Zebraliśmy kilka naszych absolutnie genialnych wskazówek dotyczących robienia na drutach, które mogą znacznie ułatwić Twoją twórczą pracę!



Jeśli uwielbiasz robić na drutach, z pewnością kochasz również te małe rozwiązania, które mogą znacznie ułatwić niektóre procesy. 


Tutaj zebraliśmy 12 małych wskazówek, bez których nie można się obejść 👇🏻 


1. Nabierz luźno oczka na druty


Niestety wiele osób uważa, że oczka będą znacznie luźniejsze, jeśli zostaną nabrane na dwa druty zamiast jednego.


Ale w rzeczywistości jest to mit! To tylko sprawia, że oczka są dłuższe i wyglądają na bardziej niedokładne/niestaranne. Jeśli wzór mówi, że należy nabrać luźno oczka, możesz z korzyścią użyć palca. 


Umieść palec między poprzednim oczkiem a tym nowym, który właśnie nabierasz, jak pokazano na poniższym zdjęciu. Nabierz oczko, zaciągnij, a następnie przesuń dalej palec i powtarzaj technikę przy nabieraniu pozostałych oczek: 




W ten sposób otrzymasz ładne oczka wzdłuż brzegu, które zostały luźno nabrane.


2. Użyj znaczników ściegów do liczenia, podczas nabierania oczek


Łatwo można się pogubić w liczeniu oczek podczas nabierania, szczególnie przy dużym projekcie! 


Dlatego dobrym pomysłem może być użycie znaczników do liczenia, aby nie pogubić się przy nabieraniu dużej ilości oczek.


Na przykład umieść znacznik po każdym 20-tym oczku. W ten sposób zawsze możesz łatwo policzyć oczka i pomnożyć przez 20. Bardzo szybko zorientujesz się czy masz już nabraną odpowiednią ilość oczek 🧶📏




3. Odmierz odpowiednią ilość włóczki do włoskiego zamykania oczek


Szkoda jest mieć zbyt krótki koniec włóczki, kiedy musisz zamknąć oczka metodą włoską 🇮🇹. I odwrotnie, trwa to znacznie dłużej, jeśli koniec jest zbyt długi.


Ile włóczki potrzebujesz w takim razie?


Praktyczną zasadą jest luźne owinięcie przędzy 3 do 3.5 razy wokół tego, co ma zostać zamknięte. Jeśli na przykład chcesz zamknąć oczka w rękawie, owiń włóczkę wokół rękawa i odetnij✂️


Jeśli chcesz zamknąć oczka w czymś co nie jest okrągłe, po prostu poprowadź włóczkę w tę i z powrotem, po robótce 3 do 3.5 razy.


Możesz korzystnie użyć igły do wełny, do włoskiego zamykania oczek. Tutaj oczko jest na tyle duże, że koniec przędzy przejdzie przez nie bez wysiłku. 




4. Użyj koralika, aby zebrać/połączyć nieskręcone ze sobą nici


Jeśli pracowałaś wcześniej włóczką, w której nitki nie są ze sobą skręcone (np. Twister), to wiesz, chyba że te cienkie niteczki mogą się rozdzielić podczas dziergania. 


Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz przeciągnąć włóczkę przez koralik, zanim zaczniesz nią pracować.  W ten sposób zapewnisz, że niteczki będą równo szły podczas dziergania 🥳


Możesz np. użyć silikonowych perełek od Go Handmade, których użyliśmy na poniższym zdjęciu. 




5. Użyj bilecików manila, aby opisać swoje projekty


Na pewno to znasz! Kiedy pracujesz nad kilkoma projektami jednocześnie, możesz łatwo zapomnieć jakim rozmiarem drutów pracujesz 🧶 


Jeśli jednak zawiesisz bilecik manila na swoich projektach lub na próbce dziewiarskiej, możesz szybko i łatwo ponownie wrócić do swojej robótki 🏷 




Na bilecikach możesz na przykład zapisać: 


  • Rozmiar drutów
  • Nazwę wzoru
  • Gęstość ściegu/ilość oczek i rzędów na 10 cm
  • Jakość przędzy
  • Numer koloru i numer partii na przędzy
  • Zużycie przędzy


W ten sposób nie masz wątpliwości co do tego, co robisz. Dodatkowo bileciki manila mogą być używane do śledzenia wcześniejszych projektów, jeśli na przykład będziesz chciała wykonać ten sam projekt, ale w innym kolorze w późniejszym czasie.   


