Jeśli mam opisać mandale jednym słowem, to musi to być: symetria. Dla mnie właśnie to sprawia, że mandale są tak magiczne. Mianowicie połączenie pięknych zestawień kolorystycznych z uporządkowanym powtarzaniem wzorów. Jest to bardzo miłe dla oczu i umysłu 💆‍♀️


Moja pierwsza mandala nie była rozkoszą dla oka, mogę się do tego spokojnie przyznać 😅 Nie było w niej symetrii, więc stała się bardziej przypadkowo okrągłym dywanikiem niż mandalą. Jednak wcale nie musisz się obawiać, że to samo spotka Ciebie. Dzięki sztuczkom i technikom możesz łatwo ominąć pułapki i wykonać najpiękniejsze mandale. 

Rozciągnij! 🧘‍♀️

Wielogodzinne pocenie się nad szydełkowym projektem szybko może doprowadzić do napięcia mięśni karku i ramion. Dlatego ważne jest, aby rozluźnić i rozciągnąć mięśnie co jakiś czas, np. po wykonaniu każdego okrążenia. 

A kiedy już i tak stoisz, dobrym pomysłem jest również rozciągnięcie projektu przed rozpoczęciem kolejnego okrążenia.

Podczas szydełkowania może zdarzyć się, że naciągasz lekko okrążenia, ponieważ trzymasz projekt w dłoni. To może sprawić, że oczka będą bardziej wydłużone, a tym samym węższe.

Więc nawet jeśli została wykonana odpowiednia ilość oczek oraz została dodana właściwa ilość oczek w okrążeniu, robótka może się wyginać. Projekt nie przypomina już płaskiego kółka, a wygląda bardziej jak miska. Tutaj łatwo jest pomyśleć, że szydełkowałaś(eś) zbyt ciasno – ale w rzeczywistości może się okazać, że to oczka są zbyt wydłużone. Jeśli zdecydujesz się na sprucie projektu i na luźniejsze szydełkowanie, możesz napotkać kolejne przeszkody, Twój projekt zacznie się marszczyć i uzyskasz falbanki.


Możesz tego uniknąć, zatrzymując się po każdym okrążeniu i “wytrzepując” cały projekt. W ten sposób wszystkie oczka zostaną naciągnięte i wyprostowane, a Ty łatwiej zobaczysz, czy szydełkujesz zbyt ciasno, czy nie.

Jak wytrzepać robótkę

Połóż projekt na podłodze lub na wystarczająco dużej powierzchni, na której rozłożysz cały projekt. Chwyć obiema rękami brzeg projektu i potrząśnij nim, tak jakbyś trzepał(a) pierzynę. Powtórz proces wokół całego projektu. 

Następnie spójrz na projekt, gdy leży i sprawdź, czy projekt jest płaski i schludny. 


UWAGA: Ważne jest, aby podczas „trzepania” robótką nie naciągać oczek, aby uzyskały odpowiednią szerokość. Jeśli naciągniesz oczka do odpowiedniej szerokości, możesz ryzykować, że okrążenie będzie dobrze wyglądać, ale tak nie jest. Delikatnie trzymaj projekt i lekko potrząśnij.(Od lewej do prawej) przed i po “wytrzepaniu” ☝


Psst… Wytrzepywanie robótki to także bardzo dobry sposób na rozluźnienie mięśni ramion i karku. Jeśli to nie wystarczy, warto wypróbować poduszkę do szydełkowania. Zapewnia ona właściwą pozycję dla dłoni i ramion. Unikniesz siedzenia z pochyloną głową nad projektem i z ramionami na wysokości uszu.


Używaj znaczników ściegów

Podczas szydełkowania znaczniki ściegów są naprawdę bardzo przydatne! Kiedy szydełkuję mandalę, często używam ich do: 

Znaczenia dodawanych oczek

W przypadku niektórych mandali dodawane oczka są “układane”, w ten sposób, że dodawanie oczek w każdym okrążeniu jest robione nad dodanymi oczkami poprzedniego okrążenia. Osobiście nie mam problemów w dostrzeganiu miejsca, w którym oczka są dodane, ale łatwo jest je przeoczyć, jeśli coś mnie rozprasza (czytaj: oglądanie telewizji). 

Tutaj dobrze jest mieć znaczniki ściegów, ponieważ przypominają mi, kiedy muszę ponownie dodać oczka. Kiedy zbliżam się do miejsca, w którym należy dodać oczko, automatycznie chwytam znacznik dłonią trzymającą projekt. Od razu wiem, że jest to miejsce, w którym muszę dodać oczko. 


Znaczenia początkowego oczka łańcuszka

Mandale są często wykonywane w okrążeniach, a nie spiralnie, a każde okrążenie często należy zacząć od wykonania oczek łańcuszka. W zależności od użytej przędzy może być trudno zauważyć, gdzie kończy się ostatnie oczko łańcuszka, a zaczyna pierwszy półsłupek, półsłupek nawijany czy słupek w okrążeniu. 

