Jeśli kupisz włóczkę zwiniętą w zwój, czyli tak zwany precel musisz ją przewinąć w motek zanim zaczniesz szydełkować lub robić na drutach. W tym poście przeprowadzę Cię przez szybki i bardzo łatwy proces nawijania włóczki za pomocą motowidła i nawijarki. 


Czy ty też uważasz, że włóczki w preclach pięknie się prezentują? Ja uwielbiam patrzeć na piękne precle Unicorn. Czasami myślę, że nie powinnam ich przerabiać, a zostawić w tym pięknym zwoju!

Niestety włóczki w preclach nie są gotowe do użytku i wymagają dodatkowej pracy – muszą zostać przewinięte w motek zanim możemy je wykorzystać do dziergania czy szydełkowania. Jest to pierwszy i bardzo istotny krok, jeżeli chcemy uniknąć całkowitego poplątania się nitek.

Na szczęście przewinięcie włóczki z precla jest bardzo łatwym i szybkim zadaniem, jeśli posiadasz do dyspozycji motowidło i nawijarkę.

W tym poście pokażę:

To co podejmujemy się tego zadania? Znajdź włóczkę oraz narzędzia - zaczynamy!

Nie posiadasz motowidła ani nawijarki? Bez obaw – możesz przewinąć włóczkę ręcznie.


Nasze włóczki Unicorn Solid (po lewej stronie) i Unicorn (po prawej stronie) są zwinięte w precle, gdy je otrzymasz. Dlatego musisz je przewinąć w motek, zanim zaczniesz z nich korzystać.

Tak działa motowidło wraz z nawijarką 

Motowidło i nawijarka do włóczki to wspaniały duet, który nie tylko sprawi, że proces będzie łatwiejszy, ale również znacznie szybszy. Motowidło utrzymuje włóczkę na miejscu podczas gdy nawijasz ją na nawijarkę. 

Te dwa urządzenia mogą zatem sprawić wielką radość osobom kochającym dziewiarstwo i kupującym włóczki nawinięte w precel. Szybkie i sprawne uporanie się z przewinięciem włóczki sprawi, że od razu możesz zacząć to co najprzyjemniejsze – dzierganie lub szydełkowanie 😍

Poniższy film pokazuje, jak połączyć motowidło i przewijarkę, aby nawinąć włóczkę na piękne motki.


Jak korzystać z motowidła

Podstawowym zadaniem motowidła to utrzymywanie włóczki na miejscu, tak aby nitki nie plątały się i nie powstawały węzły podczas zwijania motka. Możesz zamontować je na brzegu stołu imadłem, następnie rozłożyć jak parasol i rozwinąć na nim przędzę. 

Może być użyte do każdego rodzaju włóczki.

Oto jak to zrobić: 

  1. Przykręć motowidło na brzegu stołu imadłem.
  2. Zdejmij banderolę z włóczki i delikatnie rozłóż zwój.
  3. Przetnij kawałki innej włóczki/sznurka, którymi związany jest zwój. Uważając, aby nie uszkodzić przędzy. Znajdź koniec włóczki i odetnij go.
  4. Rozłóż motowidło i ostrożnie rozwiń na nim włóczkę.

Zwróć uwagę, aby włóczka została ułożona całkowicie poziomo na motowidle.

Co zrobić z końcami włóczki

Zaletą jest przymocowanie wewnętrznego końca włóczki do motowidła, tak aby włóczka nie splątała się podczas przewijania. Zewnętrzny koniec włóczki to ten, który chwytasz, gdy zaczynasz nawijać włóczkę – niezależnie od tego czy robisz to ręcznie czy korzystasz z nawijarki.


Jak korzystać z nawijarki do włóczki

Nadszedł czas, aby przygotować nawijarkę. Teraz zacznie się prawdziwa zabawa 😁 

Dużą zaletą nawijarki do włóczki to fakt, że możesz zrobić motki, które pozwolą ci wyciągnąć koniec ze środka. W ten sposób unikniesz toczeniu się motka po całym pokoju lub ciągłemu spadaniu na podłogę podczas pracy. Nie brzmi to atrakcyjnie, prawda?

Oto jak to zrobić:

  1. Przymocuj urządzenie na brzegu stołu.
  2. Przeciągnij włóczkę przez prowadnicę / ramię szpulki od zewnątrz do wewnątrz.
  3. Przełóż koniec włóczki przez nacięcie na szpulce.
  4. Kręcąc rączką nawiń włóczkę na szpulkę. Trzymaj nitkę między motowidłem a nawijarką w lekkim naprężeniu.
  5. Odetnij nitkę, gdy motek ma żądaną wielkość lub kontynuuj aż cały zwój zostanie przewinięty.
  6. Zdejmij kłębek ze szpulki.

Pamiętaj, aby podczas nawijania sprawdzać, czy włóczka nie ma błędów, węzłów itp. 


Życzę miłej zabawy z nawijaniem włóczki.

Serdeczne pozdrowienia ❤

Zdobądź narzędzia: Motowidło i nawijarka do włóczki 

Czy wiesz jak proste może być nawinięcie włóczki za pomocą motowidła i nawijarki?

Nie marnuj czasu i energii, nie złość się i nie przeżywaj frustracji – przejdź bezpośrednio do przyjemności – czyli dziergania lub szydełkowania. Pomoże Ci w tym wspaniały duet składający się z dwóch urządzeń:

Oszczędzasz 17%

Drewniane motowidło

199 zł  239 zł
Oszczędzasz 23%