Czy również widziałaś wiele swetrów z resztek różnych włóczek na Facebooku i na Instagramie i pomyślałaś, że świetnie byłoby taki sweter wydziergać? W takim razie ten wpis na blogu jest właśnie dla Ciebie! Dlatego chętnie przeprowadzę Cię przez cały proces tworzenia swetra od początku do końca i podam kilka sugestii na inne ciekawe projekty z resztek, których tak bardzo chcemy się pozbyć z różnych zakamarków.

Jak zrobić swój własny sweter z resztek różnych włóczek 

Na początek dobrym pomysłem będzie podjęcie decyzji, jaki model chcesz zrobić, zanim zaczniesz robić własne motki włóczki, abyś miała już jakieś rozeznanie jaką grubością drutów będziesz dziergać. Bez problemu możesz użyć różnej grubości włóczki, ale jeśli wybrałaś wzór, który wymaga np. drutów o rozmiarze 6 mm, wtedy możesz korzystnie użyć dwie nitki cienkiej włóczki, gdy będziesz je wiązać razem.

Ja postanowiłam zrobić mój sweter z resztek według prostego projektu, aby zmiany kolorów naprawdę były widoczne i dawały ten ciekawy efekt. Możecie mi wierzyć, że zmiana kolorów sprawia ogromną przyjemność i ciężko odłożyć projekt, ponieważ już chcesz zobaczyć jak następny kolor będzie się układał w rzędach.

Zrób własną włóczkę z resztek

Gdy już wiesz jaki wzór/model chcesz wykonać, musisz zrobić własną włóczkę. 

Świetną rzeczą w robieniu swetra z resztek jest fakt, że możesz sama zdecydować w jakiej kolejności powinny się pojawiać kolory, ale możesz również też pozwolić losowi zdecydować, po prostu wsuwając rękę w stos włóczek i łowiąc losowy kolor. Ja byłam bardzo świadoma tego jakie kolory miały pojawiać się jeden po drugim, w sposób, który miał dla mnie sens.

Drugą rzeczą do rozważenia jest to, czy chcesz po prostu związać resztki razem, czy też chcesz mieć jeden kolor jako podstawowy między resztkami. Wybrałam rozwiązanie nr 2 i wybrałam biały jako kolor podstawowy, ponieważ miałam kilka białych pojedynczych motków z poprzednich projektów. Ponadto wybrałam białą Diablo jako nitkę dodatkową, która pomogła ukryć złączenia i nierówności.

Teraz przyszedł czas na związanie resztek razem, i jest to o wiele zabawniejsze niż myślisz. Poświęciłam na to kilka wieczorów, zupełnie bez nudzenia się. 

Zdecydowałam się użyć węzła, który opisałam w poprzednim wpisie na blogu, czyli Magiczna pętelka bez końcówek . Bardzo dobrze się trzyma i sprawdzi się praktycznie we wszystkich przędzach. Z doświadczenia jednak wiem, że najlepiej sprawdza się we włóczkach akrylowych i wełnianych, ponieważ nie są one śliskie. Instrukcję do zrobienia węzła znajdziesz tutaj.


Czy są jakieś gatunki, których nie można wykorzystać?

Powiedziałabym, że zależy to wyłącznie od Ciebie. Ja użyłam różnych rodzajów włóczek, które miałam – lub otrzymałam od moich dziergających przyjaciółek – jednak zdecydowałam nie używać przędzy futrzanej i bawełnianej. Resztki bawełny wykorzystałam do innego projektu, który pokażę Wam później w poście 😉

Jeśli uważasz, że nie masz cierpliwości czekać, aż będziesz miała wystarczającą ilość resztek, możesz spokojnie użyć pojedynczych motków, które pozostały z innych projektów. Możesz pociąć kłębki na kawałki o dowolnej długości i związać je razem, jak tylko masz ochotę. Wybór należy do Ciebie.

Czas na dzierganie

Przyszedł czas na wydzierganie swetra. A dobrą rzeczą w samodzielnym wykonaniu włóczki, jest fakt, że zawsze możesz coś zmienić w trakcie dziergania. Na przykład, stwierdziłam, że użycie futrzanej przędzy nie da efektu o jakim myślałam, więc po prostu miałam możliwość wycięcia przędzy i ponownie związać końce, albo wstawić nowy kolor. Możesz zrobić to samo, jeśli jakiś kolor nie bardzo pasuje lub uważasz, że jest zbyt wiele zmian kolorów, które następują jedna po drugiej.

Mogę tak postąpić z resztkami bawełny?

Z łatwością możesz tak samo postąpić z resztkami włóczki bawełnianej – tutaj jednak użyłam zwykłego magicznego węzła, który również jest opisany w poście na blogu, o którym wspomniałam powyżej. Tutaj zdecydowałam się na związanie resztek, łowiąc losowy kolor.

Widziałam, że wiele osób robi świetne myjki i ręczniki kuchenne ze swoich resztek, ale ja potrzebowałam nowego etui na moje szydełka, więc zaczęłam przeglądać nasz obszerny katalog wzorów, aby sprawdzić, czy istnieje wzór, który mogłabym wykorzystać. Decyzja padła na wzór na Szydełkową Kosmetyczkę, która miała odpowiedni rozmiar. Zdecydowałam się na szydełkowanie mojego kłębka z resztek razem z jedną nitką białej Rainbow 8/4, która była odpowiednia do wzoru. Byłam przekonana, że to połączenie da najciekawszy efekt. Szybko jednak przekonałam się, że technika z długimi półsłupkami nie nadaje się do tak dzikich zmian kolorów, ale to nie miało dla mnie aż tak wielkiego znaczenia. Zdecydowałam się po prostu na szydełkowanie półsłupkami i nie żałuję. W ten sposób zmiany kolorów naprawdę mogą ukazać swoje piękno.

Wykorzystaj resztki na urocze detale

Pewna mądra kobieta powiedziała kiedyś: Jeśli kupujesz pojedyncze motki, to kupujesz resztki włóczki, i to jest prawda. Mimo iż nie jesteś w stanie zrobić wielu projektów za pomocą jednego motka, możesz z kolei użyć go do wspaniałego szczegółu, który czyni Twój produkt nietuzinkowy i całkowicie wyjątkowy. Użyj go do odważnego brzegu-i-cord w chuście, wykonaj w swetrze czarne lub białe ściągacze lub co z odważnym kontrastowym paskiem w karczku lub na końcu rękawa? Możliwości jest wiele i tylko wyobraźnia wyznacza granice.

Jeśli Twojemu koszykowi lub poduszce brakuje eleganckiego detalu, to pompony wykonane z resztek będą idealnym rozwiązaniem. Osobiście uwielbiam robić pompony, zwłaszcza po odkryciu Zestawów do robienia pomponów. Moje ulubione to zestawy do robienia pomponów firmy Clover, które są zarówno na małe jak i duże pompony.


Mam nadzieję, że ten wpis na blogu zainspirował Cię do wykorzystania swoich resztek, a może nawet dał Ci odwagę na zrobienie własnego swetra z resztek. Więc chyba czas zacząć działać – i pamiętaj! Ty ustalasz zasady 😉

Gorące pozdrowienia 

Eva z Hobbii

Oszczędzasz 48%

Diablo Glitter - Hobbii

37% Akryl, 31% Poliamid, 28% Moher, 4% Poliester

16 zł  31 zł