Wybór odpowiednich drutów może być naprawdę trudny, szczególnie gdy jesteś początkującą osobą. To co miało być przyjemnością i relaksem, szybko może przekształcić się w czystą frustrację podczas próby znalezienia odpowiednich drutów do danego projektu, ponieważ są one dostępne w wielu różnych rozmiarach i formach. Na rynku dostępne są zarówno druty okrągłe, wymienne druty okrągłe, druty proste, druty pończosznicze i druty pomocnicze.

Poniżej stworzyłam mały przewodnik, który mam nadzieją pomoże Ci w wyborze odpowiednich drutów do kolejnego dziewiarskiego projektu.

Od jakiego projektu dziewiarskiego powinnaś zacząć?

Pierwszą rzeczą o jakiej należy pomyśleć jest to, jakiego rodzaju projekt chcemy rozpocząć. Właściwie wszystkie druty wykonują tą samą pracę, ale oczywiście istnieje wiele różnych sposobów wykonania pracy. Niektóre druty najlepiej nadają się do konkretnej formy dziergania, podczas gdy inne będą nadawać się do kilku różnych rodzajów. Poniżej możesz zobaczyć listę z właściwościami różnych drutów dziewiarskich:

  • Druty proste: Druty do dziergania, które większość z nas prawdopodobnie zna najlepiej, to  druty proste. Tutaj jeden koniec ma na celu otrzymanie nowych oczek na drut, podczas gdy drugi koniec, najczęściej posiadający małą gałkę, ma na celu zapobieganie zsuwaniu się oczek z drutu. Te druty zawsze są używane w parze i można ich używać tylko do robienia w tę i z powrotem.

  • Druty okrągłe: Druty okrągłe składają się z dwóch prostych drutów, które są połączone razem elastyczną nylonową żyłką, która jest dostępna w różnych długościach. Ten rodzaj drutów dziewiarskich jest przeznaczony do dziergania na okrągło, ale równie dobrze mogą być używane do dziergania w tę i z powrotem, dlatego niektórzy preferują ten rodzaj drutów, gdyż mogą być używane do kilku różnych projektów, takich jak czapki, dekolty, plecy lub szale/chusty.

  • Druty pończosznicze: Druty pończosznicze to bardzo dobrze znane druty dziewiarskie, których oba końce są szpiczaste. Często używa się ich w zestawach po 4 lub 5 sztuk, a jak wskazuje nazwa druty te są odpowiednie do robienia skarpet, rękawów czy czapek.

  • Druty pomocnicze: Druty pomocnicze są używane podczas robienia warkoczy/splotów. Druty pomocnicze używa się do przytrzymania oczek, które muszą zostać przełożone do tyłu lub przodu robótki, podczas robienia warkocza/splotu. Jeśli oczka „czekają” przed robótką, to splot jest skręcony w lewo, a jeśli oczka „czekają” z tyłu robótki, to splot jest skręcony w prawo. 

  • Wymienne druty okrągłe: Wymienne druty okrągłe są naprawdę świetne. Tutaj możesz, jak nazwa wskazuje, wymienić końcówkę a także żyłkę, aby otrzymać różne długości. Jeśli planujesz robić na drutach przez dłuższy czas, nie ma wątpliwości, że jest to dobra inwestycja. 


Jaki rozmiar powinny mieć druty dziewiarskie?

Kiedy musisz zdecydować jakiego rozmiaru użyć druty dziewiarskie, zależy to w dużym stopniu od projektu, który właśnie masz zamiar rozpocząć. Poniżej omówię różne czynniki które mają wpływ na rozmiar drutów. 

  • Średnica: Grubość drutów pomaga określić zarówno rozmiar jaki i wygląd końcowego projektu. Im grubsze druty, tym większe będą oczka i tym bardziej elastyczny i luźniejszy będzie efekt końcowy. Jeśli użyjesz cieńszych drutów, będą twoje oczka mniejsze a efekt końcowy będzie bardziej gęsty i „zbity/ciasny”.

