A Beginner’s Guide: How to Knit

Przewodnik dla początkujących: Naucz się robić na drutach

Ten poradnik dziewiarski jest przewodnikiem krok po kroku dla tych, którzy chcą nauczyć się robić na drutach i wykonać swój pierwszy projekt. Dowiedz się wszystkiego o materiałach i najbardziej podstawowych technikach oraz uzyskaj inspirację do swojego pierwszego projektu.


Marzysz o tym, aby nauczyć się robić na drutach, ale dostajesz szoku, gdy widzisz te wszystkie skróty dziewiarskie we wzorze?

Możesz być całkowicie spokojna. Każdy może nauczyć się robić na drutach (tak, ty też!). Szybko nauczysz się podstawowych technik i zanim się zorientujesz, masz w rękach swój pierwszy ukończony projekt. Pamiętaj, że twoja babcia z dziewiarskim talentem, kiedyś też musiała nauczyć się czym jest oczko.

Chcesz nauczyć się robić na drutach? W takim razie trafiłaś we właściwe miejsce. Jestem tutaj, aby pomóc ci rozpocząć pierwszy projekt – krok po kroku.

Więc chwyć włóczkę i druty – twoja nowa przygoda z dziewiarstwem zaczyna się teraz!

W tym poście pomogę ci:

  • wybrać materiały do pierwszego projektu dziewiarskiego
  • jak najlepiej zacząć z najbardziej podstawowymi technikami
  • znaleźć inspirację do wzorów dziewiarskich dla początkujących 

Jesteś gotowa? Zacznijmy od wprowadzenia do materiałów, których będziesz potrzebować do swojego pierwszego projektu.

Materiały: Zacznij robić na drutach

Włóczka i druty dziewiarskie. To jest w zasadzie to, czego potrzebujesz, aby nauczyć się robić na drutach. To powiedziawszy, może być korzystne również nabycie innych cennych przyborów.

Potrzebujesz:

  • Druty dziewiarskie
  • Włóczkę
  • Małe nożyczki
  • Centymetr krawiecki
  • Dobrą igłę
  • Znaczniki ściegów

Znajdź swoje akcesoria tutaj.

Psst! Zobacz te zabawne unicorn-nożyczki  i urocze znaczniki ściegów, które z pewnością wydobędą uśmiech na twarzy.

Wybierz odpowiednią włóczkę 

Istnieje duży wybór włóczek  o różnym składzie, grubości i długości. Początkującemu może wydawać się to przytłaczające (wierz nam, wszyscy to próbowaliśmy), ale nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Znajdź informacje o włóczce na banderoli. Kiedy kupujesz motek włóczki, wokół włóczki znajduje się szeroki pasek z papieru. Nazywa się banderolą i zawiera wszystkie informacje na temat włóczki, których będziesz potrzebować, aby mieć pewność, że twoja dzianina będzie wyglądać dokładnie tak jak chcesz.

Co warto wiedzieć o włóczce

  • Skład informuje z czego wykonana jest przędza. Istnieje wiele materiałów, tak samo jak wiele przędz składa się z mieszanki kilku rodzajów. Wśród popularnych włóczek znajdują się m.in. bawełna, wełna, alpaka, moher i akryl.
  • Numer koloru i LOT wskazują kolor przędzy i partię, z której pochodzi. Jest to ważne przy zakupie włóczki do projektu, aby włóczka nie różniła się zbytnio pod względem farbowania, które będzie widoczne na dzianinie.
  • Waga wskazuje, ile gramów waży motek włóczki, a długość określa, ile metrów znajduje się w motku. Te informacje są bardzo ważne podczas obliczania ilości motków potrzebnych do projektu
  • Zalecane druty to rozmiar albo grubość, którą powinny mieć twoje druty dziewiarskie, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy z daną włóczką.
  • Próbka jest ważnym wskaźnikiem tego, czy dzianina będzie pasować do podanych wymiarów. Próbkę mierzy się w kwadracie o wymiarach 10 x 10 cm i określa się ilością oczek na szerokość i ilością rzędów na wysokość. Jeśli np. jest podane: 10 x 10 = 22 o x 27 rz oznacza to, że próbka ma 22 oczka na 10 cm szerokości i 27 rzędów na 10 cm wysokości.
  • Instrukcja prania informuje, jak należy prać włóczkę.

Dodatkowo na niektórych banderolach oraz w naszym sklepie internetowym pojawi się również informacja do jakiej grupy włóczek należy dana włóczka. Grupa włóczek odnosi się do angielskiego systemu kategorii włóczek, który składa się z siedmiu kategorii w zakresie od 0 do 6 i informuje o grubości przędzy.


