8/4, 8/6, and 8/8 - what does it mean?

8/4, 8/6 i 8/8 – co to właściwie znaczy?

Czy zauważyłaś(eś) naszą serię-Rainbow i zastanawiasz się: "co tak naprawdę oznaczają tajemnicze liczby w nazwie?"

Liczby – to w skrócie – stara metoda oznaczania grubości przędzy. Metoda może mieć różne nazwy w zależności od kraju i regionu, ale często jest nazywana systemem liczenia - "count-system”. 

Count-system wykorzystuje liczby do wskazania grubości poszczególnych nitek przędzy oraz ilości nitek użytych w przędzy. 

Pierwsza z dwóch liczb (liczba przed ukośnikiem) oznacza grubość pojedynczej nitki przędzy, natomiast druga liczba (po ukośniku) oznacza ilość pojedynczych nitek, z których została uprzędzona włóczka. 

W dawnych czasach system był używany do wielu różnych przędz, dlatego można było znaleźć np. przędzę bawełnianą 8/2, przędzę lnianą 20/2 i przędzę wełnianą 6/3. 

Obecnie count-system został w większości zastąpiony przez nowe standardowe kategorie grubości, jak widać w poniższej tabeli: 


Tam, gdzie producenci zwykle stosują nowe standardy, są tacy, którzy określają również grubość przędzy bawełnianej według starego systemu liczenia. 

W Hobbii też to robimy, co widać na poniższych banderolach. Znajdziesz tu zarówno naprężenie nitki (sugerowaną gęstość ściegu), jak i zalecany rozmiar drutów i szydełka, ale na banderolach zamieściliśmy również oznaczenie 8/4, 8/6 i 8/8.  


Przędza 8/4 jest zatem przędzona z 4 nitek o grubości 8 i należy do kategorii Super Fine.

Przędza 8/6 jest przędzona z 6 nici o grubości 8 i należy do kategorii Fine.

Przędza 8/8 jest przędzona z 8 nitek o grubości 8 i należy do kategorii Light

Na poniższym zdjęciu widać Rainbow Cotton 8/4 (u góry), Rainbow Cotton 8/6 (w środku) i Rainbow Cotton 8/8 (na dole). Jak widać, poszczególne nitki, z których wykonane są włóczki, mają taką samą grubość, ale 8/4 jest przędzona z 4 nitek, 8/6 z 6 nitek i 8/8 z 8 nitek. 


8/6 jest zatem 1½ razy grubsza od 8/4, a 8/8 jest dwa razy grubsza od 8/4. Na zdjęciu widać różnicę w grubości 👇


Dlaczego warto znać grubość przędzy?

Kupując włóczkę do projektu, koniecznie wybierz włóczkę o odpowiedniej grubości. W ten sposób masz pewność, że uzyskasz odpowiednie naprężenie nitki (gęstość ściegu), a tym samym odpowiedni rozmiar dla swoich projektów. 

Poniżej widzisz różne przykłady próbek. Wszystkie trzy są wykonane z takiej samej ilości oczek i rzędów, ale ponieważ włóczki mają różną grubość, oczka, rzędy, a tym samym cały projekt, stają się większe, im grubsza jest włóczka. Próbka po lewej stronie została zrobiona z bawełny 8/4, pośrodku z 8/6 a po prawej z 8/8. 


Jeśli chcesz znaleźć grubość naszych włóczek, zawsze możesz ją znaleźć na naszej stronie internetowej tuż pod zdjęciami produktów. Możesz ją również znaleźć na banderolach. 


UWAGA: Mimo iż grubość jest określana na podstawie znormalizowanych kategorii, zawsze dobrze jest sprawdzić sugerowaną gęstość ściegu na włóczce – dla pewności. 

Chcesz dziergać na drutach lub szydełku według wzoru, zawsze dobrym pomysłem jest wykonanie próbki na drutach lub szydełku. Jest to dość ważne, ponieważ naprężenie nitki, a co za tym idzie, rozmiar końcowego projektu, zależy również od tego, jak luźno lub ciasno robisz na drutach/szydełku.


 

Tutaj przeczytasz więcej o tym, dlaczego nigdy nie należy pominąć próbki dziewiarskiej.

 


Do czego mogę użyć przędzy bawełnianej 8/4, 8/6 i 8/8?

Przędza bawełniana jest niezwykle wszechstronna. Może być używana zarówno do robienia na drutach jak i na szydełku, jest wytrzymała i może być prana w pralce. Ponadto czysta bawełna jest dość stabilna. Oznacza to, że dobrze zachowuje swój kształt, a Ty nie musisz obawiać się zniekształceń podczas prania i noszenia. 

Mamy wiele wzorów na bawełniane ręczniki, ściereczki kuchenne, łapki kuchenne, które wytrzymują trudy dnia codziennego. Na przykład tą myjkę wykonaną z Rainbow Cotton 8/4. Wzór możesz pobrać bezpłatnie tutaj


Ponadto włóczki z czystej bawełny świetnie nadają się do projektów-amigurumi! Ze względu na strukturę włóczki, łatwo zachowują one nadany im kształt, dzięki czemu szydełkowane pluszaki i lalki nie będą ’niechlujne’. 

Wiele wzorów-amigurumi powstaje na bazie przędzy bawełnianej 8/4, ale czasami także przędzy bawełnianej 8/6 i 8/8. 

