Och, wszystkie te fajne projekty które możesz wykonać na tym świecie z włóczki 😍 Ale jak możesz być pewna/-y, żeby Twój wspaniały wyrób utrzymywał się jak najdłużej w pięknym stanie? Na pewno długo chcesz cieszyć się wydzierganymi i wyszydełkowanymi robótkami fajnie wyglądającymi przez wiele lat. Postanowiłam podzielić się z Tobą najlepszymi poradami na ten temat w tymże wpisie na blogu.

1. Pranie ręczne to podstawa

Nawet te poddane technologii superwash… Tak, wiem. To nie było dokładnie to, co chciałaś/-eś usłyszeć. Jesteśmy bardzo zagonieni w codziennym życiu i nie ma czasu na pranie ręczne. Ale naprawdę odgrywa to dużą rolę, jeżeli chcesz nosić swój ulubiony sweter rok po roku przez wiele kolejnych lat. Z drugiej strony znam kilka super porad, które mogą znacznie ułatwić pranie ręczne. Wspaniale, prawda? 😃

Przede wszystkim użyj płynu do prania, który nie wymaga spłukiwania, ponieważ na tym etapie często się poddajemy. Jak masz już płyn wystarczy po prostu zacząć.

Eucalan to płyn do prania wełny posiadający wiele zalet. Jedna z nich to ta, że płyn nie musi być wypłukiwany, co samo w sobie zaoszczędzi wiele pracy, ale fakt, że nie musisz wielokrotnie płukać swojej robótki pomaga zachować lanolinę w wełnie, która z kolei trzyma mole z daleka od ubrań.


Robótkę należy zamoczyć w letniej wodzie z płynem (pamiętaj, że temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30 stopni – raczej trochę zimniejsza) przez 5 minut, po czym należy wylać wodę i delikatnie wycisnąć nadmiar wody. Ważne jest, aby nie wykręcać robótki, gdyż to niszczy włókna. Następnie należy włożyć robótkę do woreczka do prania lub do poszewki, którą wkładamy do pralki – teraz pozwól, że wyjawię Ci tajemnicę 😉

Pralka nie nadaje się do prania delikatnych rzeczy, gdyż obroty w maszynie niszczą włókna, ale pralka może Ci pomóc w odwirowaniu wody z robótki, w ten sposób unikniesz ciężkiej pracy. Wystarczy ustawić pralkę na najniższe obroty (wirowanie do tkanin delikatnych) voila! Twoja robótka jest w dużej mierze wolna od wody i teraz wyschnie znacznie szybciej.

Pamiętaj! Zawsze wykonuj próbkę z danej włóczki i sprawdź jak próbka zareaguje na program wirowania. Zanim rozpoczniesz swój projekt, dobrze jest bowiem sprawdzić czy materiał toleruje wirowanie. Pralki różnią się od siebie i niestety nie zawsze mają program wirowania bez wody.

2. Wysusz robótkę na płasko

Wierzcie albo nie, ale naprawdę ogromną różnicą jest suszenie swoich wyrobów na płasko. Woda niestety może naciągnąć wasz wyrób i zdeformować jego kształt, szczególnie jeżeli zostanie on powieszony na sznurku do suszenia prania, było by Ci na pewno przykro. Zamiast tego rozłóż robótkę na dużym ręczniku, nadaj pożądany fason i zostaw do wyschnięcia. Susząc robótkę na płasko możesz równocześnie ją zablokować, jest to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu nadasz swoim robótką właściwy kształt. Ta technika jest szczególnie polecana przy robótkach wykonanych wzorami ażurowymi takich jak bluzki, szale czy kocyki, które zazwyczaj kurczą się podczas prania. Gdy blokujesz swój wyrób umożliwia to uwydatnienie wzoru i przez to staje się on jeszcze piękniejszy.

Właśnie sama kupiłam te praktyczne maty do blokowania robótki. Są zaprojektowane tak, że możesz je ułożyć w taki kształt jaki potrzebujesz, następnie możesz je łatwo złożyć i schować. 

