Znalazłaś/-eś naprawdę ładny wzór, który bardzo chcesz wykonać, ale wzór jest w innym języku, włóczka nie jest sprzedawana w Twoim kraju albo z jakiegoś powodu po prostu wolisz wykonać wzór przy użyciu innego materiału. Pewnie Ci się któraś z tych rzeczy już przytrafiła, co?

Każda z tych sytuacji ma ze sobą jedno wspólne (i nie małe) wyzwanie - musisz znaleźć alternatywę dla zalecanej we wzorze włóczki. Bez obaw! W tym poście omówię różne typy włóczek pochodzenia zwierzęcego, ich zalety i wady oraz do jakich projektów możesz użyć poszczególne materiały.

Włóczki z włókien naturalnych

Najpowszechniej znanym materiałem z tej kategorii jest wełna owcza. Wełna pochodząca od owiec ma mnóstwo pozytywnych cech, ale jest niestety też znana z tego, że może drapać. W tym poście omówię różne typy wełny, włącznie z tymi, które są bardzo miłe i wcale nie drapią. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakiej rasy owiec wełna jest pozyskana oraz jak wygląda jej proces obróbki. Mam nadzieję, że uda mi się Was przekonać i że zmienicie zdanie na temat tego materiału.

Wełna

Wełna owcza jest naturalnie ciepła, dobrze przepuszcza powietrze i absorbuje nawet do 35% wilgoci bez dawania uczucia zimna czy wilgoci na ciele.

Wełna z owiec reguluje także genialnie temperaturę dzięki czemu nie ma ryzyka przegrzania się. To czyni wełnę idealną dla niemowląt i małych dzieci, które w tak wczesnym wieku nie mają jeszcze zdolności regulowania temperatury ciała.

Jednakże nie wszyscy mogą się cieszyć tymi licznymi zaletami wełny. Zawiera ona bowiem substancję zwaną lanoliną, dzięki której jest ona odporna na wodę i zabrudzenia, ale na którą niektórzy są uczuleni. W dalszej części bloga zapoznam Cię z alternatywami dla osób, które nie mogą nosić wełny.

Merino

Jeżeli szukasz wełny, która na 100% nie drapie, to Merino jest świetnym wyborem. Struktura włókien zapewnia delikatność i miękkość materiału, a ze względu na dużą ilość powietrza we włóknach, materiał ten jest jednocześnie bardzo lekki i dobrze trzyma temperaturę. Te cechy czynią Merino idealne na rzeczy bezpośrednio przylegające do skóry np ubranka dla dzieci, czy bielizna.

Unicorn Solid: 75% Wełna Merino, 25% Polyamid

Merino jest także często wybierana do wykonania odzieży sportowej, ponieważ dobrze wchłania pot, przepuszcza powietrze i absorbuje wilgoć bez dawania uczucia chłodu.

Wełna Merino nadaje się doskonale na klimat w Polsce. W zimę daje nam ciepło, podczas gdy latem możemy się cieszyć jej lekkością i zdolnością do regulacji temperatury. Więc jak widzisz, możesz jej użyć także w te cieplejsze miesiące jako materiał na przewiewny kardigan, czy bluzki.

Merino nadaje się na wiele rzeczy, więc możesz jej użyć do niemalże wszystkiego co Ci przyjdzie na myśl. Oprócz ubranek dla dzieci, czy koców dla reszty rodziny, możesz z niej zrobić też coś dla siebie. Dodanie do niej domieszki moheru da luksusowy efekt, który ładnie będzie się prezentował np na sweterkach.

Moher

Moher to cienkie, gładkie włókna kozie pochodzące od odmiany Angora. Są one łączone w jedną nić poprzez przędzenie jej razem z innym materiałem np z wełną, poliamidem, czy jedwabiem. Wszystkie nasze włóczki moherowe Hobbii to połączenie moheru z jedwabiem.

Delikatne, luźne włókna moheru dają dużą zdolność izolacji i regulacji ciepła jednocześnie zachowując puszystość materiału nawet po jego farbowaniu. To właśnie ta puszystość sprawia, że moher ma tak luksusowy wygląd. Nie daj się więc zwieść negatywnym skojarzeniom jakie czasami wywołuje słowo ‘moher’ - pokochasz ten materiał jak tylko go spróbujesz!

Moher jest najczęściej łączony z innymi włóczkami, ale może być też użyty samodzielnie np do lekkich szali na chłodniejsze, letnie wieczory.