  • Długość: Mimo iż oczka mogą być ściśnięte na większości drutów, jednak zdecydowanie optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie drutów o odpowiedniej długości do danego projektu. Nieco większy projekt wymaga zazwyczaj dłuższych drutów lub żyłki. Podczas gdy mały, płaski projekt można wykonać na dowolnej długości, ale zwróć uwagę, że mały okrągły projekt wymaga albo małych okrągłych drutów, drutów z dwoma spiczastymi końcówkami lub techniki, która umożliwi dzierganie na okrągłym drucie z długą żyłką.  Innym ważnym czynnikiem, który ma duże znaczenie jest oczywiście przędza, którą zamierzamy pracować. Jeśli na przykład zdecydujesz się pracować grubszą włóczką, jasne jest, że na drutach będzie mniej oczek w porównaniu z nieco cieńszą włóczką. 

Z jakiego materiału powinny być wykonane twoje druty? 

Druty dziewiarskie to nie tylko dwa druty wykonane z drewna - nie, to znacznie więcej. Druty dziewiarskie są dostępne w wielu różnych rodzajach materiałów i czasami trudno określić, który materiał najlepiej wybrać i który będzie najlepszy do danego projektu. 

Najbardziej popularnym materiałem jest bambus, plastik lub aluminium. Ale poziom na jakim obecnie dziergasz oraz rodzaj włóczki ma również znaczenie, który materiał będzie dla Ciebie optymalny. Jeśli jesteś początkującą osobą, polecam wybrać materiał, który nie jest zbyt gładki/śliski, aby oczka nie spadały zbyt łatwo z drutów. Jeśli natomiast jesteś bardziej doświadczoną osobą, możesz korzystnie wybrać gładki materiał, po którym oczka będą się łatwiej przesuwać.

  • Bambus: Druty bambusowe są niezwykle mocne i w rzeczywistości lżejsze od drutów wykonanych z aluminium. Z bambusowymi drutami masz pewność, że oczka nie spadną i dlatego są one idealne dla początkujących. Bambus jest odpowiedni do większości typów włóczek, ale szczególnie lekkie i przewiewne włóczki są idealne do tego typu drutów. Ponadto druty te są bardziej elastyczne niż metal, ale mniej elastyczne niż plastik. 

  • Metal: Druty metalowe są stosunkowo ciężkie, ale są też najmocniejsze i nie zginają się tak łatwo. Większość doświadczonych dziewiarek preferuje druty metalowe, gdyż oczka bardzo łatwo ślizgają się po gładkiej powierzchni. Ponadto ten rodzaj drutów nadaje się do wszystkich rodzajów przędzy, ale szczególnie są idealne do wełny oraz mieszanek wełny i akrylu.

  • Plastik: Plastikowe druty mają prawie taki sam efekt, jak druty metalowe, ponieważ mają również gładką powierzchnię, co ułatwia przesuwanie się oczek na drucie. Ten rodzaj drutów doskonale nadaje się do wszystkich rodzajów przędzy. 

  • Drewno: Druty drewniane mają gładką powierzchnię, ale nie w taki sam sposób jak metal czy plastik, oczka nie mogą się tak łatwo zsuwać, co czyni je również optymalne dla początkujących.

Otrzymaj właściwe wymiary 

Niezwykle ważne jest mierzenie tego co robisz na drutach. Dzieje się tak dlatego, że np. jeśli dziergasz bluzkę lub spódnicę, to niezwykle ważne jest, aby wymiary pasowały do twojego rozmiaru lub osoby, dla której dziergasz. Przykro by było, gdyby skończony produkt okazał się za mały albo za duży. Jeśli natomiast jesteś w trakcie dziergania szalika, chusty czy koca, nie ma to większego znaczenia, ponieważ rozmiar sam w sobie nie ma większego znaczenia.

Aby uniknąć błędów z naprężeniem nici, zawsze warto wykonać próbkę. Próbkę należy zrobić większą niż jest to podane we wzorze, w ten sposób dokładnie obliczysz, ile oczek przypada na dany wymiar.

Mam nadzieją, że dowiedziałeś/aś się więcej o tym jakie druty będą odpowiednie dla twojego projektu i że zainspirowaliśmy Cię do natychmiastowego rozpoczęcia przygody z drutami. W naszym sklepie internetowym można znaleźć wiele różnych zestawów dziewiarskich firmy Knitpro.

Gorące pozdrowienia 

Karoline, Hobbii