Czy kiedykolwiek miałaś(eś) ochotę zacząć przygodę z farbowaniem włóczki? Możesz to bardzo łatwo zrobić – korzystając z metody „farbowanie słoneczne”! Wymaga to tylko kilku prostych środków: słońca i odrobiny cierpliwości.


Farbowanie słoneczne to metoda, w której wykorzystuje się słońce jako źródło ciepła do wiązania barwnika z przędzą. Zamiast stać nad garnkiem z gorącą wodą, można pozostawić włóczkę i barwniki na słońcu na kilka tygodni, aby ją zafarbować. Kolory otrzymujesz z naturalnych materiałów, czyli wszystko co możesz znaleźć w naturze: kwiaty, rośliny, owoce i warzywa 🍏

Proces jest powolny, ale daje piękne rezultaty. Poza tym jest coś wyjątkowego w tworzeniu kolorów z naturalnych składników i obserwowaniu procesu, w którym woda i przędza powoli zmieniają kolor 🌈

Sama wypróbowałam „farbowanie słoneczne” i jestem zachwycona tą metodą. Z mojego pierwszego farbowania słonecznego uzyskałam włóczkę w najpiękniejszym jasnobrązowym odcieniu i nie mogę się doczekać, aby wykorzystać ją na jakiś fantastyczny projekt 🤎

Czego potrzebujesz:

Duży szklany pojemnik najlepiej słój

Ważne jest, aby było miejsce na włóczkę i wszystkie składniki. Czym ciaśniej w słoju, tym słabiej rozprowadzany jest kolor, przez co staje się on bardziej skoncentrowany w jednym miejscu. Osobiście wykorzystałam 5-litrowy słój na farbowanie mojej przędzy.

Barwniki

Tutaj możliwości naprawdę jest wiele. Możesz wyjść na łono natury i zbierać kwiaty, liście, rośliny, jagody itp. 🍓 Możesz również zanurzyć się w szufladzie na warzywa po owoce i warzywa, takie jak czerwona kapusta, skórki z cebuli itp. 🧅 Składniki, takie jak kawa, liście herbaty i ziarna, mogą również dawać ładne odcienie ☕ Jeśli szuflady są puste a natura za daleko, możesz również kupić naturalne barwniki online. Zazwyczaj w sklepach internetowych ze zdrową żywnością można znaleźć kilka ekscytujących materiałów barwiących. 

W zasadzie możesz użyć wszystkiego co ma kolor. Ale pamiętaj, że przędza niekoniecznie uzyska ten sam kolor, który mają twoje składniki. Na przykład pestka z awokado i skórki mogą dać różowy kolor 🥑

Ważne jest również, aby pamiętać, że kolory, które można uzyskać dzięki naturalnym składnikom, często ograniczają się do kolorów, które można znaleźć w naturze. Wiele składników często daje odcienie żółci, brązu zieleni i czerwieni, a zagwarantowanie pewnych odcieni może być prawie niemożliwe. Jednak specjalne odmiany roślin i drewna mogą dać ekscytujące rezultaty, np. drzewo kampeszowe daje piękne niebiesko-fioletowe odcienie 💙

Farbowanie słoneczne to naturalny proces, więc warto go wypróbować. Fakt, że nie do końca wiemy jaki będzie ostateczny wynik naszego farbowania dodaje dodatkowej ekscytacji. 


WSKAZÓWKA: Niezwykle trudno jest odtworzyć kolory, a tym samym zafarbować kilka motków, które będą mieć dokładnie taki sam odcień. Dlatego pamiętaj, aby zafarbować wystarczającą ilość włóczki w tym samym słoju, aby mieć wystarczającą ilość przędzy na wymarzony projekt 🧶


Włóczka

Tutaj znowu masz wiele możliwości wyboru. Najlepiej sprawdzają się włóczki naturalne, takie jak bawełna, wełna, bambus i jedwab, ponieważ łatwiej wchłaniają kolor 🐑 Włókna syntetyczne, takie jak akryl i poliester znacznie trudniej przyjmują barwnik. 

Jeśli wybierzesz włóczki wykonane w 100% z włókien syntetycznych, ryzykujesz, że wchłoną one za mało koloru. Dlatego polecam wybrać włóczki zawierające co najmniej 50% włókien naturalnych.

Pamiętaj, że oryginalny kolor włóczki również ma wpływ na jej końcowy odcień. Na przykład farbowałam wrzosem włóczkę o naturalnym kolorze, w rezultacie otrzymałam żółty kolor. Ale jeśli farbujesz wrzosem szarą włóczkę, otrzymasz zielonkawy odcień. 

Substancja ułatwiająca wiązanie barwnika

Aby barwnik wiązał się z przędzą i lepiej trzymał się w praniu, należy użyć substancji ułatwiającej wiązanie barwnika, takiej jak ałun. Ałun jest dostępny w większości sklepów kosmetycznych i jest łatwy w użyciu. Będziesz potrzebować około 20 gramów ałunu na 100 gramów przędzy.

Słońce

Farbowanie słoneczne ma swoją nazwę nie bez powodu – potrzebuje słońca! Nie oznacza to, że nie jest to możliwe, jeśli są dni bez słońca, ale szkło musi się nagrzewać.

Dlatego upewnij się, że słój jest umieszczony w nasłonecznionym i ciepłym miejscu, np. w szklarni, w nasłonecznionym kącie w ogrodzie lub na parapecie. Słój powinien stać na słońcu przez 3 tygodnie – mój słój stał na zewnątrz przez 3 tygodnie i pochłaniał ciepło. 


