Zbliża się kolejne święto, a my uwielbiamy dekorować nasze domy zarówno na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Halloween, urodziny jak i inne uroczystości w naszym życiu. Ale przędza sama w sobie nie może się utrzymać we wszystkich kształtach/formach i wtedy musimy coś z tym zrobić. Rozejrzałam się trochę i znalazłam różne sugestie, dzięki którym Twoje wyroby utrzymają się w takim kształcie w jakim chcesz. Wspólna zasada dla nich wszystkich, aby otrzymać jak najlepszy efekt, jest suszenie wyrobów na formie.

Mąka ziemniaczana:

Większość osób zna tę metodę

Zimną wodę mieszamy z mąką ziemniaczaną w stosunku 1:2; np. 1 część zimnej wody, 2 części mąki ziemniaczanej, dobrze wymieszać. Następnie zalać wrzącą wodą aż mieszanina zgęstnieje, ciągle dokładnie mieszając. Krochmal może być stosowany na wszystkie kolory, ale jest podatny na przebarwienia od światła słonecznego.

Po zanurzeniu robótki, ważne jest, aby wycisnąć nadmiar krochmalu, następnie naciągnąć na formę i zostawić do wyschnięcia. Jeśli robótka ma być wyprasowana należy to zrobić, gdy jeszcze jest wilgotna, ale z doświadczenia wiem, że jeśli na początku jest odpowiednio naciągnięta nie jest to konieczne.

Jeśli później zechcesz wyprasować swój wyrób, możesz go wyprasować przez wilgotną ściereczkę bawełnianą. Ma to na celu ochronę zarówno twojego wyrobu jaki i żelazka.

Klej i Woda

Następna metoda to połowa kleju do drewna i połowa letniej wody.

Możesz również użyć kleju do porcelany razem z letnią wodą, ale ta metoda może być nieco drażniąca, ponieważ istnieje ryzyko, że twój wyrób przyklei się do powierzchni, na której będzie rozciągany.

Możesz kupić dobry uniwersalny klej w wielu miejscach i możesz z niego skorzystać, jeśli nie masz nic innego. Moje osobiste doświadczenie jest jednak takie, że nie zawsze daje to pożądany rezultat za pierwszym razem, ale możesz to osiągnąć zanurzając swoją robótkę w mieszance jeszcze raz lub dwa razy.

Ważną rzeczą, o której musisz tutaj wiedzieć jest, że jeśli w twojej mieszance jest trochę więcej kleju niż wody, zalecam użycie nieprzylepnej powierzchni, na której będziesz suszyć robótkę.

Guma piankowa z twojej sofy zdecydowanie nie jest zalecana. Znalazłam rozwiązanie dzięki naszym matom do blokowania z KnitProp.


Usztywnienie cukrem:

Trzecia możliwość to roztwór z cukru.

Nie polecam jednak tej metody, ponieważ po praniu roztwór się rozpuszcza, wyroby szybko się brudzą i są bardziej podatne na przebarwienia. Włóczka nie jest chroniona przed uciążliwymi plamami. Poza tym usztywnienie będzie trzeba powtórzyć kilka razy.

1 część cukru i jedna część wody.

Doprowadź mieszankę do wrzenia aż cukier całkowicie się rozpuści.

Pozwól mieszance ostygnąć do temperatury pokojowej - teraz możesz zamoczyć swoją robótkę. Dokładnie odciśnij i uformuj zostawiając do wyschnięcia.

Wyżej wymienione metody usztywniania nie są idealne na wszystkie rodzaje wyrobów.

Na przykład, jeśli chcesz usztywnić rondo kapelusza prawdopodobnie rozważyłabym plastikową żyłkę.

W ten sposób unikniesz:

      • Że rondo pobrudzi twoje ubranie.

      • Że rondo będzie nierówne

      • Kłopotu z suszeniem na formie, ponieważ tylko rondo kapelusza chcesz usztywnić.

      Bardzo polubiłam waszą plastikową żyłkę, którą używam do moich letnich kapeluszy, dobry produkt.

      - Ocena plastikowej żyłki od Janni B


      Jeśli twoje wyroby są okrągłe, kwadratowe lub o innym kształcie, najważniejszą zasadą – niezależnie od tego jaką metodę usztywniania wybierzesz – jest suszenie wyrobów na formie. Zawsze daje to najlepszy efekt. Wśród wielu naszych darmowych wzorów znajdziesz inspirację na kolejny projekt :)

      Jaki rodzaj włóczki jest najlepszy a które nie są aż tak dobre?

      Z własnego doświadczenia wiem, że im bardziej włóczka jest puszysta, jak na przykład akryl, usztywnienie będzie bardziej przypominało filcowanie, niezależnie od tego którą z domowych metod użyjesz.

      Im luźniej włóczka jest skręcona, tym większa jest szansa, że twój wyrób nie zostanie odpowiednio wyciśnięty, a tym samym mogą gromadzić się małe grudki krochmalu. Dlatego uważaj, aby dokładnie wycisnąć robótkę przed wysuszeniem na formie.

      Kiedy tworzę wyroby/kreacje, które wymagają usztywnienia, zdecydowanie wolę użyć Rainbow Cotton 8/4, która jest dostępna w 86 kolorach.


      Podsumowując, chciałabym dać ostatnią radę: zrób próbkę – to co nazywam „łatką testową” - i sprawdź, jak przędza, z której robisz reaguje na krochmal, który chcesz użyć. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której twój gotowy wyrób nie osiągnie pożądanego rezultatu.

      Z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć wasze wspaniałe wyroby


      Serdeczne pozdrowienia

      Achena – Hobbii.dk

      Oszczędzasz 18%

      Blokery/grzebienie Rainbow Knit - KnitPro

      20 szt.

      145 zł Wyprzedane