WSKAZÓWKA: Przyczep ewentualnie bilecik manila do próbki dziewiarskiej i schowaj ją


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlatego nigdy nie powinnaś pominąć próbki dziewiarskiej.


6. Odśwież swoją dzianinę gumką dziewiarską


Jeśli ściągacz w skończonym projekcie stał się luźniejszy niż było to zamierzone, wtedy możesz użyć elastyczną nić aby go ponownie zwęzić.


Przyszyj gumkę dziewiarską z lewej strony np. dekoltu, dolnej krawędzi ściągacza lub w mankiecie. Gumkę możesz również przyszyć do starego swetra, w którym ściągacze z czasem się rozciągnęły. W ten sposób sweter ponownie będzie dopasowany i posłuży jeszcze przez jakiś czas. 




7. Odśwież swoją dzianinę za pomocą elektrycznej golarki do wełny


Swetry wełniane mają to do siebie, że niestety się mechacą. Nie ma nic gorszego jak zmechacony ukochany sweter, który staje się brzydki. 


Jednak można sobie z tym poradzić! 


Możesz bardzo łatwo usunąć kłaczki/supełki ze swetra lub innej dzianiny za pomocą elektrycznej golarki do wełny. Po prostu włącz golarkę i usuń kłaczki/zmechacenia, a sweter ponownie będzie świetnie wyglądał. Golarka wyposażona jest w mały pojemnik do zbierania kłaczków, który jest bardzo łatwy do opróżnienia. 




 WSKAZÓWKA: Golarkę możesz również użyć do innych rodzajów tekstyliów np. do usunięcia kłaczków z sofy z obiciem wełnianym


8. Użyj zabezpieczenia na druty, gdy potrzebujesz odłożyć robótkę na jakiś czas


Czy zdarzyło Ci się, że oczka spadają z drutów, gdy chcesz zabrać robótkę ze sobą lub po prostu przełożyć ją z A do B? 


Na szczęście jest rozwiązanie! Dobrym rozwiązaniem jest użycie zabezpieczenia na druty na końcu drutów.  Wtedy oczka pozostaną tam, gdzie powinny, a ty pozbywasz się strachu przed zgubieniem wielu oczek. 


9. Chroń swoje wyroby dziewiarskie przed molami za pomocą kulek cedrowych


Nikt z nas nie chce, aby nasz ukochany sweter stał się ucztą dla moli. Aby temu zapobiec, wsadź kulki cedrowe do szafy razem z Twoimi ulubionymi swetrami. 


Kulki z drewna cedrowego są w 100% naturalnym produktem, a mole nie przepadają za naturalnym zapachem drewna. 




10. Rozpocznij włóczkę od wewnątrz motka


Zamiast zdejmować banderolę i zaczynać na zewnątrz motka, proponujemy zacząć od środka włóczki.


W ten sposób masz większą kontrolę nad motkiem. Zapobiegasz toczeniu się motka lub ciągłemu spadaniu motka na podłogę podczas pracy.  




11. Dziergaj nawet najmniejszą średnicę używając tylko trzech drutów pończoszniczych


Jeśli dziergasz skarpety, rękawy lub coś innego na okrągło o małej średnicy, możesz użyć trzech drutów zamiast pięciu, tutaj idealne będą “Crasy Trio” druty pończosznicze od Addi.


Druty są wykonane z metalu i są połączone krótką elastyczną żyłką pośrodku, co sprawia, że są wystarczająco elastyczne, aby podzielić oczka tylko na dwa druty, a przerabiać trzecim drutem.




12. Dziergaj podwójnie podczas zmiany włóczki


Kiedy musisz zmienić motek w trakcie dziergania, dobrym pomysłem może być dzierganie podwójnie nad kilkoma oczkami. W ten sposób otrzymasz ładniejsze i płynniejsze przejście, które również będzie trwałe.


W tym celu należy ułożyć nową włóczkę wzdłuż starej i wykonać ok. 4-6 oczek obiema nitkami. Następnie możesz po prostu kontynuować dzierganie nową włóczką, jednocześnie końce włóczek zostały już zabezpieczone.


Zwróć jednak uwagę, że rezultat w dużym stopniu zależy od rodzaju przędzy i projektu, nad którym pracujesz. 


Masz jakieś genialne wskazówki, które mogą znacznie ułatwić robienie na drutach? Podziel się nimi w komentarzu poniżej 👇🏻


Crasy Trio - addi

21 cm

Od 99 zł