Super Kid Silk Print: 76% Moher, 24% Jedwab

Alpaka

Włóczki te są przędzone z wełny uroczych zwierząt o nazwie Alpaka. Te słodkie stworzenia, przypominające wyglądem lamy, mają niezwykle miękką sierść. Sierść ta jest niezwykle atrakcyjna na rynku włókienniczym właśnie ze względu na tę miękkość, ale również ze względu na to, że jest alternatywą dla osób mających alergię na zwykłą wełnę. Alpaka nie zawiera lanoliny, ani chemikaliów a ma z drugiej strony te same zalety co zwykła wełna owcza. Jest naturalnie ciepła, dobrze przepuszcza powietrze i absorbuje wilgoć bez dawania uczucia zimna czy wilgoci na ciele. Może być więc używana do projektów zarówno letnich jak i zimowych.

Musisz jednak mieć świadomość tego, że włókna alpaki nie trzymają formy tak dobrze jak inne materiały. Jest ona dlatego najczęściej łączona z innymi materiałami, co oznacza, że musisz dokładnie czytać etykiety aby upewnić się, że dana włóczka nie ma domieszki materiału, na który masz alergię.


Alpaka Baby to jeszcze bardziej miękka odmiana wełny Alpaka. Pochodzi ona bowiem z pierwszego strzyżenia małych alpak. Polecamy wypróbowanie Soft Alpaca.

Jedwab

W dawnych czasach jedwab zarezerwowany był wyłącznie dla arystokracji i ludzi z wyższych sfer. Dzisiaj jest on na szczęście dostępny dla wszystkich.

Ten wciąż luksusowy produkt składa się w 100% z naturalnych włókien przędzonych z kokonu larwy motyla jedwabnika morwowego. Włókna jedwabiu to jedne z najsilniejszych włókien naturalnych, a do tego dające piękny, rustykalny efekt. Jedwab dobrze zatrzymuje ciepło, absorbuje wilgoć (może zaabsorbować nawet do 30% wilgoci i nadal dawać ciepło) i łatwo się z nim pracuje. Oprócz tego nie gniecie się ani rozciąga, dobrze przyjmuje farbowanie naturalnymi barwnikami oraz zachwuje swoją piękną formę i wygląd przez długi czas. Jest to również świetna alternatywa dla osób z alergią.

Włóczki mleczne

Mleczne tkaniny są relatywnie nowe na rynku, ale bardzo szybko zyskują sympatię klientów. Jest to spowodowane m.in. ich ekskluzywną strukturą, która jest niemalże 'na tej samej półce' co jedwab. Sam proces przędzenia tkaniny mlecznej polega na dodaniu materiału antybakteryjnego kazeiny. Nadaje to materiałowi takich właściwości, jakich nie znajdzie się w żadnych innych surowcach.

Włókna mleczne nadają się doskonale na rzeczy dla dzieci i alergików. Przede wszystkim ze względu na swoją miękkość oraz właściwości kojące dla skóry - włókna mleczne są bowiem antybakteryjne, co ciężko znaleźć w innych materiałach.

To brzmi na początku być może trochę dziwnie, że wykorzystuje się mleko do produkcji włóczek. Włókna mleczne składają się jednak właśnie w większości z protein mleka. Sam proces produkcji trwa stosunkowo długo (jeśli przyrównać go do produkcji innych tekstyliów), ale efekt końcowy jest tego wart.

Instrukcje prania

Wspólne dla wszystkich włóczek naturalnych jest, że są dość delikatne i wymagające jeśli chodzi o ich pranie. Niektóre typy włóczek poddane zostały technologii super-wash, dzięki czemu można je prać mechanicznie w 30℃, najlepiej w programie do rzeczy wełnianych. Jeśli jednak chcesz mieć całkowitą pewność, że Twoje gotowe projekty nie ulegną zniszczeniu, to zalecamy pranie ręczne. Pranie wełny w zbyt wysokich temperaturach i w zwykłym programie uszkadza włókna wełny i powoduje kurczenie się materiału.

Dobrym pomysłem jest suszenie rzeczy w pozycji horyzontalnej tak aby nie rozciągać projektu i nie ryzykować odkształcania się materiału.

Mam nadzieję, że z zainteresowaniem czytałeś/-aś ten post o różnych rodzajach włóczek z kategorii włókien naturalnych.

Daj znać w komentarzu które typy włóczek są Twoimi ulubionymi i czy zainspirowałam Cię do wypróbowania jakiegoś materiału, z którym jeszcze nie pracowałeś/-aś.

Serdecznie pozdrawiam,

Eva z Hobbii