Możesz na przykład zrobić Nosorożca Hollie z włóczki bawełnianej 🎀 We wzorze zalecamy Rainbow Cotton 8/4, ale możesz go również wykonać z 8/6 lub 8/8, jeśli chcesz, aby nosorożec był większy. Pamiętaj jednak, że zużycie włóczki będzie większe, jeśli użyjesz grubszej włóczki. 


Bawełna świetnie sprawdza się również z dodatkową nitką. Możesz to zobaczyć tutaj w naszym wzorze na Tender Tallulah, gdzie Rainbow Cotton 8/4 w kolorze Antique Rose (061) jest połączony razem z jedną nitką Mohair Delight w kolorze Light Pink (17). Tutaj Rainbow Cotton 8/4 stanowi dobrą bazę, która przepuszcza powietrze i nadaje strukturę, a Mohair Delight nadaje miękki i puszysty wygląd. 


Chcesz poznać nasz duży wybór przędz bawełnianych 8/4, 8/6 i 8/8?

Zawsze polecam naszą klasyczną kolekcję-Rainbow Cotton, jeśli masz ochotę rozpocząć nowy projekt. Tutaj możesz zobaczyć Rainbow Cotton w wersjach 8/4-, 8/6- i 8/8

Przygotowaliśmy również świetne zestawy z pięknymi zestawieniami kolorystycznymi. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz różnych kolorów do swojego projektu i masz trudności z ustaleniem, jakie kolory będą idealnie ze sobą pasować. 

Sama przynajmniej znalazłam się w tej sytuacji, kiedy próbowałam znaleźć pastelowe kolory, do kocyka, który chciałam wykonać. Wtedy było bardzo praktyczne zamówienie takiego zestawu

Rainbow Cotton 8/4 i 8/8 są również dostępne ze zmianą koloru, jeśli Twoje projekty wymagają nieco więcej szyku. Osobiście uwielbiam kolor Emma (08), który ma wiele ładnych wiosennych odcieni.


Jeśli chcesz stworzyć duży projekt, możesz spróbować Cotton Kings Cone 500. Ta sama wspaniała jakość przędzy, ale w dużych szpulach, które zawierają aż 1700 metrów!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć pełną gamę włóczek 8/4, lub tutaj, aby zobaczyć nasze włóczki 8/6 i tutaj, aby sprawdzić całą naszą przędzę 8/8.  


Planujesz jakieś projekty, które chcesz wykonać z Rainbow Cotton? Opowiedz nam o nich w komentarzu poniżej 👇


{{1002105}}{{1002560}}{{1001671}} 

Najnowszy post
Meet the designer: Chiara Cremon

Poznaj Projektanta: Chiara Cremon

Poznaj projektanta stojącego za uroczymi i zimowymi amigurumi! 🥹🐧❄️

Behind the Yarn: Apricity by TL Yarn Crafts

Zza włóczki: Apricity od TL Yarn Crafts

Jesteśmy zachwyceni nową włóczką Happy Place Apricity! 🥰

Knit Festive Christmas Sweaters for the Whole Family

Świąteczny sweter dla całej rodziny

Najładniejszy świąteczny sweter od JoJo Knitwear. 🎄

Advent Calendar 2024 FAQ

Wszystko, co musisz wiedzieć o Kalendarzu Adwentowym 2024

Masz pytania? Mamy odpowiedzi! 🙋‍♀️

Fall in Love with the Pom Pom x Hobbii Autumn 2024 Collection

Pom Pom x Hobbii Kolekcja Jesień 2024

Otul się kolekcją Pom Pom x Hobbii Jesień 2024, w całości wykonaną z cudownej włóczki Garland! 🍂✨

Meet Pom Pom: Behind the Scenes of the Colorful and Stylish Brand

Poznaj Pom Pom: Kulisy Kolorowej i Stylowej Marki

Dowiedz się wszystkiego o Pom Pom i ich najnowszym dziele, Garland — zupełnie nowej włóczce! 🧶

Craft Your Way Through December with Toni & Mama Gwen

Spędź kreatywnie grudzień z Toni i Mamą Gwen

To idealny prezent przedświąteczny - dołącz do tegorocznego Kalendarza Adwentowego z Toni Lipsey i Mamą Gwen! 🎁

Meet the Designer: JoJo Knitwear

Poznaj projektantkę: JoJo Knitwear

Czy lubisz nordyckie wzory i dzianiny? W takim razie musisz przeczytać ten post! 🌊🌾

Meet the Designer: Jonah’s Hands

Poznaj projektanta: Jonah’s Hands

Poznaj 16-letniego Jonaha Larsona, młodego projektanta stojącego za dwoma nowymi wspaniałymi wzorami szydełkowymi!

Matchy matchy! Introducing the ‘Mini & Me’ Collection by kolibri by johanna

Matchy matchy! Przedstawiamy kolekcję "Mini & Me" od kolibri by johanna

Szukasz jednakowych swetrów dla całej rodziny? Zdobądź nowe wzory od kolibri by Johanna!

Hobbii and Pom Pom Present: 13 Free Summer Patterns

Hobbii i Pom Pom prezentują: 13 darmowych wzorów na lato

Najgorętsza letnia kolekcja roku jest już dostępna - zarówno z wzorami na druty, jak i na szydełko! 😍

Embroidery: Visible Mending Brings New Life to Your Projects

Haft: Widoczne naprawianie nada Twoim projektom nowe życie

Nadaj swoim starym ubraniom nowe życie! Tutaj znajdziesz przyjazny dla początkujących przewodnik krok po kroku, jak wykorzystać technikę ‘visible mending’ (widoczne naprawianie) do wyhaftowania drobnych wzorów i załatania małych dziur w ubraniach.