Podczas pracy nad projektem ze szczegółowym motywem sensowne może być tworzenie detali poprzez haftowanie ściegów na wierzchu dzianiny. Tutaj przedstawię ścieg cerowany zwany także ściegiem dzianinowym.
Ścieg cerowany to technika polegająca na szyciu lub haftowaniu nowych oczek na wierzchu istniejących już oczek, aby tworzyć motywy ściegiem dżersejowym. Technika sprawia, że wygląda to tak, jakby motyw został wykonany podczas dziergania.
Szwy są haftowane na gotowej dzianinie, a technika ta może być wykorzystana do dodania drobnych detali. Świetne rozwiązanie, jeśli chcemy nadać dzianinie dodatkowego, artystycznego akcentu!
Ścieg cerowany to praktyczna i łatwa technika. Zobacz, jak to zrobić!
Czego będziesz potrzebować
- Igła do wełny lub igła do cerowania.
-
Włóczka. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli wykonasz oczka cerowane z tej samej włóczki, z której wykonany jest projekt.
Przewodnik wideo: Jak wykonać ścieg cerowany
Zacznij od odcięcia kawałka włóczki i nawlec nitkę na igłę. Następnie znajdź miejsce na dzianinie, gdzie planujesz wykonać pierwsze oczko cerowane. Może wykonujesz haft według wzoru, który posiada schemat, więc możesz go śledzić.
Teraz możemy już zacząć!
Krok po kroku: ścieg cerowany
- Wbił igłę od tyłu pod podstawę oczka w kształcie litery „V”.
- Przeciągnij igłę pod oczkiem powyżej przewlekając ją od prawej do lewej.
- Następnie przeciągnij igłę przez podstawę tego samego oczka by pokryć jego drugą stronę, igła znajduje się po lewej stronie robótki.
- Kontynuuj w ten sposób, aż wyhaftujesz cały motyw.
Wskazówka: Przejdź bezpośrednio do pierwszego punktu następnego ściegu
Jeśli chcesz sobie ułatwić pracę, możesz przeciągnąć igłę przez lewą nóżkę oczka, nad którym obecnie pracujesz i przez prawą nóżkę następnego oczka. W ten sposób przejdziesz bezpośrednio do punktu początkowego następnego ściegu 😉
👆 Praca ściegiem cerowanym będzie szybsza, jeśli od razu przejdziesz do punktu początkowego następnego oczka – jak pokazano to na powyższym zdjęciu.
Ścieg cerowany w oczkach w kształcie litery „A” i „V”
Ścieg cerowany możesz wykonać na dwa sposoby: Na wierzchu oczka ‘A’ lub oczka ‘V’ (niezależnie od tego czy robótka jest dziergana od góry do dołu czy od dołu do góry). W powyższym poradniku pokazałam metodę na oczkach w kształcie litery ‘V’ w próbce dziewiarskiej.
Niezależnie od tego czy haftujesz na wierzchu oczek ’A’ czy ’V’, metoda postępowania jest taka sama: Zaczynasz w podstawie oczka i haftujesz oczko na wierzchu przeciągając nitkę pod oczkiem powyżej (przy oczkach V) lub poniżej (w przypadku oczek A).
Dobra rada dotycząca ściegu cerowanego
1. Jeśli motyw jest duży - wykorzystaj również inne techniki
Dzianina, na której haftujesz będzie grubsza i sztywniejsza, ponieważ na wierzchu zrobionych oczek dodajesz dodatkowe oczka. Warto o tym pamiętać, zanim zaplanujesz i zaprojektujesz bardzo duże motywy do wyhaftowania.
Jeśli chcesz rzucić się w wir dużych i kolorowych motywów, możesz na etapie planowania rozważyć wykonanie części motywu intarsją, a następnie uzupełnić go ściegiem cerowanym. Jeśli planujesz pracować wieloma kolorami w dość dużym motywie uzyskasz bardzo fajny efekt korzystając z techniki intarsji.
Nie znasz techniki intarsji? Dowiedz się jak robić na drutach tą techniką tutaj >>
2. Postępuj zgodnie ze schematem
Podczas haftowania oczek na wierzchu robótki może być naprawdę dobrym pomysłem, aby postępować zgodnie ze schematem. Wtedy nie masz wątpliwości co do tego jak gotowy motyw będzie wyglądał.
Możesz również narysować motyw na papierze w kratkę lub w programie komputerowym.
Masz dobrą wskazówkę dla innych, którzy chcą ozdobić dzianiny haftem? Zostaw komentarz poniżej👇
Serdeczne pozdrowienia 💜