Nadal panuje gorączka robienia na drutach. Do tej pory rok 2020 był rokiem, który dał wielu z nas więcej czasu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na nowe hobby, w tym na robienie na drutach. Ale od czego zacząć i jak najlepiej zacząć? Zrobię co w mojej mocy, aby Cię przez to przeprowadzić w tym wpisie na blogu.

Zacznij jak najlepiej 

Kiedy jesteś zupełnie nowa/y w świecie włóczek, najlepiej zacząć na drutach 4 mm, 4.5 mm lub 5 mm. Druty są łatwe do trzymania, oczka są stosunkowo duże, więc widzisz co robisz - co nie mniej ważne - szybko pokonujesz kolejne etapy robótki, więc widzisz, że coś się dzieje.

Wybierz odpowiednią włóczkę 

Którą włóczkę najlepiej wybrać, gdy chcesz zacząć? Dobrym pomysłem może być użycie nieco puszystej włóczki, być może jako włóczki dodatkowej/uzupełniającej, ponieważ może to ukryć błędy, które (być może) popełnisz. Należy jednak pamiętać, że taka włóczka może być trudna do sprucia, więc nie jest to włóczka, przy której możesz oglądać telewizję.

Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest kolor włóczki. Tak, czarny pasuje do wszystkiego, ale o wiele łatwiej jest zobaczyć oczka, jeśli dziergamy jasną włóczką. Nie będzie łatwiej dziergać z ciemnej włóczki, gdy nadejdą zimowe miesiące i wcześniej zacznie robić się ciemno.

Z wspaniałych i przyjaznych dla początkujących włóczek mogę polecić Twister Solid (ewentualnie jako podwójną nić) oraz Cotton Merino Classic, które są wspaniałymi letnimi włóczkami. Jeśli jednak wolisz zacząć od kilku projektów na zimę, proponuję  Fluffy Day oraz Snowstorm.


Wybierz odpowiednie druty 

Prawdopodobnie pamiętasz długie druty ze szkoły, a może dostałaś właśnie takie druty do ręki, kiedy to Babcia uczyła Cię robić na drutach. Nazywają się Druty-proste i ogólnie nie ma w nich nic złego. Ale zawsze zalecam pominięcie ich i przejście od razu do drutów okrągłych, ale nie martw się! Nazwa druty okrągłe jest nieco myląca - spokojnie można na nich dziergać w tę i z powrotem;) Ty z kolei unikniesz dużego ciężaru na jednym drucie zarówno na początku jak i na końcu rzędu, gdyż robótka zawsze będzie przed Tobą na kolanach. 

Materiał z jakiego druty są zrobione ma również znaczenie dla Twojej dzianiny. Na przykład, bardzo gładkie przędze, takie jak Tencel i włóczka bambusowa, najlepiej dziergają się na drutach drewnianych lub plastikowych zamiast drutów metalowych, podczas gdy akryl, który nie ślizga się tak łatwo, będzie idealny do dziergania na drutach metalowych, które same w sobie są śliskie. Najważniejszą zasadą jest żebyś nie zmieniała drutów wykonanych z różnych materiałów w trakcie dziergania jednego projektu. Różne materiały, z których są wykonane druty mogą mieć wpływ na naprężenie nici i wpłynąć na kształt Twojego gotowego wyrobu.

Osobiście uwielbiam dziergać na tych wspaniałych drutach na żyłce Symfonie od Knitpro. Dobrze leżą w dłoni a włóczka dobrze się na nich ślizga - a w tedy z pewnością nie przeszkadza, że również wyglądają przepięknie.

Właściwe wyposażenie to podstawa 

Jak mówią, Dobre narzędzie to połowa sukcesu i dokładnie tak też jest w przypadku dziergania. Dlatego każdy zestaw dla początkujących powinien zawsze zawierać centymetr krawiecki, dobrą igłę, małe nożyczki do końcówek włóczki i markery - dużo markerów! Markery to Twój najlepszy przyjaciel, możesz je użyć do zaznaczenia, gdzie należy odjąć lub dodać oczka, gdzie rozpoczyna się motyw wzoru a gdzie kończy, gdzie jest początek okrążenia oraz ile razy zostały dodane oczka. Bardzo dobrym pomysłem jest posiadanie więcej niż jednego rodzaju markerów. Ja sama mam zarówno takie okrągłe markery, którymi zaznaczam, kiedy powinnam dodać oczka w raglanie, na przykład, i takie które można otworzyć, żebym wiedziała, ile razy dodałam oczka do tej pory. Ostatnią wskazówką dotyczącą markerów jest to, że warto je mieć w kilku kolorach. Jednym kolorem możesz zaznaczyć początek okrążenia, innym, gdzie należy wykonać raglan, a na koniec kolor, który będzie zaznaczał początek i koniec motywu wzoru - to sprytne rozwiązanie.

