jeśli nie rozwija się zadowalająco.

Kiedy zrobię na drutach pierwszy model, przychodzi kolej na testy. Wszystkie rozmiary są testowane. W ten sposób dowiem się, czy mój przepis jest jasny i łatwy do zrozumienia. Jednocześnie testerka przekazuje opinię na temat dopasowania. Bardzo się cieszę, że otrzymuję porady i pomysły od moich testerek, ponieważ moim celem jest mieć szczęśliwych rękodzielników, którzy pokochają swój gotowy produkt.


4. Co czyni projekt wyjątkowym?

“Dobry projekt musi spełniać swój cel i zaspokajać potrzeby użytkownika, a jednocześnie być harmonijny i estetyczny. Dobre projekty są innowacyjne i wyróżniają się z tłumu własnym DNA. Wnosi coś nowego lub wyjątkowego, czy to poprzez swoją formę, funkcję, czy materiał. Projekt powinien sprawiać wrażenie intuicyjnego i atrakcyjnego wizualnie.

Zawsze biorę pod uwagę równowagę w ilości szczegółów, ponieważ często daję się ponieść emocjom. Mając to na uwadze, czasami muszę powstrzymać bogactwo detali na swetrach. Jednocześnie projekt powinien wyróżniać się z tłumu, wywoływać efekt wow i mieć w sobie coś oryginalnego.

Jestem z wykształcenia krawcową, dlatego zależy mi również na dobrym dopasowaniu, a dzięki mojej wiedzy na temat konstrukcji wzorów staram się uwzględnić to dobre dopasowanie w moich wykrojach dziewiarskich.

Część emocjonalna ma niewątpliwie pewną wartość. Dobry projekt może mieć zdolność tworzenia emocjonalnej więzi z użytkownikiem. Sama doświadczyłam, że design – tak naprawdę we wszystkich branżach, zarówno wnętrzarskich, odzieżowych, artystycznych, jak i architektonicznych – niemalże komunikuje lub symbolizuje coś, co doceniasz. Może obudzić w człowieku uczucie lub wspomnienie, wywołać podekscytowanie i radość. Dlatego czujesz się przyciągan_, a dana rzecz nadaje głębszą wartość. Byłoby dla mnie wspaniale, gdybym mogła przekazać to uczucie innym poprzez moje projekty. W końcu chodzi o szerzenie radości”.

 


5. Jak pracujesz z materiałami i kolorami?

“Przede wszystkim ważne jest, aby produkt, który staram się stworzyć, przemawiał do doboru materiałów i kolorów. Mam na myśli to, że ważne jest na przykład znalezienie odpowiedniej włóczki do wybranej techniki. Technikę należy podkreślić w odpowiedni sposób. Niektóre włóczki „zjadają” detal, przez co zostaje on rozrzedzony i zanika. Dlatego dla mnie bardzo ważne jest wykonywanie próbek dziewiarskich, ponieważ pozwalają one przetestować i udoskonalić wybór materiału. Często używam dodatkowej nitki do tworzenia różnych tekstur. Osobiście mam słabość do wełny – wszelkich jej rodzajów i odmian.

Jeśli chodzi o kolory, ważne jest oczywiście zrozumienie teorii kolorów i psychologii kolorów, aby osiągnąć równowagę i kontrast w ekscytujący sposób. Więcej szczegółów zobaczysz w jasnych kolorach, a w ciemnych kolorach mogą one zniknąć. Dlatego często wybieram jaśniejsze kolory, aby dziewiarka mogła lepiej zobaczyć projekt. Ale uwielbiam używać kolorów. Dlatego lubię oglądać na Instagramie, jak ludzie publikują własne wybory kolorów. To niezwykle inspirujące, gdy ludzie personalizują projekt w ten sposób i czynią go swoim własnym.

Dzięki dobremu zrozumieniu koloru i kreatywnemu podejściu do materiałów możesz tworzyć projekty, które są zarówno piękne, funkcjonalne, jak i osobiste."


