Video Tutorial: How to Knit Intarsia

Nauka robienia na drutach techniką gobelinową (intarsja) z filmem instruktażowym

Technika gobelinowa – zwana również intarsją (czyli wzór wrabiany) – to dość ciekawa i łatwa technika, dzięki której można dziergać wielokolorowe wzory. Intarsję wykorzystuje się do dziergania wzorów o większych kształtach ściegiem dżersejowym. W tym poście na blogu nauczysz się techniki, dzięki której możesz stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, organiczne kształty i piękne motywy kolorystyczne zgodnie ze schematem.


Czas przyjrzeć się technice dziergania, która – szczerze mówiąc – zaparła mi dech w piersiach, gdy po raz pierwszy o niej usłyszałam, czyli dzierganie gobelinowe.

Technika gobelinowa, częściej zwana Intarsją, to technika tworzenia motywów kolorystycznych ściegiem dżersejowym. Oznacza to również, że naprzemiennie pracujesz różnymi kolorami włóczki podczas całej pracy.

Brzmi to bardzo skomplikowanie? Zanim poczujesz silne bicie serca i zaleje cię zimny pot, chcę ci coś wyjaśnić: Dzierganie gobelinowe wcale nie jest takie trudne, jakby się to wydawało. Jestem nawet w stanie stwierdzić, że bardzo szybko nauczysz się tej techniki. Gdy opanujesz podstawy, już nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Puść wodze fantazji, „maluj włóczką” i realizuj wyjątkowe projekty.

Przygotuj się na ekscytującą przygodę! 😍

W tym poście otrzymasz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Gobelinowa technika dziergania - co to takiego?
  • Jak dziergać tą techniką? (film instruktażowy)
  • Intarsja czy dzierganie dwukolorowe – którą metodę wybrać?
  • Co można zrobić na drutach techniką intarsji?

Najpierw chciałabym wyjaśnić, dlaczego dzierganie intarsją jest tak ciekawe i warte opanowania.


👆 ‘Sheepy’ Sweter jest wykonany na drutach techniką intarsji. Darmowy wzór znajdziesz tutaj.

Gobelinowa technika dziergania - co to takiego?

Technika gobelinowa – zwana również intarsją, jak wcześniej wspomniałam, to technika, dzięki której można dziergać wielokolorowe wzory. Technika ta pozwala na tworzenie dwukolorowych lub wielokolorowych motywów ściegiem dżersejowym.

Wielką zaletą tej techniki – w przeciwieństwie do innych metod „wielokolorowego dziergania” – jest fakt, że pracujesz tylko jednym kolorem, który jest akurat potrzebny i tylko w tym obszarze, gdzie wzór tego przewiduje. Pozostałe kolory, które nie są zaangażowane w pracę spoczywają z tyłu robótki i czekają, aż ponownie będą użyte.

Wykorzystując tą technikę pracujesz według „bloków” lub rzędów w różnych kolorach, dlatego wymaga to odpowiedniego przygotowania przed rozpoczęciem pracy. W tym wypadku schemat jest niezbędny i będzie częścią wybranego przez ciebie wzoru.

Psst! Pola w schemacie są odczytywane zgodnie z kierunkiem dziergania. Oznacza to, że czytamy od prawej do lewej, gdy jesteśmy na prawej stronie robótki, ale od lewej do prawej, gdy jesteśmy na lewej stronie robótki. Odczytywanie schematu zawsze zaczynamy w prawym dolnym rogu. 

Istotne jest dokładne przestudiowanie schematu przed rozpoczęciem pracy. Zwróć uwagę, ile różnych kolorów musisz użyć w następnym rzędzie i czy musisz użyć tego samego koloru więcej niż raz. Za każdym razem, gdy zmieniasz kolor musisz użyć nowego motka włóczki.


👆 Tak może wyglądać schemat wzoru dziewiarskiego. Spróbuj prześledzić palcem rząd, aby dowiedzieć się, ile razy musisz zmienić kolor.

Wskazówka: Zwiń włóczkę w mniejsze motki za pomocą szpulek 

Korzystne może być przygotowanie mniejszych partii włóczki. Możemy zwinąć małe kłębuszki – albo wykonać „mini-motki” na dłoni tworząc ósemkę – w każdym kolorze. W tym celu możesz użyć gotowych szpulek. Szpulki to bardzo pomocny gadżet, który pomoże ci w projektach, w których wykorzystujesz kilka kolorów. Wystarczy, że każdy kolor nawiniesz na szpulkę - albo jeden kolor na kilka szpulek - a od razu będziesz je mieć pod kontrolą. Tutaj możesz kupić zestaw zawierający 6 szpulek.

