Czy masz w życiu fana sportu? Może małe dziecko, które uwielbia filmy Disneya? Albo babcię, która kocha tulipany? Wszystko to możesz ożywić dzięki technice-C2C – dzięki niej możesz zaprojektować logo, obrazy, teksty i wiele innych ciekawych rzeczy, które sprawią radość tym, których kochasz ✨ 

Prawie tylko wyobraźnia wyznacza granice tego, co można zaprojektować za pomocą techniki-C2C 👆

Jedyne czego będziesz potrzebować to włóczka i szydełko, no i oczywiście – Twoją kreatywność. Oczywiście jest kilka kroków, które należy wykonać, zanim możesz złapać szydełko do ręki:


  • Zapoznaj się z techniką
  • Zaprojektuj swój motyw/projekt
  • Oblicz zużycie przędzy

 

Poniżej znajdziesz przewodnik po każdym kroku ❤

Zapoznaj się z techniką. Co to jest C2C?

 

C2C oznacza "corner to corner" lub "od rogu do rogu." Dzieje się tak, ponieważ jest to technika, w której szydełkujesz małe kwadraty o ukośnym kształcie od rogu do rogu. Podczas szydełkowania zmieniasz kolory, aby tworzyć wzory, litery i obrazy.

Rezultatem jest duży kwadrat utworzony przez wiele małych kwadracików. Trochę jak zeszyty w kratkę z których korzystaliśmy na lekcjach matematyki, lub piksele na ekranie telewizora. Tutaj kwadraty są po prostu wykonane z przędzy i razem mogą stać się kocem, poszewką na poduszkę, podkładką, tak prawie wszystkim.

Tutaj znajdziesz film instruktażowy, który pokazuje metodę C2C.

Jeśli wolisz instrukcje pisemne mamy kilka fajnych wzorów z tekstem i ilustracjami, które mogą Ci pomóc. Na przykład poniższa ściereczka do naczyń wykonana metodą C2C.

Darmowy wzór znajdziesz 👉 tutaj 👈



Zanim zaczniesz projektować własne prace, musisz również opanować zmianę kolorów. To kompozycja kwadratów w różnych kolorach tworzy obrazy i wzory.

Jeśli jesteś już biegły/ła w technice, możesz ominąć przewodnik. Jeśli natomiast ta technika jest dla ciebie nowością, polecam przećwiczenie techniki C2C oraz zmiany koloru w tej metodzie szydełkowania. 

Poniżej znajdziesz pisemne instrukcje dotyczące zmiany koloru 👇

Zmiana koloru odbywa się poprzez wykonanie pierwszego oczka łańcuszka w nowym kwadraciku nowym kolorem włóczki. Zamiast wykonać oczko łańcuszka jak zwykle, należy wbić szydełko w kwadrat i przeciągnąć nowy kolor. Następnie wykonujesz oczka łańcuszka i możesz teraz szydełkować nowym kolorem.

Kolor, który pozostawiasz/odkładasz, jest teraz "zablokowany" i czeka aż dojdziesz do końca rzędu, odwrócisz robótkę i zaczniesz nowy rząd. Następnie, gdy dojdziesz do starego koloru możesz go ponownie podnieść, jeśli będziesz potrzebować tego koloru. W ten sposób unikniesz wielu końcówek włóczki, które będzie trzeba zamocować/wszyć. Jednak będziesz korzystać z wielu motków włóczki jednocześnie.


Gdy już opanujesz technikę, możesz zacząć projektowanie własnego wyrobu 🤩


Zaprojektuj swój motyw/projekt

Tutaj możesz uwolnić swoją kreatywność. Teraz możesz zaprojektować swój motyw! Do tego potrzebny jest papier w kratkę i coś do rysowania. Dzięki temu tworzysz swój diagram, którego musisz przestrzegać podczas szydełkowania.

 

Wskazówka: Jeśli nie przepadasz za ołówkiem i papierem, zamiast tego możesz użyć programów komputerowych, takich jak Microsoft Paint. Możesz także znaleźć różne programy do rysowania pikseli dla większości iPhone’ów i telefonów z systemem Android.




Zanim zaczniesz rysować musisz najpierw podjąć ważne decyzje dotyczące projektu:

 

Jak duży powinien być?