Tutaj widzisz zdjęcie banderoli na naszej włóczce akrylowej Amigo XL.

No ale jak wybrać włóczkę do swojego pierwszego projektu?

Chcesz natychmiast zacząć? Dobrym pomysłem jest znalezienie wzorów ze średniej lub grubej włóczki, dzięki którym szybko zobaczysz, jak Twój projekt nabiera kształtu. Może np.  być to nasza włóczka Amigo XL lub Snowstorm.

Wskazówka! Wyraźną zaletą jest robienie na drutach z kolorowej lub jasnej przędzy, gdzie łatwiej jest zobaczyć co robisz.

Jeśli zastanawiasz się nad użyciem włóczki innej niż ta użyta we wzorze, możesz przeczytać nasz post o tym, jak przeliczyć ilość motków przy użyciu alternatywnej włóczki.

Wybierz odpowiednie druty dziewiarskie

Istnieje wiele rodzajów drutów dziewiarskich. Szybko odkryjesz, że istnieją druty proste, druty okrągłe i druty pończosznicze, a każdy rodzaj nadaje się do różnych projektów.

Druty okrągłe (druty na żyłce) to idealny wybór na pierwszy projekt. Składają się z pary krótkich drutów dziewiarskich połączonych żyłką o określonej długości. Na drutach okrągłych jest to – jak sama nazwa wskazuje – łatwo dziergać na okrągło (np. czapę), ale również możesz dziergać w tę i z powrotem (np. ściereczkę kuchenną).

Druty dziewiarskie są również dostępne z różnych materiałów, w tym z metalu, plastiku, drewna i bambusa. Wybór materiału jest po części kwestią gustu, a po części ma wpływ na twoją dzianinę. Bardzo gładka przędza (np. bawełna i tencel) mogą być dziergane na drewnianych lub plastikowych drutach, podczas gdy mniej gładka przędza (np. akryl) łatwiej dzierga się na drutach metalowych.

Zrób próbkę dziewiarską – aby Twój projekt nie okazał się za mały czy za duży

Każdy robi na drutach inaczej, dlatego dobrym pomysłem jest wykonanie próbki dziewiarskiej, przed rozpoczęciem swojego projektu.

Twoja próbka dziewiarska może powiedzieć coś o twoim naprężeniu nitki i możesz dowiedzieć się, czy gotowy projekt będzie pasował do twojego rozmiaru. Biorąc pod uwagę godziny spędzone na robieniu na drutach, noszenie zbyt małego swetra byłoby BARDZO irytujące!

Dlatego przed rozpoczęciem nowego projektu należy zawsze wykonać próbkę dziewiarską. Próbka jest również wskaźnikiem, ile włóczki musisz kupić, aby wystarczyło jej na cały projekt.

Co zrobić, jeśli twoje naprężenie nitki nie odpowiada parametrom próbki, ponieważ dziergasz ściślej lub luźniej?

Po wykonaniu próbki zmierz naprężenie nitki w kwadracie o wymiarach 10 x 10 cm. Jeśli masz mniej oczek niż wskazano na banderoli lub we wzorze, oznacza to, że dziergasz luźniej, a więcej oczek oznacza, że dziergasz ściślej. 

Dziergasz luźniej, możesz zmniejszyć rozmiar drutów, aby dopasować naprężenie nitki, natomiast możesz zwiększyć o jeden rozmiar druty, jeśli robisz zbyt ściśle. No i możesz zacząć dzierganie.

Nauczy się robić na drutach

Hura! Dotarliśmy do najciekawszego etapu naszej podróży. Czas nauczyć się robić na drutach!

Istnieją cztery bardzo podstawowe techniki dziergania:

  1. Nabieranie oczek.
  2. Dzierganie oczek prawych.
  3. Dzierganie oczek lewych.
  4. Zamykanie oczek.

Być może myślisz, że to takie proste? I tak, rzeczywiście tak jest! Naucz się tych czterech technik i możesz zacząć robić na drutach własne projekty.

Pamiętaj, że różne techniki można wykonać na kilka różnych sposobów. Wybierz wariant, który najbardziej ci odpowiada.

Zacznijmy od nauczenia się jak rozpocząć projekt: jak nabrać oczka na druty.

Jak nabrać oczka na druty

W powyższym filmie, dowiesz się jak nabrać oczka na druty.