 

Film instruktażowy: Gobelinowa technika dziergania (intarsja) 

 

W tym filmie instruktażowym nauczysz się gobelinowej techniki dziergania:


Estetyczna zmiana koloru bez powstawania dziur

Intarsja wymaga pewnej wprawy, szczególnie jest to istotne przy zmianie koloru – nie chcemy, aby robótka nam się rozeszła i powstawały nieestetyczne dziury. Dlatego bardzo ważne jest skręcenie dwóch nitek wokół siebie, przy zmianie koloru, jak pokazano to w filmie instruktażowym. W ten sposób blokujesz (krzyżujesz) włóczki i uzyskujesz poprawną zmianę koloru.

Dołączenie nowego koloru na prawej stronie robótki

  1. Umieść nitkę w nowym kolorze tak, aby koniec nitki znajdował się po prawej stronie robótki a kłębek po lewej stronie robótki.
  2. Trzymaj nitkę w dotychczas przerabianym kolorze z nitką w nowym kolorze w lewej ręce, następnie umieść dotychczas przerabiany kolor nad nowym kolorem.
  3. Kontynuuj dzierganie nowym kolorem.


👆 Na prawej stronie robótki: Umieść koniec włóczki w nowym kolorze po prawej stronie. Umieść dotychczas używany kolor nad nowym – i kontynuuj dzierganie nowym kolorem włóczki.

Kiedy musisz dołączyć nowy kolor, gdy jesteś na lewej stronie robótki, robisz dokładnie to samo. Koniec nitki powinien znajdować się po prawej stronie robótki. Ponownie krzyżujemy nitki umieszczając dotychczas przerabiany kolor nad nowym kolorem i kontynuujemy dzierganie.

Psst! Nie przejmuj się nitkami, które zwisają z przodu robótki. Po prostu przeciągnij je na lewą stronę robótki i zaszyj końcówki 😉

Zmiana koloru, gdy jesteś na lewej stronie robótki

  1. Przełóż kolor, którym obecnie dziergasz na przód robótki (lewa strona).
  2. Podnieś nowy kolor, zwisający przy robótce i przełóż go nad starym kolorem. Czyli ponownie krzyżujemy nową nitkę o starą.
  3. Kontynuuj dzierganie nowym kolorem.


👆 Lewa strona robótki: Zmień kolor przenosząc nowy kolor na prawą stronę robótki.

Zmiana koloru, gdy jesteś na prawej stronie robótki

  1. Przełóż nowy kolor nad starym kolorem, tak aby te dwie nitki się skrzyżowały (po lewej stronie).
  2. Kontynuuj dzierganie nowym kolorem.
Wskazówka: Pamiętaj, aby co jakiś czas lekko zaciągać luźne nitki, robótka uzyska wtedy estetyczny wygląd.


👆 Prawa strona robótki: Skrzyżuj te dwa kolory wokół siebie.

Zablokuj (skrzyżuj) włóczkę, gdy musisz ją przesunąć

Kiedy dziergasz techniką gobelinową, istotne jest planowanie swojej pracy i wybieganie w przód. Dlatego zawsze sprawdź, gdzie i jakich kolorów potrzebujesz w następnym rzędzie.

Możesz znaleźć się w sytuacji, w której musisz przesunąć włóczkę po lewej stronie, w zależności od tego, gdzie kolor ma być użyty następnym razem. Może znasz to z innych technik kolorowego dziergania.

Jeśli musisz przesunąć nitkę o kilka oczek, ważne jest, aby ciągle krzyżować nitki po lewej stronie robótki. Robisz to – dokładnie tak samo jak opisałam wcześniej – krzyżując nitki po lewej stronie robótki i kontynuując dzierganie nowym kolorem. W ten sposób unikniesz irytujących długich nitek. Najlepiej krzyżuj nitki po każdych 3-4 oczkach.

 

Intarsja czy dzierganie dwukolorowe (żakard) – którą metodę wybrać?

 

Może znasz już dzierganie dwukolorowe i zastanawiasz się, czy nie możesz po prostu użyć tej techniki przy zmianie koloru? Tak, oczywiście, że możesz, ale ta technika ma zarówno zalety, jak i wady.

Technika żakardowa idealnie nadaje się przy częstych zmianach między dwoma kolorami

Technikę tą można m.in. podziwiać w swetrach typu Fair Isle. Podczas dziergania pracujesz przeważnie dwoma kolorami i bardzo często je zmieniasz, tworząc tym samym wszelkiego rodzaju wzory.

Pracujesz więc dwoma kolorami jednocześnie wzdłuż całego rzędu. Do przerobienia oczek wykorzystujesz ten kolor, który jest akurat potrzebny, natomiast nitka w drugim kolorze jest prowadzona wzdłuż tyłu robótki. Ponieważ często zmieniasz kolor, nie ma problemu z prowadzeniem obu nitek, aby zawsze mieć je obie dostępne i swobodnie zmieniać kolory.

