Dodawanie oczek to najważniejsza czynność podczas szydełkowania na okrągło. Jeśli chcesz wykonać kulkę lub inne okrągłe kształty niezbędne będzie dodawanie oczek podczas szydełkowania. 

Czy wiesz, jak wykonać magiczne kółko?

Post zawiera ilustracje przedstawiające koło szydełkowane spiralnie zamiast koła, w którym każde okrążenie zostaje zakończone. Możesz korzystać z przewodnika niezależnie od tego czy będziesz zakańczać każde okrążenie oczkiem ścisłym czy będziesz szydełkować spiralnie. 

Dodawanie oczek

Kiedy już wykonasz magiczne kółko i musisz zwiększyć ilość oczek, aby rozpocząć okrąg, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak - i kiedy/w którym miejscu - należy dodawać oczka. Dlatego stworzyłam mały przewodnik, który mam nadzieję pomoże Ci w szydełkowaniu idealnego okręgu.

Dodawanie oczek jest stosunkowo proste - wystarczy wykonać dwa oczka w jednym istniejącym oczku. Wiedza, kiedy powinno się dodawać oczka, aby okrąg wyszedł ładny, gładki i równy może być dla niektórych wyzwaniem. Często magiczne kółko zaczyna się 4. lub 6. półsłupkami. 

Zasada jest prosta, musisz zwiększyć ilość oczek w każdym okrążeniu o liczbę oczek wyjściowych, którymi rozpoczęte zostało magiczne kółko. 

Stworzyłam tabelę, w której podałam w jaki sposób należy zwiększyć ilość oczek w każdym okrążeniu oraz w którym miejscu należy dodawać oczka.


Zacznij od magicznego kółka: 4 półsłupki
Okrążenie  1:                                  8                  
Okrążenie  2:                                12                  
Okrążenie  3:                                16                  
Okrążenie  4:                                20                  
Okrążenie  5:                                24                  
Okrążenie  6:                                28                  
Okrążenie  7:                                32                  
Okrążenie  8:                                36                  


Zacznij od magicznego kółka: 6 półsłupki
Okrążenie 1:                                  12                 
Okrążenie 2:                                  18                 
Okrążenie 3:                                  24                 
Okrążenie 4:                                  30                 
Okrążenie 5:                                  36                 
Okrążenie 6:                                  42                 
Okrążenie 7:                                  48                 
Okrążenie 8:                                  54                 


W pierwszym okrążeniu zawsze wykonaj dwa oczka w każdym istniejącym oczku, aby zwiększyć ilość oczek o 4 lub 6. W następnych okrążeniach należy dodawać oczka według określonego wzoru/zasady - zobacz przykład poniżej: 

Magicznego kółka:                                            
Okrążenie 1:                 Dodaj we wszystkich o
Okrążenie 2:                 1 psł, 1 dod                    
Okrążenie 3:                 2 psł, 1 dod                    
Okrążenie 4:                 3 psł, 1 dod                    
Okrążenie 5:                 4 psł, 1 dod                    

Okrążenie 6:                 5 psł, 1 dod                    
Okrążenie 7:                 6 psł, 1 dod                    
Okrążenie 8:                 7 psł, 1 dod                    

Jak widać w tabeli w 8 okrążeniu, należy wykonać 7 półsłupków oraz jedno dodanie. To znaczy, że w 8 oczku należy szydełkować dwa półsłupki w tym samym oczku. W ten sposób poszerzasz okrąg i powiększasz go. W 8 okrążeniu powinny być 54 oczka, jeśli zaczynasz od 6 półsłupków. Oznacza to, że aby uzyskać 54 półsłupki w 8 okrążeniu, musisz poszerzać swoje koło dodając oczka, czyli robisz 7 psł oraz jedno dodanie w całym okrążeniu - aż będziesz mieć w sumie 54 oczka. Aby uniknąć ciągłego liczenia użyj znacznika, gdy zaczynasz okrążenie. 

Czy zdarzyło Ci się, że Twoje koło nie jest całkiem okrągłe i równe?

Jest to problem, z którym spotyka się wiele osób, ja również do nich należę. Może się okazać, że Twoja robótka się faluje, wygina lub że okrąg staje się bardziej 6-kątny niż okrągły. Nie martw się, są sposoby na tego typu niedoskonałości. 