Jeśli wciągnie Cię dzierganie i zdecydujesz się zainwestować w zestaw z wymiennymi drutami na żyłce, dobrze jest mieć miernik rozmiaru drutów pod ręką. Rozmiary niestety szybko się zacierają, wtedy warto mieć miernik rozmiaru drutów, aby mieć pewność, że dziergasz na drutach o odpowiednim rozmiarze.


Czy zawsze musisz zrobić próbkę?

Jeśli wrócimy do naprężenia nici, według mnie próbka to podstawa.

Nie, nie do wszystkiego potrzebujesz zrobić próbkę. Jeśli na przykład masz zamiar wykonać szal lub dywanik, gdzie rozmiar nie musi całkowicie odpowiadać temu ze wzoru, w takim wypadku próbka nie jest konieczna, ale zrobienie próbki może jednak być dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli nie robiłaś wcześniej z danej włóczki. 

Naprężenie nici nie tylko decyduje o wielkości gotowego wyrobu, ale także o tym, ile włóczki zużyjesz. Jeśli zdecydujesz się na projekt zawierający wzór, może się okazać, że wzór będzie wyglądał znacznie inaczej, jeśli nie osiągniesz odpowiedniego naprężenia nici.

PRZECZYTAJ: Dlatego nigdy nie powinnaś pominąć próbki dziewiarskiej

Youtube to Twój przyjaciel 

Naprawdę bardzo dobrym miejscem do rozpoczęcia, jeśli masz ochotę nauczyć się robić na drutach, jest YouTube. Tutaj można się nauczyć wszystkiego - od początkujących technik jak nabieranie oczek, prawe i lewe oczka do bardziej zaawansowanych technik takich jak Magic Loop i niemieckie rzędy skrócone.

Oczywiście w Hobbii mamy własny kanał, na którym regularnie udostępniamy nowe filmy, ale YouTube to kraina filmów instruktażowych, więc wyszukaj te techniki, które będą Tobie potrzebne. Jeśli ciekawi Cię kanał Hobbii, możesz znaleźć go tutaj.

Projekty dla początkujących 

Kiedy powiedziałam w klubie dziewiarek, że będę pisała ten post i zapytałam, czy mają jakieś genialne triki dla początkujących dziewiarek, wtedy moja przyjaciółka powiedziała coś co uważam za bardzo rozsądne - mianowicie, że ważne jest zacząć od projektu, który chcesz zakończyć.

Dlatego pomyślałam, że zaproponuję kilka projektów dla początkujących:

Myjki 

Klasycznym projektem dla początkujących są zdecydowanie ściereczki do naczyń. Tutaj możesz ćwiczyć swoją zdolność otrzymania właściwego napięcia nitki oraz zapoznać się z nowymi metodami, bez względu na to czy efekt końcowy będzie perfekcyjny - a kto nie potrzebuje dodatkowych ściereczek do naczyń?

Na naszej stronie internetowej mamy trzy łatwe przepisy:

Party Scrunchie

Party scrunchie to łatwy projekt, który równocześnie jest super trendy. Z włóczki z brokatowym efektem, które „wyglądają” tu i ówdzie, jesteś zawsze gotowa na imprezę.


Vivi Kamizelka

Wydziergaj modną kamizelkę na grubych drutach. Vivi to łatwy i bardzo szybki projekt wykonany na drutach 8 mm - a potem możesz przejść do kolejnego projektu idealnego dla początkujących ;) 

Ważne jest, aby zacząć od projektu, który chcesz ukończyć.

Gitte Sweter

Jeśli wolisz klasyczny sweter, proponuję Gitte Sweter. Kiedy nauczysz się prawych i lewych oczek, wykonanie ściegu ryżowego będzie zabawą. Sweter dziergany trzema nitkami na drucie 8 mm a ta cudowna włóczka Kid Silk nadaje mu piękny i luksusowy wygląd, jednocześnie ukrywając niektóre początkowe błędy.

Mam nadzieję, że ten wpis na blogu dodał Ci odwagi, aby chwycić za druty i zacząć swój pierwszy dziewiarski projekt - uwielbiamy dzielić się naszym włóczkowym-światem z innymi <3

Serdeczne pozdrowienia 

Eva z Hobbii

 

Easy Care - Mayflower

100% Wełna Merino Superwash

29 zł