Wskazówka do video! Czy wiesz, że we wszystkich naszych filmach na YouTube możesz wybrać polskie napisy? Po prostu kliknij “Ustawienia” (małe koło zębate pod filmem ⚙) a następnie “Napisy”, gdzie możesz zmienić język. Możesz także dostosować prędkość odtwarzania, jeśli chcesz zobaczyć technikę w wolniejszym tempie.


Jak wybrać napisy w innym języku.

Wiele osób zaczyna od pętelki, gdy muszą nabrać oczka na druty. Powoduje to jednak powstanie węzła, którego możesz uniknąć korzystając z techniki, którą pokazujemy na filmie. Daje to bardziej zaokrągloną i miękką krawędź.

Jak nabrać oczka

  1. Lewa ręka: Trzymaj włóczkę między kciukiem a palcem wskazującym.
  2. Prawa ręka: Owiń drut wokół włóczki, tak aby włóczka “skrzyżowała się” na drucie i przytrzymaj.
  3. Przełóż drut pod pierwszą nitką na kciuku i nad pierwszą nitką na palcu wskazującym.
  4. Przeciągnij włóczkę z powrotem przez pętelkę na kciuku.
  5. Delikatnie zaciągnij. Unikaj, aby oczka nie były zbyt ścisłe.
  6. Powtarzaj, aż nałożysz wszystkie oczka. 

Pamiętaj, aby luźno nabierać oczka 

Łatwiej będzie przerobić pierwsze rzędy, jeśli luźno nabierzesz oczka na druty. Być może słyszałaś, że możesz nabrać luźno oczka, nabierając je na dwa druty zamiast na jeden. Ale w rzeczywistości sprawia to, że oczka są dłuższe i niestaranne. 

Zamiast tego możesz umieścić palec pomiędzy poprzednim oczkiem, a oczkiem który obecnie nabierasz na drut. W ten sposób uzyskasz ładne, równomierne oczka wzdłuż brzegu robótki.

Wskazówka! Kiedy musisz rozpocząć duży projekt z dużą ilością oczek, ciągłe liczenie może być uciążliwe. Użyj znaczników ściegów do liczenia, podczas nabierania oczek. Umieść np. jeden znacznik za każdym 20 oczkiem. Znacznik możesz umieścić na drucie albo bezpośrednio w oczku. 

Jak przerabiać oczka prawe (o.p.)

Oczka prawe, w skrócie o.p., to jedna z najczęściej stosowanych technik dziewiarskich. Naucz się przerabiać oczka prawe w powyższym filmie instruktażowym. Nie poddawaj się, jeśli oczka nie zsuwają się od razu łatwo z drutów. Im częściej powtarzasz ruch, tym bardziej płynne będzie dzierganie. Dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od robienia na drutach prostych projektów, w których naprawdę opanujesz technikę. Możesz np. ćwiczyć oczka prawe robiąc na drutach myjki.

Oczko prawe: Jak zrobić 

  1. Wbij prawy drut w przednią pętelkę oczka na lewym drucie.
  2. Złap nitkę z palca wskazującego prawym drutem.
  3. Przeciągnij nitkę przez oczko.
  4. Zsuń oczko z lewego drutu.

Jak przerabiać oczka lewe (o.l.)

 

Kolejną podstawową techniką robienia na drutach, z którą należy czuć się komfortowo, to oczka lewe (o.l.). Oczka lewe mogą na pierwszy rzut oka wydawać się trudniejsze niż oczka prawe, ale jest to po prostu kwestia opanowania techniki. Zobacz, jak przerabiać oczka lewe w powyższym filmie instruktażowym.

Oczka lewe: Jak zrobić

  1. Umieść włóczkę przed robótką.
  2. Wbij prawy drut od tyłu w przednie oczko na lewym drucie.
  3. Złap nitkę czubkiem prawego drutu i przeciągnij ją przez oczko.
  4. Zsuń oczko z lewego drutu.

Nie tak twoja babcia nauczyła cię przerabiać oczka lewe? W rzeczywistości istnieje kilka sposobów przerabiania oczek lewych. Wszystkie są równie dobre, więc po prostu wybierasz technikę, która najbardziej ci odpowiada. Zdecydowałam się opisać tę metodę, ponieważ uważam, że jest ona bardzo łatwa i zrozumiała dla początkujących.

Tak! Teraz możesz już przerabiać oczka prawe i lewe. W rzeczywistości oznacza to, że możesz wykonywać wiele innych technik dziewiarskich, które składają się z różnych kombinacji oczek prawych i lewych. Między innymi możesz wykonywać dżersej, ścieg ściągaczowy, ścieg francuski i ścieg perłowy.