Jeśli Twoja robótka się faluje przyczyną może być, że zostało dodanych za dużo oczek w okrążeniu - po prostu została zwiększona liczba oczek o więcej niż powinna być. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest sprucie do miejsca, w którym robótka się nie faluje i po prostu zacząć szydełkowanie od nowa. Czasami możesz mieć szczęście wykonując kilka okrążeń bez dodawania oczek, ale niestety częściej jest to wyjątek/przypadek niż zasada, że się to uda. Możesz również spróbować użyć szydełka o rozmiar mniejszego, ponieważ niewłaściwy rozmiar szydełka może spowodować, że kółko będzie się falować, nawet jeśli dodawanie oczek zostało wykonane właściwie. Wygina się robótka w górę czy w dół? Może się to zdarzyć, jeśli nie została zwiększona liczba oczek o odpowiednią ilość i niestety będziesz musieć spruć robótkę do miejsca, w którym przestanie się wyginać. Jeśli użyłaś/-eś szydełka, które jest zbyt małe Twoja robótka również może się wyginać. Zmień szydełko na rozmiar, który jest zalecany do danej włóczki - jest to podane na banderoli na włóczce.


Czy Twoje koło jest kanciaste?




Jeśli Twoje koło staje się bardziej kanciaste niż okrągłe, niekoniecznie oznacza to, że popełniłaś/-eś błąd. Gdy oczka są dodawane jeden nad drugim powoduje to, że robótka staje się bardziej kanciasta. Aby temu zapobiec wystarczy przesunąć oczka dodawane, tak aby były równomiernie rozdzielone w całym okrążeniu. Możesz przesunąć oczka dodawane, gdy zobaczysz, że koło zaczyna być kanciaste. Jeśli na przykład rozpoczynasz okrążenie, gdzie musisz wykonać 7 półsłupków - 1 dodanie, to możesz rozpocząć okrążenie od dodania a następnie zrobienia 7 półsłupków. Możesz również wykonać kilka półsłupków - 1 dodanie, a następnie kontynuować jak zwykle 7 półsłupków - 1 dodanie. To oznacza, że dodawane oczka zostały przesunięte w okrążeniu. Nie ma znaczenia, kiedy zaczynasz dodawanie oczek, ani gdzie je umieścisz, musisz tylko upewnić się, że otrzymasz odpowiednią liczbę oczek w okrążeniu. Kiedy zaczynasz nowe okrążenie i chcesz przesunąć oczka dodawane, możesz mieć problemy w zorientowaniu się, kiedy dotarłaś/-eś do końca okrążenia, ponieważ możesz być przyzwyczajona/-y do tego, że okrążenie kończy się dodawaniem oczka, nie stanie się tak gdy przesuniesz dodawanie. Możesz więc użyć znacznika w oczku początkowym, aby w ten sposób wiedzieć, kiedy kończy się okrążenie. 


Jak pisałam wcześniej, ilustracje w poście przedstawiają koło szydełkowane spiralnie, ale również wykonałam koło w którym każde okrążenie zostaje zakończone oczkiem ścisłym, żebyś zobaczył/ -a różnicę. 



Pierwsze koło na zdjęciu jest szydełkowane spiralnie. Możesz to rozpoznać po tym, że okrążenia są szydełkowane dookoła, bez widocznego przejścia między poszczególnymi okrążeniami. Drugie koło jest szydełkowane z zakończonymi okrążeniami. Tutaj każde okrążenie zostaje zakończone oczkiem ścisłym, a kolejne okrążenie jest rozpoczęte oczkiem łańcuszka. Gdy każde okrążenie jest zakończone, powstaje dość widoczne złączenie, które przebiega przez całą robótkę.  

Mam nadzieję, że skorzystasz z tego wpisu na blogu i że tabele dały Ci podstawowe zasady szydełkowania na okrągło - przynajmniej taka była moja intencja! Osobiście sama korzystam z tabeli, gdy szydełkuję na okrągło, a nie szydełkuję według przepisu. Zachowaj ten post i wróć do niego następnym razem, gdy będziesz szydełkować na okrągło. Mogę obiecać, że będziesz go potrzebować ;-)


Gorąco pozdrawiam
Josefine, Hobbii