6. Jakie były Twoje przemyślenia stojące za kolekcją „Natural Beauty”? 

“Najpierw stworzyłam tablicę inspiracji, która podsumowała, czym jest dla mnie „Natural Beauty”. Dorastałam w Północnej Jutlandii w Danii, niedaleko Morza Północnego i myślałam o naturze, w której dorastałam – polach kukurydzy, morzu i wietrze. Myślę, że w tym samym czasie moja tablica inspiracji stworzyła piękną paletę kolorów, z której mogłam skorzystać. Kiedy później patrzyłam na zdjęcia, zainspirowała mnie struktura pola kukurydzy i sposób, w jaki trawy są poruszane przez wiatr na plaży. To wszystko stało się inspiracją struktur, które zawarłam w serii Barley Field i Meadow Sunset.

Seria Barley Field ma wzór strukturalny z przodu, nawiązujący do pola, na którym pszenica porusza się falującymi ruchami na wietrze. Może to niemal stworzyć efekt wizualny, w którym wygląda, jakby pole falowało jak morze. To nie tylko piękny widok, ale także potężna naturalna metafora, symbolizująca obfitość i płodność. Zakochałam się w połączeniu Divina i Soft Alpaca Lace. Jest to najmiększe połączenie włóczek. A włóczka wyraźnie i ładnie podkreśla wzór ażurowy. Zawsze dążę do tego, aby był to sweter, który lubicie robić na drutach i który z chęcią będziecie używać wielokrotnie. Myślę, że to połączenie włóczek to potwierdza.”


Tutaj znajdziesz serię Barley Field: 1) Barley Field – Kardigan 2) Barley Field – Sweter 3) Barley Field – Kamizelka.

 

“Seria Meadow Sunset posiada poziomy, kolorowy pasek, który nawiązuje do zachodu słońca na horyzoncie. Struktura kolorowego paska symbolizuje słomę stojącą na plaży. Chociaż są delikatne, mają korzenie mocno osadzone w ziemi i stoją nietknięte pomimo wiatru i pogody. Trochę jak my, ludzie, którzy muszą stawiać czoła wyzwaniom. Chociaż zachód słońca oznacza koniec, zwiastuje także nowy początek, gdy słońce wzejdzie ponownie następnego ranka. Wybór dwóch nitek Soft Alpaca był po raz kolejny chęcią stworzenia swetra, który będzie miękki i wygodny w noszeniu. Włóczka tworzy ładny obraz ściegu, a paleta kolorów jest bardzo inspirująca.”

 

Tutaj znajdziesz serię Meadow Sunset: 1) Meadow Sunset – Kardigan 2) Meadow Sunset – Sweter 3) Meadow Sunset – Wrap.

 

“Myślę, że moim osobistym faworytem jest kolekcja Barley Field. Uwielbiam dzianiny z detalami, dzięki nim robienie na drutach jest ciekawe. Ten projekt naprawdę ma moje DNA jako projektanta. Możesz to zobaczyć, jeśli spojrzysz na moje projekty z biegiem czasu. A w dodatku Divina i Soft Alpaca Lace są tak przyjemne do robienia na drutach, jak i do noszenia. Kardigan jest już ulubionym elementem mojej garderoby.”


7. Jakie są Twoje 3 najlepsze rady dla początkujących?

1 – Wybierz projekt, z którym Twoim zdaniem możesz sobie poradzić i od którego chcesz zacząć. Osobiście nie sądzę, że musisz zaczynać od ściereczki, jeśli uważasz, że brzmi to nudno. Przede wszystkim musisz robić coś, co lubisz i co cię pasjonuje.

2 – Wybierz projekt na druty nr 5 – lub nawet grubsze. Przerabianie na cieńszych drutach może być kłopotliwe, a projekt zajmuje dużo czasu. Osobiście uważam, że to wspaniale, że można zobaczyć, jak rośnie dzianina i że coś się dzieje. 

