Podczas swojej kariery-szydełkowej, nie możesz uniknąć konieczności odejmowania oczek np. przy szydełkowaniu kuli lub amigurumi – jeśli nie orientujesz się co to jest amigurumi to przeczytaj tutaj.

Kiedy szydełkuję kulkę lub amigurumi, wolę szydełkować włóczką bawełnianą i szydełkiem Clover Soft Touch 2,5 mm

Postaram się przeprowadzić Cię przez proces odejmowania oczek, który jest częścią szydełkowania kuli.

Istnieją 3 kroki, aby szydełkowanie kuli było udane:

Krok 1: Magiczne kółko i dodawanie oczek

Pierwszym krokiem jest magiczne kółko. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak go wykonać, możesz przeczytać mój poprzedni wpis na blogu: Magiczne kółko: jak zostać mistrzem. Po zrobieniu magicznego kółka i wykonaniu w nim pierwszych półsłupków, zacznij szydełkowanie na okrągło. Istnieją dwie metody szydełkowania na okrągło. Możesz szydełkować spiralnie - zwykle widzisz to w przepisach amigurumi - lub możesz szydełkować w okrążeniu, gdzie kończysz każde okrążenie oczkiem ścisłym i zaczynasz nowe oczkiem łańcuszka.

Zrobiłam szczegółowy przewodnik, który pokazuje, jak idealnie dodać oczka, które zapewnią okrągłe i równe kółko - przeczytaj tutaj: Droga do idealnie dodanych oczek

Kiedy szydełkujesz według wzoru/opisu, zawsze będzie podane, ile okrążeń z dodawaniem oczek musisz zrobić. Jeśli chcesz zrobić większe kółko, możesz spokojnie wykonać parę dodatkowych okrążeń zanim będziesz szydełkować w kółko bez dodawania.

Krok 2: Kula nabiera kształtu

W kroku drugim musisz po prostu przerabiać w kółko i w kółko bez dodawania lub odejmowania oczek. Oznacza to, że przestajesz zwiększać ilość oczek, ale kontynuujesz szydełkowanie okrążeń z istniejącą liczbą oczek - liczbą, którą zakończone było ostatnie okrążenie dodawania. Nadaje to kuli wysokość i kształt a tym samym otrzymujesz okrągłą figurę. Wszystko zależy od przepisu i od rozmiaru, ile okrążeń będziesz musieć wykonać w ten sposób.

Krok 3: Odejmowanie oczek

Trzecim – i ostatnim – krokiem to odejmowanie. Kiedy odejmujesz zmniejszasz ilość oczek a tym samym kula zostaje zamknięta. Jest na to kilka sposobów. Najpierw pokarzę Ci najpopularniejszą technikę.

Przygotowałam przewodnik ze zdjęciami krok po kroku, który pokazuje, jak należy odejmować oczka 👇

Aby to zrobić, zejdź w dół w oczko poprzedniego okrążenia, na które wskazuje strzałka, nawiń nitkę na szydełko i przeciągnij ją przez oczko

Masz teraz dwie pętelki na szydełku, ale NIE owijaj nitki wokół szydełka i nie przeciągaj przez te dwie pętelki - ale po prostu powtórz tą samą czynność w oczku obok - zejdź w dół w oczko poprzedniego okrążenia, na które wskazuje strzałka, nawiń nitkę na szydełko i przeciągnij ją przez oczko.

Masz teraz 3 pętelki na szydełku - nawiń nitkę i przeciągnij ją przez wszystkie 3 pętelki - masz teraz zrobione jedno oczko z dwóch.


Dwa oczka poprzedniego okrążenia zostały zredukowane na jedno oczko a tym samym została zmniejszona ilość oczek w całym okrążeniu o jedno oczko.

Wskazówki i porady dotyczące idealnej kuli

Zawsze używam markerów aby zaznaczyć początek okrążenia

Jeśli tak jak ja doświadczyłaś/eś, że odejmowanie oczek jest bardzo widoczne i nie zbyt ładne to znalazłam sposób, aby tego uniknąć. Niezastąpionym trikiem przy odejmowaniu oczek jest niewidoczne odejmowanie. Możesz tak zrobić, jeśli nie podobają ci się odejmowane oczka w zwykły sposób. Używam tej metody zazwyczaj, gdy szydełkuję większe figury np. tułów misia/zwierzęcia. Tutaj odejmowanie oczek było by bardzo wyraźne, ponieważ jest rozdzielone na większej powierzchni. W kuli odejmowanie oczek znajduje się tylko na jednej trzeciej szydełkowanego elementu i dla tego nie jest to aż tak widoczne.

Do niewidocznego odejmowania oczek na szydełku masz tylko przednią pętelkę oczka. Robisz to wbijając szydełko w oczko poprzedniego okrążenia i kierując szydełko do góry i pomiędzy te dwie pętelki - dzięki temu masz tylko jedną pętelkę na szydełku. Strzałka wskazuje przednią pętelkę oczka która powinna znaleźć się na szydełku.

Gdy masz dwie pętelki na szydełku NIE owijaj nitki wokół szydełka i nie przeciągaj przez pętelki, ale po prostu powtórz tą samą czynność w oczku obok - w przednią pętelkę oczka.

Kontynuuj jak zwykle z odejmowaniem oczek. Ważne, aby korzystać z tej metody tylko podczas szydełkowania na okrągło, ponieważ będzie to widoczne z tyłu robótki przy szydełkowaniu w tę i z powrotem. Najważniejszą rzeczą przy odejmowaniu jest upewnienie się, żeby odejmowanie nie zostawiało dużych dziur z których mogło by wypaść wypełnienie jak na poniższym zdjęciu 👇

Wykończenie – zamknij i wypełnij Po zmniejszeniu liczby oczek na taką samą ilość, jaką zacząłeś magiczne kółko, należy wypełnić kulkę watą. Następnie należy zaszyć dziurkę igłą do cerowania. Zwróć uwagę, aby zamknąć dziurkę bardzo ściśle, aby wypełnienie nie wypadło. Pamiętaj, aby wypełnić kulkę do samego końca, ponieważ jej ponowne otwarcie bez przecięcia niewłaściwych nitek może być prawie niemożliwe. Dotyczy to również sytuacji, gdy chcesz umieścić grzechotkę lub pozytywkę w kuli – nauczyłam się tego z gorzkiego doświadczenia, gdy zostałam z kulką w ręku, w której zaszyłam dziurkę zapominając o wsadzeniu pozytywki! Niestety musiałam wyrzucić kulkę i zacząć od nowa.

Odejmowanie oczek podczas szydełkowania w tę i z powrotem

Oczywiście konieczne może być również odejmowanie oczek podczas szydełkowania w tę i z powrotem – lub gdy szydełkujesz na płasko. Może to być na przykład, gdy szydełkujesz trójkąt. Tutaj odejmujesz oczka w taki sam sposób jak pokazuje pierwszy przewodnik. Wbij się szydełkiem w istniejące oczko, nawiń nitkę na szydełko i przeciągnij – powtórz w oczku obok aż będziesz mieć 3 pętelki na szydełku – nawiń nitkę i przeciągnij przez wszystkie pętelki = odejmowanie

Życzę Ci powodzenia z obecnymi i przyszłymi projektami 😘

Serdeczne pozdrowienia

Josefine, Hobbii