Kocyk temperaturowy (temperature blanket) to przytulny projekt, w którym szydełkujesz jeden rządek dziennie w kolorze odpowiadającym temperaturze. Tutaj dowiesz się wszystkiego o tym zabawnym projekcie.


👆 1. Friends Cotton 8/4 to idealna włóczka bawełniana na koc temperaturowy (ponad 100 kolorów!) 🌈 2. Zdjęcie od @temperatureblanket.2023 / @emmy_knits. ❄️ 3. Preferujesz wełnę? W takim razie warto rozważyć koc temperaturowy z Friends Wool. 😍 4. Zdjęcie od @temperatureblanket.2023 / @emmy_knits. 💜 5. Zrób koc temperaturowy z uroczej Amigo ze 100% akrylu HB. 🧶 6. Już niedługo będziesz mogła cieszyć się swoim kocykiem temperaturowym! Zdjęcie od @temperatureblanket.2023 / @emmy_knits. 📸


Koce wykonane szydełkiem jak zawsze cieszą się dużym powodzeniem. Nie ma nic bardziej przytulnego niż drzemka pod ładnym, miękkim kocem – zwłaszcza jeśli jest to koc, który sami wykonaliśmy. To bardzo wyjątkowe uczucie, nie sądzisz?

Ponadto, jeśli należysz do osób, które nie boją się dużych projektów szydełkowych (bo bądźmy szczerzy, szydełkowanie koca zajmuje WIELE godzin!), w takim razie mamy propozycję na Twój kolejny kocyk, mianowicie kocyk temperaturowy!

Być może zwrócił_ś już uwagę na piękne koce temperaturowe w mediach społecznościowych? Kolorowe koce cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a ich popularność wzrasta z każdym rokiem w styczniu, kiedy wkraczamy w nowy rok.

W tym poście na blogu dowiesz się wszystkiego o kocach temperaturowych. Znajdź szydełko – zaczynamy!


Co to jest koc temperaturowy?

Koc temperaturowy to projekt, w ramach którego przez cały rok kalendarzowy szydełkujesz w kolorach odpowiadających zmieniającym się temperaturom w roku, aż powstanie cały koc. Każdego dnia szydełkujesz jeden rząd (lub co tydzień część) zgodnie z wcześniej ustaloną skalą kolorów.

Sztuka polega na tym, że szydełkujesz koc, który odzwierciedla zmieniające się temperatury w ciągu roku. W ten sposób koc opowiada historię. Pod koniec roku koc temperaturowy będzie wspaniałą pamiątką po minionym roku.

Chociaż rok już się rozpoczął, nie musisz się stresować, że nie szydełkujesz jeszcze koca temperaturowego. Ponieważ sam_ decydujesz, kiedy go zaczniesz – równie dobrze może to być w czerwcu. Być może istnieje nawet szczególny powód, dla którego chcesz rozpocząć pracę nad kocem w określonym dniu lub w określonym miesiącu.


Brakuje Ci inspiracji na koc temperaturowy? Na Instagramie @temperatureblanket.2023 Emily i Nathalie podzieliły się swoimi projektami koców temperaturowych z 2023 roku. Zobacz, jak ich projekty rozwinęły się na przestrzeni roku 🫶 Tutaj, w biurze, jesteśmy zakochani w tych pięknych projektach! WOOW! 😍

📸 Zdjęcia @temperatureblanket.2023. Psst! Emily jest teraz aktywna na swoim nowym profilu @emmy_knits!


Będzie potrzebna  

  • Włóczka preferowanej przez Ciebie jakości.
  • Szydełko w rozmiarze pasującym do włóczki.
  • Nożyczki i igła.
  • Aplikacja pogodowa.


Wybierz włóczkę 

Decydujesz się na szydełkowanie koca temperaturowego? Ależ ekscytujące!

Pierwszą rzeczą do rozważenia przed rozpoczęciem tworzenia koca jest włóczka, z której chcesz go szydełkować. Wybierz jakość, która najbardziej Ci odpowiada – wtedy masz pewność, że pokochasz przytulanie się do swojego nowego koca.

Jeśli wolisz np. przyjazną dla alergików włóczkę akrylową, możesz rozważyć jedną z naszych włóczek Amigo z akrylu HB lub lekką jak piórko Kind Feather.

Jeśli Twój przyszły koc ma zapewnić trochę dodatkowego ciepła, rozważ szydełkowanie z wełny regulującej temperaturę, takiej jak Friends Extra Fine Merino lub Friends Wool.

Możesz także wybrać włóczki Friends Cotton ze 100% bawełny lub Rainbow Bamboo, która składa się z wyjątkowej i oddychającej mieszanki bawełny i wiskozy bambusowej.

Wskazówka! Możesz także wybrać włóczkę w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu możesz stworzyć ładną i stonowaną paletę kolorów.




Ile włóczki kupić?

Oszacowanie, ile włóczki potrzebujesz na koc, może być trudne. Tutaj musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów: Ile kolorów powinno znajdować się w Twojej skali kolorów? Jak gruba jest wybrana włóczka? Jakim wzorem będzie szydełkowany koc?

Gdy odpowiesz na te pytania możesz spróbować obliczyć przybliżoną ilość włóczki potrzebną na każdy kolor. Możesz rozważyć, czy chcesz kupić wystarczającą ilość włóczki każdego koloru, czy będziesz stopniowo kupować włóczkę, gdy np. zabraknie ci poszczególnych kolorów.

Wskazówka! Należy pamiętać, że odcienie włóczki mogą się różnić, jeśli kupisz włóczkę z innym numerem partii farbowania. Więcej informacji o kolorze i numerze partii farbowania znajdziesz tutaj.

