Jedną z rzeczy, które najbardziej lubię robić na szydełku, jest amigurumi. Projekty idą szybko, dzięki czemu możesz szybko zobaczyć końcowy efekt. Ale miejsce, w którym zawsze się zatrzymuję i zwalniam, podczas robienia amigurumi, to oczywiście montowanie i łączenie poszczególnych elementów. Czynność ta potrafi być bardzo męcząca i irytująca! Więc tutaj zebrałam moje najlepsze wskazówki i triki, które ułatwią montowanie i łączenie elementów. 


1. Zawsze zostawiaj długi koniec po zakończeniu

Zawsze dobrze jest zostawić długi koniec, kiedy skończysz część/element swojego amigurumi. Ten koniec zostanie później użyty do przyszycia tego elementu do końcowego projektu. Jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku użycia zupełnie nowej nitki – no i oczywiście jest tylko jeden koniec, który należy wrobić/zamocować 😉


Niektórzy projektanci już piszą we wzorze/w opisie, że trzeba zostawić dłuższy koniec do zszycia, ale nie wszyscy to robią, więc dla pewności zostaw dłuższy koniec – jeśli nie będziesz go potrzebować, wystarczy, że go wrobisz.

Jeśli brakuje Ci włóczki do kolejnego projektu-amigurumi, wypróbuj tą fantastyczną Rainbow Cotton 8/4, która jest dostępna w morzu pięknych kolorów.

2. Użyj szpilek, aby przytrzymać elementy we właściwym miejscu

Kiedy zaczynałam montowanie, ciągle walczyłam z trzymaniem misia i poszczególnych elementów, które chciałam przyszyć, równocześnie próbując je przyszyć we właściwym miejscu – nie było to łatwe, powiem Wam.

Wtedy dostałam bardzo dobrą radę od przyjaciółki, która szydełkuje: Użyj szpilek! Dzięki szpilkom masz dodatkową rękę do trzymania, dzięki czemu możesz skoncentrować się na szyciu, a element zawsze pozostanie na swoim miejscu.


3. Zaplanuj, jak/gdzie elementy powinny zostać przyszyte

Kolejną zaletą używania szpilek jest to, że możesz zaplanować, jaki wyraz chcesz mieć na swoim amigurumi. Czy uszy powinny być daleko od siebie czy blisko siebie? Czy oczy powinny być wysoko czy raczej bliżej buzi?

Można znacznie lepiej podjąć decyzję, używając szpilek, które przytrzymają elementy na miejscu. W ten sposób uzyskasz dokładnie taki wyraz swojego amigurumi jaki chcesz, fakt, że poświęcisz na to więcej czasu, ale zobaczysz, że się to opłaci.

4. Zaciskowe oczka, wyszydełkowane oczka czy wyhaftowane oczka

Niektóre wzory wykorzystują zaciskowe oczka, ale w przypadku bardzo małych dzieci (poniżej 3 lat) dobrym pomysłem może być rozważenie oczu, które wyszydełkujesz lub oczu, które wyhaftujesz, ponieważ może istnieć ryzyko zadławienia się dziecka, jeśli oczka zaciskowe z jakiegoś powodu odpadną, a dziecko je połknie.

Ponadto może to nadać Twojemu projektowi zupełnie inny wygląd i może być trochę ciekawsze. Osobiście wolę oczy wykonane na szydełku lub haftowane, ponieważ uważam, że dodaje to trochę więcej życia ✨

5. Wskazówka dotycząca haftowanych detali

Wrobienie końcówek włóczki może być trudne, przy haftowaniu detali takich jak oczy czy usta – przynajmniej tak myślałam na początku.

Jak robię to dzisiaj? Zaczynam od wprowadzenia/przeciągnięcia przędzy z tyłu głowy, jeśli na przykład muszę zrobić oczy, pozostawiając z tyłu wystarczająco długi koniec, aby mógł być wrobiony/zamocowany, kiedy skończę. Kiedy wyhaftuję, to co potrzebuję, prowadzę/przeciągam włóczkę w to samo miejsce, w którym zostawiłam koniec włóczki na początku. 

Następnie zawiązuję supełek na obu końcach i ponownie wprowadzam włóczkę w głowę, aby supeł zniknął w robótce. Robię to z obydwoma końcami – i gotowe! Nie musisz się obawiać, że coś się spruje.


Swoją drogą, można z powodzeniem wyhaftować jednocześnie oczy, nos i usta, jeśli mają być tego samego koloru – niech żyje lenistwo, Wiecie, jak to jest 😉

6. Wypełnij watą przed zamknięciem

Podczas montowania części, które muszą być wypełnione watą (na przykład tułowia z głową), uważam, że połączenie tych części może być trudne, jeśli zostały wypełnione do samego końca/brzegu watą.

To, co zwykle robię, to zostawiam trochę miejsca/pustej przestrzeni, zanim będę musiała zszyć daną część, a kiedy zostanie mi 5-10 oczek do zszycia (w zależności od tego, jak duża jest część i ile dodatkowego wypełnienia jest potrzebne), wtedy wypełniam watą do końca. 

Dobrym pomysłem jest wypełnienie większą ilością waty, niż myślisz, że jest potrzebne, ponieważ podczas zabawy gotowym projektem/pluszakiem, wata się zbije i w rezultacie otrzymasz ‘niechlujnego’ misia/zabawkę – a przecież nie oto nam chodzi.

Osobiście używam waty do wypełnienia, ponieważ jest miękka i podatna na kształtowanie.

7. Miej cierpliwość

Najważniejsza jest cierpliwość! Cierpliwość do siebie i cierpliwość do projektu. Praktyka czyni mistrza i sama jestem zdumiona tym, jak szybko teraz idzie mi montowanie poszczególnych elementów, robię to już od ponad trzech lat.

Montowanie wymaga czasu, ale jeśli naprawdę poświęcisz na to czas, rezultat z pewnością Cię zaskoczy, a Ty będziesz zadowolona 😊


To były moje dobre rady. Jeśli masz jakieś wskazówki i triki, z których korzystasz i które Twoim zdaniem pomogą innym, podziel się proszę nimi w komentarzu.


Baw się dobrze ze swoimi przyszłymi projektami amigurumi!


Najserdeczniejsze pozdrowienia 

Eva


 

Oszczędzasz 28%

Rainbow Cotton 8/4 - Hobbii

100% Bawełna

8,70 zł  12 zł

Igły - 3 szt - Clover

36 zł Wyprzedane