Wybór właściwego rozmiaru projektu to podstawa, aby mieć pewność, że poszewka na poduszkę nie będzie zbyt duża, a koc nie będzie zbyt mały i tym samym nie okryje ani stóp, ani ramion.

W tym celu radziłabym wykonanie próbki na szydełku, aby wiedzieć jak duży będzie każdy kwadrat.

 

Próbkę na szydełku możesz wykonać w następujący sposób:

Zdobądź motek włóczki, której zamierzasz użyć do projektu – alternatywnie motek włóczki o tej samej grubości.

Z włóczki wykonaj próbkę, która ma 5 kwadratów na wysokość i 5 kwadratów na szerokość (w sumie 25 kwadratów). Gdy próbka jest gotowa, zmierz wysokość i szerokość próbki, a następnie podziel przez 5:


  • Wysokość próbki : ilość kwadratów (5) = wysokość 1 kwadratu
  • Szerokość próbki : ilość kwadratów (5) = szerokość 1 kwadratu


Kwadraty powinny mieć taką samą wysokość i szerokość, ale dla pewności dobrze jest to sprawdzić. Jeśli wysokość jest nieco większa niż szerokość lub odwrotnie, możesz po prostu znaleźć średnią między tymi 2.

 

Następnie musisz zdecydować, jak duży chcesz mieć projekt. Dzięki temu możesz obliczyć, ile kwadratów powinien mieć Twój projekt na wysokość i na szerokość.


Obliczenie wygląda następująco:


  • Wymiar projektu : wymiar kwadratu = ilość kwadratów


Jeśli np. chcesz zaprojektować koc, który ma mieć 200 cm wysokości i 100 cm szerokości, obliczenia będą wyglądały następująco:


  • Wysokość = 200 : wymiar kwadratu
  • Szerokość = 100 : wymiar kwadratu


Będzie to ilość kwadratów, które będziesz potrzebować w swoim projekcie. Teraz musisz tylko znaleźć papier – lub program cyfrowy – i upewnić się, że ma taką samą liczbę kwadratów, jaką powinien mieć Twój projekt. Będzie to Twoje płótno, na którym możesz teraz rysować.

 

Jakie – i ile – kolorów chcesz użyć?

Tutaj ważne jest, aby być realistą i móc się ograniczać. Jeśli na przykład zdecydujesz się wykonać złożony projekt z 20 kolorami, szydełkowanie będzie bardziej czasochłonne, ponieważ musisz ciągle zmieniać kolory.

 

Teraz możesz zaprojektować swój projekt:

Z wybranymi kolorami i płótnem, możesz zacząć! Brakuje Ci inspiracji, możesz wyszukać obrazów w Internecie. Po prostu wyszukujesz potrzebny motyw, wzór, logo itp. - w połączeniu ze słowem “piksel” lub “ścieg krzyżykowy”.

Na przykład, jeśli potrzebujesz motywu kwiatowego, możesz wpisać "kwiaty" i "piksel" lub "kwiaty" i "ścieg krzyżykowy" aby uzyskać takie obrazy:  



To samo dotyczy liter. Wyszukujesz je wpisując np. "alfabet" i "piksel" lub "alfabet" i "ścieg krzyżykowy".

Jeśli nie znajdziesz nic w swoim języku, możesz wypróbować angielskich słów takich jak "alphabet" i "pixel" lub "cross stitch".

Teraz możesz stworzyć swój projekt! Możesz poprawiać motyw do momentu, aż będziesz całkowicie zadowolona/y. Kiedy już zaczniesz szydełkować wzór, będzie bardzo trudno go zmienić. 



Oblicz zużycie przędzy

Gdy< jesteś zadowolona/y z projektu, czas kupić włóczkę. Tutaj ważne jest, aby kupić wystarczającą ilość włóczki w każdym kolorze, aby nie zabrakło jej podczas wykonywania projektu. Jednym ze sposobów na obliczenie włóczki, jest sprawdzenie, ile włóczki zostało zużyte na jeden kwadracik – na podstawie tego wyliczyć całkowite zużycie włóczki. 

Tutaj możesz wykorzystać tą samą próbkę, którą wykonałaś/eś wcześniej. Spruj całą próbkę i zmierz długość przędzy, która została zużyta na wykonanie próbki. Dzielisz długość przędzy przez 25 (ilość kwadracików w próbce), aby uzyskać średnie zużycie włóczki na kwadrat. 