Oczywiście nie da się przewidzieć pogody na cały rok do przodu, ale próbując obliczyć ilość potrzebnej włóczki, można spojrzeć na temperatury z poprzednich lat.


Ułóż skalę kolorów 

Dobrze, pierwsze kroki omówione! Teraz należy rozpocząć pierwszą część pracy twórczej: Musisz ułożyć paletę kolorów dla swojego koca. Robisz to wybierając minimum 8-10 kolorów włóczki i tworząc tabelę z zakresem temperatur dla każdego koloru. Na przykład może to wyglądać tak:




Zazwyczaj skala kolorów jest zestawiana z kolorami jasnymi, niebieskimi i fioletowymi dla niskich temperatur, które przy wyższych temperaturach stopniowo zmieniają kolor na pomarańczowy i czerwony. Zastanów się, jakie kolory mogą znaleźć się obok siebie. Zadaj sobie pytanie: Jak duże mogą być różnice temperatur z dnia na dzień lub z tygodnia na tydzień w Twojej miejscowości? W ten sposób unikniesz sytuacji, w której kolory, które nie są ze sobą harmonijne, pojawią się obok siebie.

Zastanów się także, czy chcesz, aby kolory w jak największym stopniu odzwierciedlały temperaturę, zimne temperatury były niebieskie, a ciepłe czerwone? A może jest inny schemat kolorów, dla którego Twoje serce bije mocniej? W końcu to będzie Twój koc, a szkoda byłoby spędzić nad nim niezliczoną ilość godzin, jeśli kolory nie są Twoimi ulubionymi! Zastanów się więc, czy istnieje inna skala kolorów, która lepiej pasuje do Twojego salonu.

TL Yarn Crafts poprowadzi Cię przez właściwe dobieranie kolorów: 5 wskazówek, jak wybrać idealną paletę kolorów


Wybierz wzór lub zainspiruj się przepisem 

Po wybraniu palety kolorów wybierz wzór. Najbardziej oczywistą rzeczą jest to, że szydełkujesz koc w jednym kawałku, rząd po rzędzie. Może to być bardzo prosty wzór np. babcine paski. Jest to całkiem proste: Każdego dnia szydełkujesz nowy rząd, który odzwierciedla temperaturę w danym dniu.

Możesz także rzucić się w zygzakowaty wzór lub małe kwadraty babuni. Tutaj jednak należy się zastanowić, czy koc nie będzie za długi przy codziennym przerabianiu nowego rzędu. Zamiast tego możesz szydełkować określoną liczbę rzędów co tydzień.

Chcesz skorzystać z gotowego przepisu jako punkt wyjścia? Tutaj znajdziesz wzór!

Możesz także ułożyć wzór składający się z kilku różnych rzędów, dzięki czemu praca będzie mniej monotonna.




Skorzystaj z aplikacji pogodowej 

Teraz możesz zacząć szydełkowanie koca! Ale jak to zrobić dobrze, biorąc pod uwagę temperaturę?

Temperaturę na każdy dzień możesz znaleźć w aplikacji pogodowej lub w Internecie – możesz też zmierzyć ją samodzielnie w ogrodzie, jeśli masz do tego sprzęt. Następnie jest to bardzo proste – możesz zacząć od średniej temperatury dnia (lub tygodnia, jeśli decydujesz się na szydełkowanie raz w tygodniu).


Stwórz osobisty koc temperaturowy 

Ty decydujesz jaki chcesz efekt końcowy. Ten wpis na blogu ma charakter wyłącznie inspiracyjny. Możesz używać „freestyle’u” tyle, ile chcesz.

Możesz na przykład wybrać rok, który ma dla Ciebie osobiste znaczenie. Co powiesz na kocyk, który odzwierciedla pierwszy rok życia Twojego dziecka lub wnuka? A może rok narzeczeństwa lub ślubu?

Wskazówka! Dzięki wyszukiwarce Google możesz szybko znaleźć temperatury z poprzednich lat.

Możesz także szydełkować swój koc w oparciu o coś innego niż pogoda. Właściwie możesz użyć takich danych, jakie chcesz! A co z kocem odzwierciedlającym nastrój?



📸 @temperatureblanket.2023 / @emmy_knits.


Wskazówki dotyczące koca temperaturowego

  1. Stwórz system. Bardzo pomocne będzie, jeśli od początku skupisz się na skali kolorów, wybierzesz włóczkę i wzór oraz zdecydujesz, ile rzędów na dzień/tydzień będziesz szydełkować. Następnie możesz usiąść i przestrzegać „zasad”.
  2. Puść kontrolę. Nie masz wpływu na pogodę, dlatego Twój koc będzie się rozwijał w wyjątkowy sposób. To jest niesamowite, prawda? Twój koc będzie odzwierciedlał temperaturę panującą w Twojej miejscowości przez cały rok – i nie będzie przypominał koców innych osób.
  3. Unikaj stresu. To ma być przytulny projekt na cały rok, więc nie stresuj się, jeśli coś pójdzie nie tak (jeśli nie wyrobisz się w czasie lub nagle zabraknie Ci włóczki w jakimś kolorze). Pamiętaj tylko o zapisaniu temperatury w ciągu dnia, a gdy znowu będziesz gotow_ do szydełkowania – nadrabiasz zaległości.


Wolisz mniejszy projekt?

Jeśli szydełkowanie koca wydaje się całkowicie niewykonalnym i powolnym projektem, możesz łatwo przenieść pomysł pokazania zmieniających się temperatur w roku do innego projektu. Możesz wykonać szal lub chustę.

Powodzenia w nadchodzącym projekcie! ❤️