3. Pierz rzadziej 

Zbyt częste pranie niestety niszczy nasze ubrania, a ponieważ noszone swetry nie mają zazwyczaj bezpośredniego kontaktu z naszą skórą, w rzeczywistości nie muszą być prane tak często jak się to niektórym wydaje. Zamiast tego możesz spokojnie sweter po prostu wywietrzyć, jeśli chcesz go trochę odświeżyć i jeżeli nie ma na nim plam. Wkładając sweter do plastikowego woreczka i do zamrażalnika na około jeden dzień możesz w ten oto prosty sposób zaoszczędzi jedno pranie.

Chroni to nie tylko twoje ubrania przed nadmiernym zużyciem, ale także środowisko naturalne zapewniając mniejsze zużycie wody.

4. Unikaj wieszania swetrów

Naprawdę pięknie się to prezentuje, gdy Twoje swetry starannie wiszą na wieszakach jeden obok drugiego w szafie, ale niestety nie jest to zbyt dobry pomysł, gdyż z uwagi na swój ciężar z pewnością ulegnią odkształceniu, rozciągnięciu i deformacji. Raczej ładnie je złóż i przechowuj na półce w szafie lub w komodzie.  

Jeśli zdecydowanie wolisz powiesić swetry na wieszaku, mam dobrą radę. Złóż sweter na pół tak aby rękawy stykały się ze sobą i przełóż korpus swetra przez jedno ramię wieszaka a rękawy przez drugie ramię – w tan sposób unikniesz brzydkich „wybrzuszeń”, które może pozostawić wieszak.

5. Zapobiegaj, aby Twój ukochany sweter się „kulkował “

Mechacenie powstaje w wyniku zużycia. Zwłaszcza w miejscach tarcia, czyli pod pachami i z boku swetra, gdzie rękawami pocieramy o sweter lub mamy zawieszoną torebkę. Na szczęście można temu zapobiec, kupując golarkę do ubrań wełnianych. Golarka do ubrań to praktyczny i niezbędny gadżet w każdej garderobie. Usuwając zmechacenia od razu, gdy powstaną, zapobiegniesz powstaniu dużych brzydkich „kulek/supłów” równocześnie przedłużysz żywotność Twojego ulubionego swetra.

6. Wyślij wełniany sweterek na letnie wakacje

Kiedy kończy się zima i zaczyna być ciepło, piękne wełniane swetry muszą być spakowane, aby w garderobie było miejsce na letnie bluzki i spódnice. Dlatego ważne jest, aby ubrania zimowe zostały odpowiednio zapakowane na lato. 

Po pierwsze, ważne jest, aby ubrania były całkowicie czyste przed zapakowaniem. Niewidoczne okruszki i bakterie są ucztą dla moli i z czasem mogą przyciągnąć niewłaściwych gości. 

Drzewo cedrowe, jak większość prawdopodobnie wie, nie jest ulubionym pożywieniem moli, ale jeśli nie posiadasz szafy ani skrzynki na ubrania z drzewa cedrowego, możesz z łatwością zapakować kulki cedrowe razem z ubraniami, które muszą zostać spakowane i wyniesione na poddasze lub do piwnicy. Wtedy masz pewność, że ubrania będą wolne od moli, gdy nadejdzie jesień. 


Dobrym pomysłem jest również zapakowanie małych woreczków z lawendą. W ten sposób unikniesz, aby Twoje ubrania miały nieprzyjemny zapach. 

Na końcu ważne jest, aby odzież zimowa była przechowywana w suchym miejscu, jest to ważne, aby uniknąć pleśni, ale pamiętaj, żeby nie była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż to powoduje wyblaknięcie kolorów.


Mam nadzieję, że te wskazówki dały Ci kilka pomysłów na to co zrobić, żeby Twoje wydziergane i wyszydełkowane projekty mogły jak najdłużej służyć w pięknym stanie. Szukając informacji na ten temat, nauczyłam się wielu praktycznych rzeczy 😊

Jeśli masz jakieś wskazówki, o których zapomniałam, opublikuj je w komentarzach ❤️️


Najserdeczniejsze pozdrowienia

Eva z Hobbii


Oszczędzasz 36%

Woolpower - Happy Sheep

100% Wełna

28 zł  44 zł

Blokery/grzebienie Rainbow Knit - KnitPro

20 szt.

145 zł Wyprzedane