Aby zapewnić równomierne i stałe naprężenie nitki podczas szydełkowania ważne jest, aby poprawnie trzymać szydełko i włóczkę. Tutaj pokażemy, jak trzymać włóczkę i szydełko, jeśli jesteś osobą leworęczną, aby za każdym razem uzyskać wspaniałe rezultaty.



Nie ma nic bardziej irytującego niż spędzanie godzin nad projektem, który okazuje się zbyt duży, zbyt mały lub całkowicie krzywy i zdeformowany.

Na szczęście możesz zapobiec tragedii, ćwicząc uzyskanie równomiernego naprężenia nitki, a praktyka ta zaczyna się od sposobu trzymania włóczki i szydełka. Twój chwyt ma duży wpływ na naprężenie jakie pojawia się w Twojej pracy, a tym samym na to, jak ściśle lub luźno szydełkujesz. Dobry chwyt może również pomóc w zapobieganiu urazom związanym z szydełkowaniem, które zmuszają Cię do odłożenia nowego hobby na półkę na pewien czas. 😱

W tym poście na blogu pokazujemy różne metody trzymania włóczki i szydełka. Ten post jest przeznaczony dla osób, które są leworęczne i niedawno zaczęły szydełkować – ale także dla osób, które szydełkują już od jakiegoś czasu i chcą popracować nad równomiernym i stałym naprężeniem nitki.

Najpierw przyjrzyjmy się, jak trzymać włóczkę. 🧶


Psst! Jesteś praworęczna/y? Zapoznaj się z poradami i wskazówkami, jak osiągnąć równomierne naprężenie nitki w tym poście na blogu.


Jak poprawnie trzymać włóczkę 

Nie ma dobrych ani złych sposobów trzymania włóczki. Istnieją jednak dwa aspekty, których można użyć jako wskazówki:

Po pierwsze upewnij się, że dobrze trzymasz włóczkę. Musisz w dobry sposób trzymać włóczkę, aby zapewnić takie samo naprężenie nitki podczas całego projektu.

PRZEWODNIK: Próbka na szydełku: Jak sprawdzić naprężenie nitki 

Po drugie musisz być w stanie trzymać włóczkę bez męczenia dłoni. Zmęczona ręka wpłynie na naprężenie nitki. Ale pamiętaj też, że ręce męczą się szybciej i jest to całkowicie normalne, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szydełkowaniem. Niezależnie od poziomu, mantra brzmi: Pamiętaj o przerwach i rozciąganiu.

Możesz na przykład trzymać włóczkę w ten sposób:



Na zdjęciu włóczka jest owinięta wokół małego palca, po czym nić jest prowadzona za palcem wskazującym. W ten sposób kciuk i palec serdeczny mogą trzymać już wyszydełkowaną robótkę.

Pamiętaj, że nie ma właściwego sposobu trzymania włóczki. Po prostu musi być dla Ciebie odpowiedni, a najłatwiejszą rzeczą jest metoda prób i błędów.


Jak poprawnie trzymać szydełko 

Istnieje kilka sposobów trzymania szydełka i podobnie jak w przypadku włóczki, nie ma prawidłowego sposobu trzymania szydełka. Wszystko zależy od wyboru chwytu, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Istnieją jednak dwa sposoby, które sprawdzają się dobrze w przypadku większości ludzi. Jest to chwyt "nożowy" i chwyt "ołówkowy". Tak, zgadza się, nazwy tych dwóch chwytów zdradzają wiele na temat tego, jak to zrobić. 😉 Przy chwycie "nożowym" musisz wyobrazić sobie, że trzymasz w dłoni nóż, natomiast przy chwycie "ołówkowym" musisz wyobrazić sobie, że trzymasz ołówek.


Trzymaj szydełko jak nóż 



Oto jak to zrobić: Trzymaj szydełko w dłoni, trzymając rękę nad szydełkiem (tak jak w przypadku noża). Połóż palec wskazujący na szydełku.

Większość szydełkujących uważa, że chwyt "nożowy" jest wygodniejszy niż chwyt "ołówkowy". Jednocześnie dobrze jest "kontrolować" szydełko palcem wskazującym – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szydełkowaniem.


Trzymaj szydełko jak ołówek 



Oto jak to zrobić: Trzymaj szydełko kciukiem, palcem wskazującym i środkowym.

Poeksperymentuj z obydwoma metodami, aby dowiedzieć się, która z nich jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Po znalezieniu preferowanego chwytu warto przyjrzeć się trzonkowi szydełka. Wybór szydełek jest ogromny i nie należy lekceważyć, jak ważna jest konstrukcja szydełka do ogólnego doświadczenia z szydełkowaniem. Jeśli spędzasz wiele godzina na szydełkowaniu, ergonomiczne szydełko (takie jak Prym Ergonomiczne Szydełko lub Soft Touch-szydełko firmy Clover) będzie niezastąpionym narzędziem, które z biegiem czasu będzie sprawiać wrażenie, jakby było dopasowane do Twojej dłoni.

Psst! Szydełko widoczne na zdjęciu to szydełko Duo Touch (Dostępne również jako zestaw zawierający 9 różnych rozmiarów). 


Kilka dobrych wskazówek

Są inne rzeczy, które mogą poprawić Twoje doświadczenie z szydełkowaniem i zapewnić właściwe naprężenie nitki. Tutaj zebraliśmy kilka dobrych wskazówek:

  1. Upewnij się, że dobrze siedzisz. Twoja pozycja siedząca ma duży wpływ na to, jak bardzo jesteś napięty. Upewnij się, że masz wokół siebie wystarczająco dużo miejsca. Unikaj podłokietników, które powodują, że siedzisz krzywo lub podciągasz ramiona do góry. Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz rozważyć odciążenie stawów barkowych i łokciowych za pomocą poduszki do szydełkowania.
  2. Prawidłowe oświetlenie. Dzięki temu możesz łatwiej zrelaksować się przy swoim projekcie – i nie musisz się wysilać, aby zobaczyć, co robisz!


Chcesz rozpocząć przygodę z szydełkowaniem? Przejdź bezpośrednio do wpisu na blogu: Przewodnik: Naucz się szydełkować jako osoba leworęczna


Powodzenia! ❤️