W pierwszej części poznasz dwie techniki, które później wykorzystasz do wykonania chusty Simple Lines. Poprowadzę cię za pomocą filmów i dokładnych wyjaśnień. Musisz także wykonać swoją pierwszą próbkę na szydełku.
Brawo, zdecydowałaś się na naukę szydełkowania z przytulną szkołą szydełkowania Hobbii i na zrobienie naszej pięknej Simple Lines Chusty! Z niecierpliwością czekam na wprowadzenie cię w to wspaniałe hobby w tym samym czasie, gdy ty będziesz robić sobie fantastyczną chustę, oczko po oczku.
W tej części poznasz techniki
- Oczko łańcuszka (w skrócie oł)
- Oczko zwrotne (w skrócie oz)
- Słupek (w skrócie sł)
Pamiętaj o próbce
Najpierw musisz zrobić próbkę na szydełku. Próbka to kwadrat wykonany z włóczki i rodzaju ściegu potrzebnych do twojego projektu. Używasz szydełka o rozmiarze podanym we wzorze. Za pomocą próbki możesz sprawdzić, czy masz odpowiednią liczbę oczek w kwadracie 10x10 cm. Robisz to, aby mieć pewność, że gotowy projekt będzie miał odpowiedni rozmiar, a także upewnisz się czy masz wystarczającą ilość włóczki.
Miernik dziewiarski (próbka) w tym wzorze:
-
22 słupki x 9 rzędów = 10x10 cm
Wykonana próbka powinna być nieco większa niż 10x10 cm, ponieważ pierwsze i ostatnie oczka w rzędzie często są luźniej lub ściślej zrobione niż pozostałe oczka. To samo dotyczy pierwszych i ostatnich rzędów w próbce. Aby to uwzględnić, zawsze robię o 10 oczek więcej niż potrzebuję na 10x10 cm. Do tego wzoru zrobię próbkę z 32 oczek.
Jak zrobić próbkę na szydełku
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to łańcuszek z liczby oczek odpowiadających próbce:
W poniższym filmie zobaczysz, jak wykonać półsłupki na szydełku:
Wskazówka video! Kliknij na “Ustawienia” (małe zębate kółko pod filmem ⚙), aby zmienić język napisów. Możesz także wybrać inną prędkość odtwarzania, jeśli chcesz zobaczyć technikę w wolniejszym tempie.
Więcej o oczkach łańcuszka przeczytasz tutaj.
Wskazówka! Wykonaj łańcuszek grubszym szydełkiem (np. o pół numeru) niż zaleca to wzór. Oczka tworzące łańcuszek często mogą być wykonane zbyt ściśle co znacznie utrudnia szydełkowanie pierwszego rzędu. Kiedy wykonasz łańcuszek pamiętaj zmienić szydełko, próbka powinna być wykonana szydełkiem o rozmiarze podanym we wzorze.
Aby boki twojej szydełkowej próbki były tak wysokie jak reszta próbki, włóczka musi – że tak powiem - “iść w górę”. Robisz to dodając 3 oczka łańcuszka, które odpowiadają wysokości słupka.
Teraz możesz szydełkować z powrotem w oczkach łańcuszka i tym samym rozpocząć próbkę. Zrób słupek w czwartym oczku łańcuszka od szydełka (pętelka na szydełku nie jest liczona), następnie szydełkuj jeden słupek w każdym oczku
W poniższym filmie zobaczysz, jak wykonać słupki na szydełku:
Więcej o słupkach przeczytasz tutaj.
Teraz odwróć robótkę wykonując 3 oczka łańcuszka (te oczka nazywane są oczkami zwrotnymi (oz) i wykonuje się je na początku każdego nowego rzędu) i zrób słupek w każdym oczku. Kontynuuj w ten sposób, aż próbka będzie gotowa. Ponieważ próbka powinna się składać z 9 rzędów, należy zrobić cztery dodatkowe rzędy, w sumie szydełkujesz 13 rzędów. W ten sposób łatwiej zmierzyć próbkę i policzyć oczka.
Środek próbki ma wymiary 10x10 cm.
Jeśli liczba oczek i rzędów w twojej próbce nie pokrywa się z parametrami podanymi we wzorze (czyli masz niewłaściwe naprężenie nitki), musisz zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar szydełka.
Masz za mało oczek i/lub rzędów na 10 cm? Twoja próbka jest za duża, a to dlatego, że szydełkujesz luźno. Dlatego należy wybrać mniejszy rozmiar szydełka i spróbować ponownie.
Masz za dużo oczek i/lub rzędów na 10 cm? Szydełkujesz ściśle i oczka są mniejsze. Dlatego należy wybrać większy rozmiar szydełka.
Wszystko się zgadza? Idealnie!
Więcej o naprężeniu nitki i słynnej próbce przeczytasz w naszym wpisie na blogu Próbka na szydełku: Jak sprawdzić naprężenie nitki.
Myślę, że możemy zacząć szydełkowanie chusty!