 

Czyli:


  • Długość użytej włóczki w cm / łączna ilość kwadratów = długość włóczki zużytej na jeden kwadrat w cm.

 

Ważne jest, aby poświęcić czas na wykonanie tych 25 kwadracików, a nie tylko na wykonanie małej próbki. Dzięki dużej próbce, bierzesz pod uwagę drobne zmiany w naprężeniu nitki oraz dodatkową ilość włóczki, która jest zużyta na oczka ścisłe na końcu każdego rzędu. Jeśli zrobisz tylko kilka kwadratów – które może wyjdą trochę ciasno – zużyjesz mniej włóczki, niż normalnie. Jeśli użyjesz tej liczby do obliczeń, uzyskasz mniejsze zużycie przędzy na kwadrat i możesz kupić za mało włóczki na projekt.  

Pamiętaj: Przy zmianach koloru należy również wziąć pod uwagę dodatkowe zużycie przędzy. Niestety nie można tego obliczyć, ponieważ zależy to od ilości zmian kolorów. Im więcej zmian koloru, tym więcej końcówek do zszywania. Zależy to również od tego, czy zdecydujesz się przeciąć nitkę i wrabiać końce, czy zostawisz nitkę i poprowadzisz ją w robótce. 

Na poduszkę lub sweter zazwyczaj wystarcza 20 dodatkowych gramów każdego koloru. Ale jeśli na przykład robisz duży koc z wieloma zmianami koloru, może być konieczne dodanie 100 gramów więcej każdego koloru. Lepiej mieć nadmiar włóczki niż jakby miało jej zabraknąć w trakcie szydełkowania!

 

Wskazówka: Jeśli masz nadmiar włóczki, tutaj możesz znaleźć inspirację do tego, na co można wykorzystać resztki 👉 Jak zrobić sweter z resztek różnych włóczek

 

Teraz, gdy wiesz, ile włóczki potrzebujesz na jeden kwadrat, musisz obliczyć, ile kwadratów należy wykonać w każdym kolorze. Tutaj należy policzyć kwadraty w różnych kolorach. 

Dla każdego koloru musisz obliczyć, ile kwadratów musisz wykonać, a następnie pomnóż to przez ilość potrzebnej włóczki na jeden kwadrat – tj. obliczenie, które wcześniej wykonałaś/eś.


Obliczenie dla każdego koloru będzie następujące:

 

  • Ilość kwadratów * dł. przędzy zużytej na jeden kwadrat w cm = całkowite zużycie przędzy w cm dla konkretnego koloru.

 

N przykład, jeśli potrzebujesz 200 kwadratów w czerwonym kolorze i obliczyłaś/eś, że zużycie przędzy wynosi 30 cm na kwadrat, obliczenie wygląda następująco: 

 

  • 200 kwadratów * 30 cm włóczki na kwadrat = 6000 cm (lub 60 metrów) czerwonej włóczki.

 

Chcesz się upewnić, że prawidłowo policzyłaś/eś kwadraty? Możesz to łatwo zrobić, odejmując je od całkowitej liczby kwadratów potrzebnych do projektu. 

Jeśli np. chcesz wykonać poduszkę o szerokości 50 kwadratów i wysokości 50 kwadratów, obliczenie wygląda tak:

 

  • 50 * 50 = łącznie 2500 kwadratów.

 

Po policzeniu wszystkich kwadratów w różnych kolorach, możesz je zsumować i sprawdzić czy będzie to ta sama liczba, która jest potrzebna na całą poduszkę. Jeśli wyniki się nie pokrywają, oznacza to, że został popełniony błąd w Twoich obliczeniach. Jeśli pomyliłaś/eś się zaledwie o kilka kwadratów nie powinno to mieć znaczenia. 

Po obliczeniu, ile potrzebujesz włóczki w każdym kolorze, po prostu kup odpowiednią ilość motków 🧶


Czas na szydełkowanie!

Teraz zaczyna się prawdziwa przygoda z Twoim projektem ✨ Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci pracę:

 

Twoje płótno będzie Twoim "przewodnikiem" podczas szydełkowania. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność jak daleko zaszłaś/eś w projekcie, możesz przekreślić wykonane kwadraty w swoim przewodniku/diagramie. Zrób np. kopię, aby nie naruszyć oryginału.