Jak zamknąć oczka

 

Gdy dojdziesz do ostatniego kroku w procesie dziergania, musisz zakończyć swój projekt. Zobacz na powyższym filmie instruktażowym, jak zamknąć oczka.

Jak zamknąć oczka / zakończyć projekt 

  1. Zacznij od zrobienia dwóch oczek prawych.
  2. Przeciągnij pierwsze oczko nad drugim, tak aby pozostało jedno oczko na prawym drucie.
  3. Przerób następne oczko i przeciągnij na nie oczko znajdujące się na skraju (po prawej stronie) na prawym drucie. Kontynuuj aż przerobisz wszystkie oczka na lewym drucie i zostanie tylko jedno oczko na prawym drucie.
  4. Utnij włóczkę i przeciągnij przez ostatnie oczko.

Hura, teraz możesz robić na drutach!

Gratulacje! Czy to nie cudownie! Teraz jesteś prawdziwą dziewiarką. 

Nauczyłaś się podstaw robienia na drutach i należy to uczcić. Co powiesz na rozpoczęcie pierwszego projektu?


Wzory przyjazne dla początkujących

Teraz możesz rozpocząć swój pierwszy projekt na drutach.

Dobrze jest zacząć od małego projektu, takiego jak ściereczki do naczyń, scrunchie, czapka czy szalik. Istnieje morze przepisów dla początkujących, od których możesz zacząć. 

Zobacz nasz duży wybór wzorów na druty tutaj.

Wydziergaj na drutach ściereczkę 

Dobrym sposobem na ćwiczenie technik dziewiarskich jest robienie na drutach ściereczek. I tu mówię z doświadczenia. To świetny sposób na zapoznanie się z podstawowymi technikami we własnym tempie.

Wypróbuj samodzielnie lub postępuj zgodnie ze wzorem. Najważniejsze to zacząć robić na drutach i nie bać się popełniać błędów.

Nasza włóczka bawełniana Rainbow Cotton 8/4 idealnie nadaje się do robienia na drutach ściereczek kuchennych, podczas gdy możesz użyć nieco grubszej wersji tej samej włóczki, Rainbow Cotton 8/8, jeśli chcesz zrobić na drutach łapki kuchenne.


{{1005038:pull-left}}












Zrób scrunchie

 

Kolejnym bardzo przyjaznym dla początkujących projektem jest scrunchie. Możesz wykonać na drutach kwadrat dżersejem albo dziergać na okrągło na drutach z żyłką. Kiedy skończysz, zszyj lub szydełkuj razem wokół gumki – własnoręcznie zrobiona scrunchie ozdobi twoje włosy! 

Jeśli wolisz dokładny opis wzoru, nasz wzór na Party Scrunchie może być opcją. Zwróć jednak uwagę, że Diablo, która ma być użyta we wzorze, to cienka włóczka, dlatego musisz się czuć swobodnie używając cienkich drutów.


{{1003852:pull-left}} {{1003664:pull-left}} 












Zrób na drutach czapkę

 

Co powiesz na zrobienie na drutach czapki lub opaski? Jednym z pierwszych wzorów na drutach, na który się zdecydowałam, była czapka. I mogę ci powiedzieć, że kiedy skończyłam, byłam bardzo dumna!

Możesz np. zrobić Forst Czapkę lub Ydun Czapkę, obie wykonane są z naszej wspaniałej i ciepłej mieszanki wełny Tweed Delight.


{{1004988:pull-left}} {{1005038:pull-left}}













Popełniłaś błąd?

 

Błędy podczas robienia na drutach są zupełnie normalne. Nawet najbardziej doświadczeni i namiętni miłośnicy dziewiarstwa od czasu do czasu gubią oczka i popełniają błędy w swoich projektach.

Jest to zupełnie normalne, jeśli kiedykolwiek będziesz miała ochotę wyrzucić swoją robótkę przez okno. W takim wypadku weź głęboki oddech i odłóż robótkę na jakiś czas 😊

Gdybyś jednak potrzebowała pomocy, zawsze możesz ją znaleźć na Google i Youtube. Na naszym kanale Youtube możesz również znaleźć więcej technik i uzyskać wiele inspiracji do kolejnego projektu.

 

Skończyłaś? Pokaż nam swój gotowy projekt 🎉

 

Ukończyłaś swój pierwszy projekt na drutach – a może rozpoczęłaś już swój drugi, trzeci lub czwarty projekt?

