Nie potrzebujesz wielu narzędzi, aby przewinąć włóczkę w preclach w motki. W tym poście pokażę, jak możesz to zrobić za pomocą jednej rzeczy, którą z pewnością masz w domu: papierowej rolki.
Trzymał_ś w dłoniach włóczkę zwiniętą w duże okręgi i zastanawiał_ś się co z nią począć?
Niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki w szydełkowaniu i robieniu na drutach, czy też jesteś doświadczonym entuzjastą kreatywnych robótek, prawdopodobnie nieraz udało ci się zauważyć, że na sklepowych półkach znajdują się włóczki nawinięte na różne sposoby.
Bardzo dużo włóczek przeważnie nawinięte jest w motki. Włóczka w motkach to idealne rozwiązanie, wystarczy tylko, że znajdziesz jeden koniec włóczki i możesz zacząć szydełkowanie lub robienie na drutach.
Inne włóczki mogą być zwinięte w zwój inaczej zwany preclem. Dotyczy to między innymi naszych włóczek Unicorn i Unicorn Solid. Z takich włóczek niestety nie możesz od razu korzystać, włóczki te wymagają przewinięcia. Jeśli zbyt pośpiesznie rzucisz się do pracy z włóczką w preclu ryzykujesz, że zostanie ona poplątana. Jestem pewna, że chcesz uniknąć niepotrzebnej frustracji (mówię tu z własnego gorzkiego doświadczenia) 🤯
W tym poście pokażę, jak:
- rozwinąć włóczkę w preclu (uważając, aby jej nie splątać!)
- użyć papierowej rolki, aby nawinąć włóczkę w motek
Jeśli masz motowidło i nawijarkę do włóczki przejdź bezpośrednio do tutorialu tutaj.
Nasze włóczki Unicorn Solid (po lewej stronie) i Unicorn (po prawej stronie) są zwinięte w precle, gdy je otrzymasz. Dlatego musisz je przewinąć w motek, zanim zaczniesz z nich korzystać.
1. Ostrożnie rozłóż włóczkę
Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić trzymając włóczkę w dłoniach, jest jej rozłożenie. Zachowaj przy tym procesie odrobinę cierpliwości i ostrożności, nie chcesz przecież niepotrzebnego bałaganu i splątanych nitek.
Oto jak to zrobić:
- Usuń banderolę z włóczki i rozłóż zwój.
- Ostrożnie nałóż zwój na dwóch oparciach krzeseł lub połóż go na stole układając w koło.
- Przetnij kawałki innej włóczki/sznurka, którymi związany jest zwój. Uważając, aby nie uszkodzić przędzy. Pamiętaj o przecięciu właściwych nitek!
- Znajdź koniec włóczki i odetnij go. W naszych włóczkach koniec zawsze jest przymocowany do jednego ze sznurków wokół włóczki.
Wskazówka! Możesz również rozważyć zainwestowanie w motowidło. Jest to skuteczne narzędzie, które utrzymuje włóczkę na miejscu podczas gdy ty zwijasz ją w motek. Montujesz motowidło na brzegu stołu, co jeszcze bardziej ułatwia ten proces, ponieważ motowidło automatycznie obraca się podczas pociągania za włóczkę.
2. Zacznij tworzyć kłębek
Czas na następny krok: Zwijanie włóczki w kłębek.
Zaletą może być nawinięcie włóczki tak, aby można było wyciągnąć koniec ze środka motka. W ten sposób unikniesz toczeniu się motka po całym pokoju lub ciągłemu spadaniu na podłogę podczas pracy (o tak, wszyscy doskonale to znamy).
Najprościej jest to zrobić owijając włóczkę wokół czegoś. Może masz szczęście i posiadasz starodawną przenośną nawijarkę do włóczki, gdzie włóczka zostaje nawinięta wokół drewnianego patyczka.
Jeśli nie posiadasz przenośnej nawijarki, istnieje wiele innych sposobów nawijania włóczki. Możesz nawet użyć kciuka. Może to jednak być wadą, ponieważ odłożenie włóczki nie jest proste, dopóki CAŁKOWICIE nie skończysz nawijania… a wtedy nawinięcie 400 metrów włóczki może nagle być zadaniem, które nie ma końca.
Czego jeszcze możesz użyć? Spójrz kreatywnie na rzeczy w twoim domu. Z pewnością znajdziesz coś, na co można nawinąć włóczkę. Może to np. być gruby drut dziewiarski, wałek do ciasta lub drewniana łyżka.
Możesz również nawinąć włóczkę, owijając ją wokół rolki papieru lub kawałka tektury. Pokażę teraz, jak to zrobić.
Jak nawinąć włóczkę wokół papierowej rolki
Jednym z najfajniejszych sposobów ręcznego nawijania włóczki jest użycie papierowej rolki, wokół której owijasz włóczkę. Zwiń kawałek tektury lub użyj do tego papierowej rolki z papieru toaletowego lub ręcznika kuchennego. Alternatywnie możesz użyć rolki z folii aluminiowej lub spożywczej, jeśli chcesz twardszą rolkę.
Wykonaj następujące kroki:
- Zrób dwa nacięcia naprzeciw siebie na jednym końcu papierowej rolki.
- W tych nacięciach zahacz koniec włóczki. Przełóż koniec nitki wzdłuż boku rolki i przytrzymaj kciukiem.
- Drugą ręką chwyć włóczkę i zacznij owijać ją wokół środka papierowej rolki.
- Następnie nawijaj włóczkę ukośnie na rolkę od góry do dołu, tak aby włóczka układała się warstwowo w twoim moteczku. Podczas nawijania obróć rolkę co jakiś czas o ćwierć obrotu i rozpocznij nową „warstwę”. Kontynuuj w ten sposób.
- Gdy dojdziesz do końca włóczki, możesz delikatnie wsunąć koniec pod kilka nitek w kłębku. Wyciągnij koniec włóczki z papierowej rolki.
- Wyjmij papierową rolkę. Zrób to delikatnie naciskając motek w dół, np. na stole, jednocześnie pociągając papierową rolkę. Twój motek został nawinięty i jest gotowy do użycia. Voilá!
Wskazówka! Jeśli chcesz mieć całkowitą kontrolę nad swoim motkiem umieść go na stojaku na włóczkę. Używając takiego stojaka nie jesteś zmuszon_ do wyciągania końca włóczki ze środka motka a motek i tak pozostanie na swoim miejscu. Nadal możesz jednak użyć metody z papierową rolką, aby nawinąć włóczkę.
Wolisz jednak łatwiejszego i znacznie szybszego sposobu?
Jeśli ręczne nawijanie włóczki to nie wyzwanie, którego chętnie się podejmiesz, możesz zainwestować w motowidło i nawijarkę do włóczki. Połączenie tych dwóch narzędzi nie tylko sprawi, że proces będzie łatwiejszy, ale również znacznie szybszy. A przecież doskonale wiem, że jak najszybciej chcesz rozpocząć to co najprzyjemniejsze: robienie na drutach i szydełkowanie!
Poradnik: Jak nawinąć włóczkę za pomocą motowidła i nawijarki do włóczki
Nawiń włóczkę z wykorzystaniem tych wymarzonych narzędzi:
{{7500:pull-left}}{{1004530:pull-left}}