Miej kontrolę nad motkami! Jeśli używasz kilku kolorów, zwykle będziesz mieć rozpoczętych kilka motków równocześnie. Jednym ze sposobów zapanowania nad motkami, aby nie skręcały się ze sobą, jest wykonanie mniejszych kłębków i przypięcie ich do projektu np. klamerką. Alternatywnie możesz pozostawić motki np. na podłodze. Jednak w tym wypadku bardzo ważne jest, aby zatrzymać się po zrobieniu każdego rzędu i poświęcić trochę czasu na ponowne ułożenie motków. W przeciwnym razie mogą powstać węzły! 😬 W tym przypadku misy na włóczkę są bardzo praktyczne, ponieważ utrzymują motki na miejscu, dzięki czemu nie toczą się po podłodze i nie plączą między sobą.



Zastanów się czy przy każdej zmianie koloru chcesz pozostawiać (prowadzić) kolory, czy też wolisz uciąć włóczkę i zamocować końce. W swoich projektach C2C zazwyczaj używam połączenia tych dwóch technik. Zostawienie nitki sprawdza się, jeśli dany kolor będzie ponownie użyty w krótkim czasie, czyli nitka nie będzie zbyt długo prowadzona. Jeśli skończyłam jakiś fragment w określonym kolorze – i nie muszę już tego koloru używać - zazwyczaj wybieram odcięcie przędzy i zamocowanie/wrobienie końcówki. 


To samo dotyczy, jeśli kolor, który chciałabym zostawić, bardzo różni się od drugiej przędzy, z którą ma być prowadzony. Np. żółty i niebieski, ponieważ kolor, który ma być prowadzony może być bardzo trudny do ukrycia. 


Na poniższym zdjęciu widać jak prowadzony jest kolor. Po prostu układasz włóczkę wzdłuż oczek z poprzedniego rzędu. Gdy pracujesz nad nowym rzędem, włóczka zostanie „zamknięta” w nowych oczkach i w ten sposób będzie prowadzona w robótce. Tutaj przykładem jest prowadzenie czerwonej nitki, która jest bardzo widoczna. 



Nie zaczynaj projektowania własnego projektu, dopóki nie opanujesz podstawowych technik C2C i nie przećwiczysz ich. Na początek wypróbuj wzór taki jak ten, aby przećwiczyć zmianę koloru 👉 Kawaii Tęcza Poduszka.

 

Zacznij od małych projektów: wykonanie koca może zająć kilka miesięcy, podczas gdy poduszka, podkładki lub inne małe projekty są bardziej praktyczne na rozpoczęcie przygody z techniką C2C 😊

 

Zawsze kontroluj swoją robótkę. Łatwo dać się ponieść emocjom i szydełkować rząd po rzędzie nie sprawdzając efektów. Ale sprucie rzędów i naprawienie ewentualnego błędu mogą kosztować Cię ogromną ilość czasu. Z reguły zatrzymuję się po wykonaniu każdego rzędu i dokładnie sprawdzam robótkę, zanim ją odwrócę i zacznę następny rząd. 

 

Zszywaj końcówki włóczki podczas szydełkowania. Niemożliwe jest uniknięcie końcówek, a jeśli masz wiele kolorów, prawdopodobnie będziesz mieć dużą ilość końcówek. Jeśli skończysz całą robótkę i zostanie Ci ogromna ilość końcówek do wrobienia, może Cię to zniechęcić do skończenie projektu.


Ostatnia rzecz, ale nie mniej ważna:

Zachowaj cierpliwość! Kiedy coś mi się nie udaje, zwykle dzieje się tak, ponieważ nie jestem wystarczająco cierpliwa. A tego najbardziej wymaga technika C2C. Z drugiej strony, jeśli masz sporą dawkę cierpliwości, na pewno Ci się uda - a jeśli coś nie wyjdzie zawsze możesz spruć i poprawić.



Masz jakieś dobre pomysły na projekt? Podziel się w sekcji komentarzy poniżej 👇


 

Rainbow Cotton 8/4 - Hobbii

100% Bawełna

12 zł