Przędze z włókien syntetycznych przez wiele lat traktowane były trochę po macoszemu ze względu na ich niemiłą strukturę. Tak jednak już nie jest. Technologia poszła tak naprzód, że można znaleźć włókna syntetyczne o przeróżnej jakości. Niektóre są niebiańsko miękkie, inne ciężko odróżnić od włókien naturalnych, a jeszcze inne dają szalenie ciekawe efekty, które przemieniają nawet te nieco nudne projekty w unikatowe arcydzieła.

Akryl

Coraz więcej osób przekonuje się do włóczek akrylowych i ich wielu zalet. Akryl jest bowiem bardzo wytrzymały, zarówno jeśli chodzi o zachowanie koloru i fasonu. Niezależnie od tego jak wiele razy wypierzesz robótkę, kolor będzie tak samo wyrazisty, a forma zostanie zachowana. Pamiętaj jedynie aby nie prać akrylu w więcej niż 40°C, ponieważ włókna syntetyczne źle znoszą wyższe temperatury.

Kolejną zaletą włókien syntetycznych jest fakt, iż są przyjazne alergikom. Nie zawierają one lanoliny, która przez wiele osób nie jest tolerowana.

Z drugiej jednak strony, nie polecałabym akrylu w przypadku rzeczy dla dzieci. Najmłodsi nie mają jeszcze rozwiniętej zdolności regulacji temperatury ciała, a akryl nie reguluje temperatury tak jak to robi np wełna owcza. Nie oznacza to jednak, że akryl nie nadaje się na ubrania. Przeciwnie! Włóczki akrylowe nadają się idealnie na swetry, szaliki, czy czapki dla dorosłych.


Ozdób swój pokój dzienny tym uroczym kocem Homely Vibes. Do jego wykonania polecamy naszą włóczkę Amigo składającą się w 100% z miękkiego akrylu.


Co więcej, produkcja akrylu jest stosunkowo tania, dzięki czemu materiał ten nie kosztuje tak dużo. To czyni akryl odpowiednią włóczką dla początkujących, którzy nie chcą inwestować za dużo w swoje pierwsze projekty. To samo tyczy się osób zaawansowanych, które chcą najpierw wypróbować dany wzór i dopiero później kupić drogą włóczkę.

Na rynku znajdziesz zarówno włóczki mające w składzie tylko akryl, jak i te składające się z mieszanki akrylu z innym materiałem. Często spotyka się kombinacje akrylu z wełną lub bawełną, którym akryl dodaje wytrzymałości.

Poliamid

Poliamid ma wiele właściwości m.in. wytrzymałość, wygodę w pracy oraz dużą elastyczność. To czyni go popularnym materiałem do włóczek mieszanych. Dodaje się go często np do wełny po to aby wykonana rzecz zachowała się na dłużej niż gdyby użyto tylko wełny.

Włóczki z domieszką poliamidu są idealne np do projektów, które mają wytrzymać wiele w dniu codziennym. Są to np skarpety, czy rękawiczki, które często poddawane są ścieraniu i naciąganiu. Duża wytrzymałość poliamidu sprawia także, że większość włóczek z poliamidem może być prana mechanicznie - a my taką praktyczność uwielbiamy!

Poliester

Poliester, tak jak poliamid, jest elastyczny i wytrzymały, a oprócz tego ma pewną cechę, której mało kto by się po nim spodziewał - jest przyjazny środowisku.

Patrząc na cały proces produkcji można obliczyć, że wyprodukowanie 1 kg poliestru emituje 5 kg CO2, podczas gdy produkcja 1 kg bawełny ‘kosztuje’ planetę aż 40 kg CO2.

Oprócz tego, poliester jest wielokrotnego użytku i będzie służył dłużej niż np bawełna, ponieważ jego wytrzymałość jest większa.

Kolejną zaletą poliestru jest to, że dobrze przepuszcza powietrze. Jest on przez to idealny dla najmłodszych, więc w swoim następnym projekcie dla dziecka możesz śmiało wykorzystać np mieszankę poliestru i bawełny. Poliester może być prany mechanicznie i minimalizuje on nawet skręcanie się rzeczy.


Chcesz dodać swoim codziennym rzeczom odrobiny brokatu? Wypróbuj koniecznie Rainbow 8/4 Glitter, który może być użyty we wszystkich naszych wzorach z Rainbow 8/4.


Instrukcje prania

Mimo, że włókna syntetyczne są wytrzymałe, należy pamiętać o stosowaniu się do instrukcji prania. Włókna te nie znoszą bowiem zbyt dobrze wysokich temperatur.

Spora część tych włóczek może być prana w 40°C, a niektóre z nich mogą być nawet suszone w suszarce bębnowej, podczas gdy inne tolerują pranie jedynie w 30°C. Tylko nieliczne muszą być prane ręcznie. Najlepiej będzie, jeśli wejdzie Ci w nawyk sprawdzanie co jest napisane na metce zanim przystąpisz do prania materiału. Te materiały, których nie można suszyć w suszarce bębnowej, należy suszyć w stanie rozłożonym.

Ponadto warto pamiętać, że wiele włóczek nie toleruje użycia płynu do płukania. Nie stosując go, nie tylko zadbasz o środowisko, ale także zaoszczędzisz pieniądze.

Sama mam już spore doświadczenie z akrylem i jestem nim zachwycona! Te włóczki, z którymi miałam okazję pracować, były bardzo miękkie i często były dość grube, więc praca z nimi przebiegała bardzo szybko. 

A Wy jakie macie wrażenia? Nabraliście ochoty na wypróbowanie włókien syntetycznych? Czy jesteście lojalni wobec tych naturalnych? :D Czekamy na Wasze komentarze!

Serdeczne pozdrowienia,

Eva z Hobbii

Oszczędzasz 44%

Diablo Wild Print - Hobbii

40% Akryl, 30% Moher, 30% Poliamid

23 zł  41 zł

Universe XL - Hobbii

98% Premium Akryl, 2% Poliester

57 zł