Jeśli chcesz wykorzystać w robótce więcej niż dwa kolory, technika ta niestety nie będzie odpowiednia, ponieważ dzianina bardzo szybko stanie się gruba i bardzo gęsta. Jeśli np. robisz na drutach sweter, ryzykujesz, że stanie się on bardzo zbity i ciepły.

Technika ta nie nadaje się również, gdy chcemy wykonać większe kolorowe motywy i mamy bardzo długie przerwy między zmianą koloru. Skończy się to dużym zużyciem włóczki, ponieważ niewykorzystywany kolor cały czas jest prowadzony z tyłu robótki. A przecież zawsze możemy wykorzystać włóczkę na inny projekt, prawda?

Dość istotną różnicą między techniką żakardową a intarsją jest to, że korzystając z techniki żakardowej możemy dziergać w okrążeniach, podczas gdy intarsją dziergamy w tę i z powrotem.

👆 Kiedy używasz techniki-intarsji, zmiany koloru będą wyglądać w następujący sposób po lewej stronie robótki.

Mniejsze zużycie włóczki dzięki intarsji

Jak wcześniej wspomniałam w technice tej pracujesz tylko jedną aktywną nitką. Oznacza to, że zużycie włóczki jest znacznie mniejsze, jednocześnie uzyskujesz bardziej przewiewny i lekki rezultat.

Intarsja to technika, która idealnie nadaje się do dziergania dużych motywów ściegiem dżersejowym, w których wykorzystujemy więcej niż dwa kolory, a przerwa między zmianami koloru może być znacznie dłuższa.

Co można zrobić na drutach techniką intarsji?

Zebrałam kilka naszych wzorów z pięknymi motywami, w których została wykorzystana intarsja.

Darmowe wzory wykonane intarsją

{{1004987:pull-left}} {{1004285:pull-left}} 

Najnowszy post
Meet the designer: Chiara Cremon

Poznaj Projektanta: Chiara Cremon

Poznaj projektanta stojącego za uroczymi i zimowymi amigurumi! 🥹🐧❄️

Behind the Yarn: Apricity by TL Yarn Crafts

Zza włóczki: Apricity od TL Yarn Crafts

Jesteśmy zachwyceni nową włóczką Happy Place Apricity! 🥰

Knit Festive Christmas Sweaters for the Whole Family

Świąteczny sweter dla całej rodziny

Najładniejszy świąteczny sweter od JoJo Knitwear. 🎄

Advent Calendar 2024 FAQ

Wszystko, co musisz wiedzieć o Kalendarzu Adwentowym 2024

Masz pytania? Mamy odpowiedzi! 🙋‍♀️

Fall in Love with the Pom Pom x Hobbii Autumn 2024 Collection

Pom Pom x Hobbii Kolekcja Jesień 2024

Otul się kolekcją Pom Pom x Hobbii Jesień 2024, w całości wykonaną z cudownej włóczki Garland! 🍂✨

Meet Pom Pom: Behind the Scenes of the Colorful and Stylish Brand

Poznaj Pom Pom: Kulisy Kolorowej i Stylowej Marki

Dowiedz się wszystkiego o Pom Pom i ich najnowszym dziele, Garland — zupełnie nowej włóczce! 🧶

Craft Your Way Through December with Toni & Mama Gwen

Spędź kreatywnie grudzień z Toni i Mamą Gwen

To idealny prezent przedświąteczny - dołącz do tegorocznego Kalendarza Adwentowego z Toni Lipsey i Mamą Gwen! 🎁

Meet the Designer: JoJo Knitwear

Poznaj projektantkę: JoJo Knitwear

Czy lubisz nordyckie wzory i dzianiny? W takim razie musisz przeczytać ten post! 🌊🌾

Meet the Designer: Jonah’s Hands

Poznaj projektanta: Jonah’s Hands

Poznaj 16-letniego Jonaha Larsona, młodego projektanta stojącego za dwoma nowymi wspaniałymi wzorami szydełkowymi!

Matchy matchy! Introducing the ‘Mini & Me’ Collection by kolibri by johanna

Matchy matchy! Przedstawiamy kolekcję "Mini & Me" od kolibri by johanna

Szukasz jednakowych swetrów dla całej rodziny? Zdobądź nowe wzory od kolibri by Johanna!

Hobbii and Pom Pom Present: 13 Free Summer Patterns

Hobbii i Pom Pom prezentują: 13 darmowych wzorów na lato

Najgorętsza letnia kolekcja roku jest już dostępna - zarówno z wzorami na druty, jak i na szydełko! 😍

Embroidery: Visible Mending Brings New Life to Your Projects

Haft: Widoczne naprawianie nada Twoim projektom nowe życie

Nadaj swoim starym ubraniom nowe życie! Tutaj znajdziesz przyjazny dla początkujących przewodnik krok po kroku, jak wykorzystać technikę ‘visible mending’ (widoczne naprawianie) do wyhaftowania drobnych wzorów i załatania małych dziur w ubraniach.