Naprawdę chcielibyśmy zobaczyć twoje ściereczki, czapkę lub sweter, z którego jesteś zdecydowanie (i nie bez powodu) szalenie dumna.

Zrobiłaś na drutach jeden z naszych wzorów? 

Udostępnij zdjęcie swojego projektu na naszej stronie internetowej ❤ Znajdź wzór, który zrobiłaś na drutach i udostępnij zdjęcie w zakładce “Galeria zdjęć”. Pamiętaj też, aby napisać recenzję wzoru.

Powodzenia!
Moc serdecznych pozdrowień ❤️

Najnowszy post
Meet the Designer: JoJo Knitwear

Poznaj projektantkę: JoJo Knitwear

Czy lubisz nordyckie wzory i dzianiny? W takim razie musisz przeczytać ten post! 🌊🌾

Meet the Designer: Jonah’s Hands

Poznaj projektanta: Jonah’s Hands

Poznaj 16-letniego Jonaha Larsona, młodego projektanta stojącego za dwoma nowymi wspaniałymi wzorami szydełkowymi!

Matchy matchy! Introducing the ‘Mini & Me’ Collection by kolibri by johanna

Matchy matchy! Przedstawiamy kolekcję "Mini & Me" od kolibri by johanna

Szukasz jednakowych swetrów dla całej rodziny? Zdobądź nowe wzory od kolibri by Johanna!

Hobbii and Pom Pom Present: 13 Free Summer Patterns

Hobbii i Pom Pom prezentują: 13 darmowych wzorów na lato

Najgorętsza letnia kolekcja roku jest już dostępna - zarówno z wzorami na druty, jak i na szydełko! 😍

Embroidery: Visible Mending Brings New Life to Your Projects

Haft: Widoczne naprawianie nada Twoim projektom nowe życie

Nadaj swoim starym ubraniom nowe życie! Tutaj znajdziesz przyjazny dla początkujących przewodnik krok po kroku, jak wykorzystać technikę ‘visible mending’ (widoczne naprawianie) do wyhaftowania drobnych wzorów i załatania małych dziur w ubraniach.

Meet the Designer: Shelley Husband

Poznaj projektanta: Shelley Husband

Poznaj fachowe wskazówki Shelley Husband dotyczące szydełkowania i jej nową, uroczą kolekcję kwadratów babuni.

Meet the Designer: Ilaria Caliri

Poznaj projektantkę: Ilari Caliri

Zanurz się w amigurumi z Ilarią Caliri i odkryj jej trzy nowe bezpłatne wzory w naszych ekskluzywnych pytaniach i odpowiedziach! 🦀🐠🐚

#UnderwaterTailsCAL – 10 Frequently Asked Questions

#UnderwaterTailsCAL – 10 Najczęściej Zadawanych Pytań

Przygotuj się na nowy, ekscytujący Mystery Crochet-Along, #UnderwaterTailsCAL! 🌊

Meet the Designer: Projectarian

Poznaj projektantkę: Projectarian

Poznaj projektantkę stojącą za nadchodzącym #UnderwaterTailsCAL. 🌊

Meet the Designer: Elisa’s Crochet

Poznaj projektantkę: Elisas Crochet

Chcesz stworzyć zabawki edukacyjne dla najmłodszych? Elisa Sartori, lepiej znana jako Elisas Crochet, wypuściła trzy zupełnie nowe i darmowe wzory szydełkowe do naszej kolekcji "Playtime" – nie możemy się doczekać, aby natychmiast zacząć je szydełkować! 😅 Zajrzyj do tego wpisu na blogu, aby dowiedzieć się, co Elisa myśli o nowych wzorach!

Left-handed? Get a Good Grip on Yarn and Crochet Hook

Leworęczna/y? Jak poprawnie trzymać szydełko i włóczkę

Chcesz się nauczyć szydełkować? Naucz się najpierw, jak poprawnie trzymać włóczkę i szydełko. Aby zapewnić równomierne naprężenie nitki podczas szydełkowania ważne jest, aby poprawnie trzymać szydełko i włóczkę. ✨

Guide: Left-Handed Crochet

Przewodnik: Naucz się szydełkować jako osoba leworęczna

Czy wahasz się wziąć włóczkę i szydełko, ponieważ jesteś leworęczna/y i trochę trudno Ci znaleźć pomoc? Tutaj przygotowaliśmy dla Ciebie najlepszy przewodnik! Zacznij przygodę ze swoim nowym hobby. 🧶❤️