3 – Dziergaj z przyjacielem. Z kimś kto może Ci pomóc, gdy napotkasz wyzwania podczas dziergania. Rękodzielnicy uwielbiają pomagać.

Dwie małe zabawne rzeczy, które zwykle mówię: po pierwsze, w robieniu na drutach chodzi o proces, a nie o końcowy wynik. A po drugie, prawdziwa dziewiarka zbiera plony każdego dnia.”


Pobierz wzory tutaj

Czy kochasz już piękne dzianiny zaprojektowane przez Ane? Wybierz więc swój ulubiony wzór i zacznij dzierganie! Zaskoczyła Cię seria 

Podoba Ci się seria Barley Field lub wzory Meadow Sunset?

Pobierz wzory Barley Field za darmo tutaj

Pobierz wzory Meadow Sunset za darmo tutaj


Najnowszy post
Meet the designer: Chiara Cremon

Poznaj Projektanta: Chiara Cremon

Poznaj projektanta stojącego za uroczymi i zimowymi amigurumi! 🥹🐧❄️

Behind the Yarn: Apricity by TL Yarn Crafts

Zza włóczki: Apricity od TL Yarn Crafts

Jesteśmy zachwyceni nową włóczką Happy Place Apricity! 🥰

Knit Festive Christmas Sweaters for the Whole Family

Świąteczny sweter dla całej rodziny

Najładniejszy świąteczny sweter od JoJo Knitwear. 🎄

Advent Calendar 2024 FAQ

Wszystko, co musisz wiedzieć o Kalendarzu Adwentowym 2024

Masz pytania? Mamy odpowiedzi! 🙋‍♀️

Fall in Love with the Pom Pom x Hobbii Autumn 2024 Collection

Pom Pom x Hobbii Kolekcja Jesień 2024

Otul się kolekcją Pom Pom x Hobbii Jesień 2024, w całości wykonaną z cudownej włóczki Garland! 🍂✨

Meet Pom Pom: Behind the Scenes of the Colorful and Stylish Brand

Poznaj Pom Pom: Kulisy Kolorowej i Stylowej Marki

Dowiedz się wszystkiego o Pom Pom i ich najnowszym dziele, Garland — zupełnie nowej włóczce! 🧶

Craft Your Way Through December with Toni & Mama Gwen

Spędź kreatywnie grudzień z Toni i Mamą Gwen

To idealny prezent przedświąteczny - dołącz do tegorocznego Kalendarza Adwentowego z Toni Lipsey i Mamą Gwen! 🎁

Meet the Designer: JoJo Knitwear

Poznaj projektantkę: JoJo Knitwear

Czy lubisz nordyckie wzory i dzianiny? W takim razie musisz przeczytać ten post! 🌊🌾

Meet the Designer: Jonah’s Hands

Poznaj projektanta: Jonah’s Hands

Poznaj 16-letniego Jonaha Larsona, młodego projektanta stojącego za dwoma nowymi wspaniałymi wzorami szydełkowymi!

Matchy matchy! Introducing the ‘Mini & Me’ Collection by kolibri by johanna

Matchy matchy! Przedstawiamy kolekcję "Mini & Me" od kolibri by johanna

Szukasz jednakowych swetrów dla całej rodziny? Zdobądź nowe wzory od kolibri by Johanna!

Hobbii and Pom Pom Present: 13 Free Summer Patterns

Hobbii i Pom Pom prezentują: 13 darmowych wzorów na lato

Najgorętsza letnia kolekcja roku jest już dostępna - zarówno z wzorami na druty, jak i na szydełko! 😍

Embroidery: Visible Mending Brings New Life to Your Projects

Haft: Widoczne naprawianie nada Twoim projektom nowe życie

Nadaj swoim starym ubraniom nowe życie! Tutaj znajdziesz przyjazny dla początkujących przewodnik krok po kroku, jak wykorzystać technikę ‘visible mending’ (widoczne naprawianie) do wyhaftowania drobnych wzorów i załatania małych dziur w ubraniach.