Dlatego zawsze zapinam znacznik ściegu w ostatnim oczku łańcuszka przed rozpoczęciem okrążenia, więc dokładnie wiem, gdzie muszę złączyć okrążenie.


Duży wybór znaczników ściegów znajdziesz tutaj.


Daruj sobie oczko ścisłe (zamykające)

Właściwie nie musisz kończyć okrążenia oczkiem ścisłym. Oczka ścisłe są zwykle łatwe do zauważenia i niszczą wspaniały zestaw jednakowych oczek. 

Jeśli chcesz tego uniknąć, wykonaj następujące czynności: 


1️⃣ Utnij włóczkę i wyciągnij obecną pętelkę

2️⃣ Przełóż koniec włóczki przez igłę

3️⃣ Przełóż igłę przez oczko, które znajduje się za oczkiem, w którym normalnie robione byłoby oczko ścisłe (np. jeśli normalnie oczko ścisłe byłoby robione w ostatni oczku łańcuszka, igłę należy przełożyć przez oczko znajdujące się po ostatnim oczku łańcuszka)

4️⃣ Przełóż igłę przez obydwie pętelki oczka w ostatnim oczku okrążenia

5️⃣ Pociągnij nitkę i zamocuj koniec z tyłu robótki
Igłę na zdjęciu znajdziesz tutaj.


Metoda ta oznacza, że musisz uciąć włóczkę po każdym okrążeniu i zamocować koniec. Ale rezultat jest fantastyczny i mimo iż jest więcej końcówek do wrabiania uważam, że warto. 

Odpuść oczka łańcuszka

Skoro jesteśmy już przy ładnym łączeniu, równie dobrze możemy zrobić coś z początkiem okrążenia. Tam, gdzie zwykle początek jest wykonywany oczkami łańcuszka, możesz zamiast tego wykonać półsłupek, półsłupek nawijany czy słupek. 

Jeśli w okrążeniu należy wykonać półsłupki nawijane lub słupki, wykonaj następujące czynności:  


1️⃣ Zrób pętelkę i umieść ją na szydełku, jak zwykle to robisz, gdy chcesz wykonać łańcuszek

2️⃣ Nawiń włóczkę na szydełko, jak zwykle to robisz, gdy chcesz wykonać półsłupek nawijany czy słupek. Przytrzymaj pętelkę palcem, aby pętelka nie skręcała się koło szydełka

3️⃣ Wbij szydełko w oczko, w którym normalnie zaczynasz oczkami łańcuszka i zrób półsłupek nawijany lub słupek jak zwykle
UWAGA: Ważne jest, aby trzymać pętelkę, żeby się nie skręcała. Jak tylko ścieg zostanie wykonany, pętelka pozostanie na miejscu i możesz ją puścić i kontynuować szydełkowanie okrążenia jak zwykle.


Jeśli musisz wykonać półsłupki metoda jest prawie taka sama. Tutaj nie musisz nawijać włóczki na szydełko. 


1️⃣ Zrób pętelkę i umieść ją na szydełku, jak zwykle to robisz, gdy chcesz wykonać łańcuszek

2️⃣ Wbij szydełko w oczko, w którym normalnie zaczynasz oczkami łańcuszka i zrób półsłupek jak zwykle (nawiń włóczkę na szydełko i przeciągnij przez pierwszą pętelkę, nawiń i przeciągnij przez pozostałe)
Zygzakuj się do sukcesu

W chęci dokończenia projektu, może być kuszące szybkie zamocowanie wszystkich końcówek włóczki. Ale zamocowanie i wrobienie końcówek, które po jakimś czasie zaczną się pruć, może naprawdę zrujnować całą ciężką pracę 😢

Proponuję poświęć trochę więcej czasu na zamocowanie i wrobienie wszystkich końcówek, wykonaj to do perfekcji – właściwie nie zajmie to wiele dodatkowych sekund, aby odpowiednio je zabezpieczyć. 

Kiedy wszywam końcówki, zwykle używam metody-zygzakowatej. Dzięki metodzie-zygzakowatej istnieje mniejsze ryzyko, że końce włóczki się poluzują i będą wystawać w gotowym projekcie. 

Zygzak wykonujesz przeciągając połowę końca włóczki w jednym kierunku, a następnie drugą połowę końca w przeciwnym kierunku, jak na zdjęciu poniżej 👇


Im więcej razy zmieniasz kierunek wrabianej włóczki, tym lepiej zabezpieczysz koniec. 

Tak!

Masz teraz w ręku piękną mandalę ✨

Czy szydełkował_ś już mandalę? A może jesteś w trakcie szydełkowania? Możesz podzielić się z nami zdjęciami swojego projektu: KOCHAMY oglądać Wasze wspaniałe projekty, które wyskakują spod szydełka! Więc wyślijcie nam dużo zdjęć 😍


 

Rainbow Cotton 8/8 - Hobbii

100% Bawełna

9,90 zł
Taniej 31%