Oto jak to zrobić:

Gdy masz już wszystkie składniki czas zacząć farbowanie! 

Najpierw należy przygotować przędzę. Aby barwnik mógł dotrzeć do całej przędzy, należy użyć przędzy w preclu/zwoju. Możesz sobie to ułatwić kupując włóczkę w preclu. W Hobbii możesz np. kupić Unicorn Solid w kolorze Cream (01), która jest dostępna w preclu. 

Możesz też samodzielnie przewinąć przędzę w precel, wykorzystując do tego oparcie krzesła lub drewniane motowidło. Aby zapobiec tworzeniu się węzłów, zawiąż krótkie kawałki sznurka lub przędzy w kilku miejscach na preclu. Zawiąż również dłuższy sznurek wokół precla, aby po zakończeniu procesu barwienia łatwiej wyciągnąć go ze słoja. 

Teraz należy bardzo dokładnie namoczyć włóczkę, powinna być całkowicie mokra przed włożeniem jej do słoja. Podczas moczenia przędzy możesz przygotować mieszankę ałunu - ałun należy dokładnie wymieszać w ciepłej wodzie, aż całkowicie zostanie rozpuszczony 👀

Następnie wkładasz wszystkie materiały do słoja. Zacznij od umieszczenia jednego końca zwoju włóczki na dnie słoja. Następnie wsadź materiały barwiące i złóż zwój na środku, ponownie wsadź barwniki i pozostałą część zwoju włóczki oraz resztę barwników. W ten sposób przędza i barwniki są ułożone warstwami, dzięki czemu cała przędza ma kontakt z barwnikami. Ty decydujesz czy chcesz mieszać materiały i ile ich włożysz do słoja. W ten sposób możesz naprawdę poeksperymentować z barwieniem przędzy.


Możesz również umieścić niektóre materiały barwiące z boku słoja – sprawia to, że cały proces oczekiwania jest przyjemniejszy, ponieważ możesz zobaczyć piękne materiały oraz jak pięknie rozprowadza się kolor ✨

Na koniec wlej mieszankę ałunu i napełnij słój letnią wodą, tak aby pokryła wszystkie materiały i wypełniła cały słój. 

Zamknij słój i umieść w nasłonecznionym miejscu. W ciągu najbliższych kilku tygodni po prostu sprawdź proces i od czasu do czasu otwórz słój. Proces może fermentować i dlatego w słoju może być ciśnienie. 

Bardzo ważne jest, aby włóczka zawsze była pokryta wodą. Jeśli część wody wyparuje, należy ponownie dolać letniej wody. WSKAZÓWKA: Podczas przygotowywania słoja z barwnikami oraz podczas wyciągania zafarbowanej przędzy należy uważać na barwniki, ponieważ bardzo brudzą, dlatego dobrym pomysłem jest zrobienie tego na zewnątrz lub w łazience.


Po 3 tygodniach na słońcu wystarczy wyjąć włóczkę. Wypłucz włóczkę w misce z wodą i spróbuj wyciągnąć wszystkie materiały barwiące z włóczki. 

Jeśli masz trudności z usunięciem wszystkich materiałów barwiących, możesz najpierw pozostawić włóczkę do wyschnięcia. Ja wysuszyłam włóczkę, pozwalając jej wisieć na drążku w cieniu. Gdy włóczka była sucha, wytrzepałam większość barwników. 


Pamiętaj jednak, aby zrobić to ostrożnie, ponieważ włóczka może się sfilcować podczas trzepania. 

Na koniec wsadziłam włóczkę do worka do prania i prałam w pralce na programie do prania wełny z odrobiną płynu do wełny, przed ponownym powieszeniem do wyschnięcia. Ważne jest, aby włóczka była całkowicie sucha przed zwinięciem, w przeciwnym razie może nam gnić i pleśnieć. 

Tadam – piękna, włóczka farbowana słońcem 🤩

Tutaj możesz zobaczyć efekt mojego pierwszego farbowania słońcem 👇 Tutaj wykorzystałam włóczkę z owczej wełny oraz włóczkę jedwabno-moherową. Do zafarbowania tych włóczek wykorzystałam kruszony orzech włoski oraz sproszkowany korzeń marzanny barwierskiej – do wełny owczej dodałam również pęczek wrzosu 🌿


Do ostatniego farbowania wykorzystałam włóczkę Unicorn Solid. W jednym słoju farbowałam ją wrzosem, dzięki czemu uzyskała ten piękny żółty kolor, a w drugim słoju farbowałam włóczkę orzechem włoskim z odrobiną marzanny barwierskiej. Rezultat widzisz poniżej 👇 


W planach mam już kilka kolejnych projektów i kupiłam już kwiat lawendy, pokruszony hibiskus, pokruszony ostropest plamisty i nawłoć. Bardzo jestem ciekawa jakie kolory zostaną wyczarowane?


Gorące słoneczne pozdrowienia, 

Mette


 

Unicorn Solid - Hobbii

75% We艂na Merino, 25% Polyamid

82 z艂
Taniej 40%

Baby Cotton Organic - Hobbii

100% Egipskiej Bawe艂ny

12 z艂  20 z艂
Taniej 29%

Super Kid Silk - Mayflower

76% Moher, 24% Jedwab

32 z艂  45 z艂