Nie masz pewności czy twoje naprężenie nitki jest właściwe? Nie martw się, wiemy, jak to jest! W tym poście na blogu dowiesz się wszystkiego o naprężeniu nitki oraz o słynnej próbce. Znajdź więc szydełko i zaczynajmy!
Rozpoczynając nowy projekt na szydełku, próbka jest twoim najlepszym przyjacielem. Tutaj dowiesz się, dlaczego.
W tym wpisie na blogu uzyskasz odpowiedzi na:
- Próbka na szydełku - co to takiego?
- Dlaczego warto zawracać sobie głowę próbką.
- Jak zrobić próbkę na szydełku.
- Jak zmierzyć próbkę.
Chcesz od razu przejść do części, w której mówimy, jak to zrobić? Kliknij tutaj.
Próbka na szydełku – co to takiego?
Próbka zrobiona na szydełku, to nic innego jak kawałek robótki zrobiony odpowiednim ściegiem. Pomoże ona w sprawdzeniu twojego naprężenia nitki (gęstości ściegu) i ocenienia w jaki sposób przerabiasz oczka w stosunku do wzoru. Szydełkujesz za ciasno, czy może za luźno.
Dlatego warto zawracać sobie głowę próbką
Ważne jest sprawdzenie naprężenia nitki (czyli sposobu w jaki szydełkujesz: luźno, ciasno), ponieważ w ten sposób możesz mieć większą pewność, że twoje szydełkowe projekty wypadną zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli nie wykonasz próbki i nie sprawdzisz naprężenia nitki, ryzykujesz, że gotowy projekt będzie za duży lub za mały w stosunku do wzoru. A przecież tego nie chcemy!
Ponadto wykonanie próbki pomoże ci w znalezieniu alternatywnych włóczek, którymi możesz zastąpić włóczkę podaną we wzorze. Dlatego warto poświęcić czas na zrobienie próbki.
Jak zrobić próbkę na szydełku
Robiąc próbkę musisz użyć włóczki i szydełka, którymi planujesz pracować – lub które zaleca wzór. Rozmiar próbki szydełkowej powinien zwykle wynosić około 10 cm x 10 cm.
Ścieg, którym należy wykonać próbkę zależy od wzoru, z którego chcesz skorzystać. Aby łatwiej zmierzyć próbkę zaleca się wykonanie dodatkowych oczek i rzędów. Wtedy możesz zmierzyć środek próbki unikając brzegowych oczek, które zazwyczaj różnią się od pozostałych.
Jeśli np. chcesz wykonać próbkę słupkami, możesz wykonać następujące czynności:
- Wykonaj łańcuszek, odpowiadający liczbie oczek, z których powinna być próbka. Pamiętaj o dodatkowych rzędach.
- Dodaj 3 oczka łańcuszka, aby próbka wyszła trochę większa. Teraz możesz wykonać próbkę na szydełku.
- Pierwszy słupek wykonaj w 4 oczku łańcuszka od szydełka. Tutaj pętelka wokół szydełka nie jest uwzględniona. Wykonaj słupek w każdym oczku łańcuszka.
- Odwróć robótkę 3 oczkami łańcuszka. Te trzy oczka nazywane są oczkami zwrotnymi (oz) i są wykonywane na początku każdego rzędu. Kontynuuj aż wykonasz całą próbkę.
Wskazówka dotycząca oczek łańcuszka! Użyj szydełka o pół numeru większego niż ten którego będziesz używać do wykonania próbki. W ten sposób uzyskasz luźniejszy łańcuszek. Zaczynając szydełkowanie słupków użyj właściwego szydełka.
Jak zmierzyć próbkę
Nadszedł czas, aby zmierzyć próbkę. Do tego celu będziesz potrzebować linijki lub taśmy krawieckiej.
Teraz policz liczbę oczek i rzędów, które znajdują się w kwadracie o wymiarach 10 cm x 10 cm. Wynik to twoje naprężenie nitki, dzięki temu jesteś w stanie ocenić w jaki sposób szydełkujesz w stosunku do wzoru.
Możesz rozważyć kupno ramki do liczenia ściegów, która często jest również miernikiem rozmiaru szydełek i drutów (jak np. ta). To całkiem proste: Po prostu umieść ramkę na próbce i policz liczbę oczek i rzędów.
Następnie możesz porównać swoje wyniki z parametrami podanymi we wzorze, z którego chcesz skorzystać.
Jeśli masz więcej lub mniej oczek/rzędów niż podaje to wzór, możesz spróbować szydełka o innym rozmiarze, aby uzyskać dokładnie takie same naprężenie nitki jak we wzorze.
- Próbka wyszła za duża, spróbuj użyć szydełka o mniejszym rozmiarze. Zrób nową próbkę i sprawdź, czy tym razem uzyskasz właściwą liczbę oczek i rzędów. Zawsze porównując z parametrami podanymi we wzorze.
- Próbka wyszła za mała, spróbuj użyć szydełka o większym rozmiarze. Zrób nową próbkę.
- Próbka wyszła dokładnie taka sama jak we wzorze, możesz zacząć szydełkowanie. Brawo!!
Jak uzyskać równe oczka? Przeczytaj nasz wpis na blogu, jak uzyskać równomierne naprężenie nitki, a tym samym równe oczka w całym projekcie. Wpis znajdziesz tutaj.