TAK dobrze przeczytałaś/eś – amigurumi! Nie jest to łatwe słowo i prawdopodobnie nie do końca wiesz, jak je wymówić – ale na szczęście nie jest to takie ważne. Z drugiej strony bardzo ważne jest abyś wiedziała/ał co to jest, jeśli masz zamiar coś wyciągnąć z tego postu ;-)

Zacznę od przedstawienia zjawiska:


Przytulne i urocze pluszaki

Amigurumi to japońskie słowo, które obejmuje wiele różnych wzorów małych uroczych Przytulanek. Krótko mówiąc amigurumi oznacza małe szydełkowane lub dziergane pluszowe zabawki – ami oznacza szydełkowane/dziergane i nuigurumi oznacza przytulne/urocze zwierzątka/misie/lalki.

Teraz gdy już wiesz czym jest amigurumi, pozwól, że wyjaśnię Ci o zastosowanych technikach, wyglądzie zwierząt oraz jakich materiałów wymagają te urocze kreacje, i wreszcie o montażu poszczególnych części. Niestety nie mogę pomóc w technikach dziewiarskich, ale postaram się przeprowadzić Cię przez ogólne techniki szydełkowania.

Co musisz umieć?

Najważniejszą techniką, której używasz podczas szydełkowania amigurumi jest magiczne kółko. Magiczne kółko jest podstawą, aby móc szydełkować na okrągło i dlatego jest niezbędne podczas szydełkowania amigurumi. Wcześniej napisałam post o tym jak opanować magiczne kółko – przeczytaj go tutaj. Musisz opanować magiczne kółko, ponieważ amigurumi zawiera zawsze elementy, które należy szydełkować na okrągło. Może to na przykład być głowa pluszowego misia długie uszy królika lub łapki kotka. Jeśli szydełkujesz według opisu, zawsze będzie podane, ile oczek należy mieć w magicznym kółku dla każdego elementu. Magiczne kółko to nie jedyna technika, która ma kluczowe znaczenie dla tego procesu. Nie możesz uniknąć dodawania i odejmowania oczek. Napisałam dwa posty, w których szczegółowo omawiam każdą technikę i podaję różne wskazówki, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Przeczytaj jak idealnie dodać oczka tutaj, i przeczytaj w poście jak odejmować oczka tutaj. Często używane oczka to zwykłe półsłupki, więc jeśli już wiesz, jak je wykonać, to jesteś na dobrej drodze do wykonania pierwszego uroczego pluszaka!

Zmiana koloru jest często konieczna, a to może być problematyczne! W amigurumi zwykle szydełkujesz spiralnie, a to może powodować nieestetyczne przejścia przy zmianie kolorów.

Osobiście odniosłam sukces stosując dwie różne metody:

1. Zakończ każde okrążenie jednym oczkiem ścisłym i zacznij nowe okrążenie jednym oczkiem łańcuszka. To oznacza, że za każdym razem szydełkujesz nowe okrążenie, zamiast kontynuować cały czas w okrążeniu spiralnie. W ten sposób zmiana koloru zawsze przypada na początek nowego okrążenia a nie jako kontynuacja poprzedniego okrążenia. W ten sposób 👇

 Po zakończeniu okrążenia oczkiem ścisłym i oczkiem łańcuszka zaczynasz nowe okrążenie, gdzie musisz zmienić kolor.


Owiń nowy kolor wokół szydełka i przeciągnij włóczkę przez dwie pętelki na szydełku. Kolor został zmieniony.


Kontynuuj szydełkowanie jak zwykle. Gdy dojdziesz do końca okrążenia zrób oczko ścisłe w 1. Półsłupku i zacznij nowe okrążenie oczkiem łańcuszka.

2. Jeśli NIE chcesz zakończyć każdego okrążenia możesz oczywiście postępować dokładnie według przepisu. Jednak wymaga to trochę więcej wysiłku. Jest to jednak moja ulubiona metoda, ponieważ wolę szydełkować spiralnie niż kończyć każde okrążenie. Kiedy przychodzi czas na zmianę koloru, zrób oczko ścisłe i utnij włóczkę (ale tylko wtedy, gdy nie potrzebujesz już tego koloru). Następnie dołącz nowy kolor w dowolnym miejscu w okrążeniu. Oznacza to, że ponownie zaczynasz nowe okrążenie, a tym samym uzyskujesz całkiem niezłe przejście. Możesz to zrobić przy każdej zmianie koloru. Możesz korzystnie dołączyć nowy kolor w różnych miejscach w okrążeniu. Daje to jednak wiele końcówek nitek, które muszą zostać schowane na końcu. Możesz jednak tego uniknąć szydełkując końce nici w swojej robótce, wtedy nie jest to aż takie trudne. W ten sposób 👇


Dołącz nowy kolor w dowolnym miejscu w okrążeniu.


Zrób oczko łańcuszka.


Kontynuuj szydełkowanie jak zwykle i zakończ okrążenie oczkiem ścisłym w 1. Oczku łańcuszka. Szydełkuj dalej spiralnie wykonując oczko ścisłe tylko w tym okrążeniu.

Jak powinno to wyglądać?

Amigurumi może wyglądać dokładnie tak jak chcesz. Oryginalne amigurumi zawsze mają wyjątkowo uroczy i słodki wygląd, któremu nie można się oprzeć. Większość przepisów charakteryzuje się tym uroczym i przytulnym wyglądem. Podobnie jak ten przepis na Żyrafę Gigi - jest to zestaw, który zawiera wszystko czego potrzebujesz, aby wykonać tą uroczą żyrafę.

A co z materiałami?

W przypadku amigurumi prawie zawsze używa się włóczki bawełnianej oraz szydełka pasującego do przędzy. Ważne jest, żeby nie było dużych dziur w twojej robótce, w przeciwnym wypadku może wypaść wypełnienie/wata. Polecam szydełko o rozmiarze 2,5 mm, ale jeśli szydełkujesz bardzo luźno możesz spokojnie użyć szydełka o rozmiarze 2,00 mm. Jeśli masz wątpliwości, która włóczka jest najlepsza do amigurumi, polecam Rainbow. Rainbow jest naprawdę świetna i dostępna w 60 kolorach! Potrzebne będzie również wypełnienie. Jeśli szydełkujesz dla niemowląt warto użyć zaciskowe oczka, ponieważ małe dzieci i niemowlęta mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi ;-) Możesz również wyhaftować oczy bezpośrednio na misiu. Potrzebujesz tylko resztki włóczki i igły do cerowania.

Osobiście wolę Clover Soft Touch 2,5 do amigurumi, ponieważ szydełko to bardzo dobrze i pewnie leży w dłoni, co jest niezastąpione przy szydełkowaniu bardzo małych i szczegółowych projektów. Nie wiem czy tylko ja uważam, że montaż tych wszystkich małych elementów jest żmudny … Ale można to trochę ułatwić używając szpilek do przytrzymania uszu, pyszczka, łapek itp... Dzięki temu zapewnisz, że każdy element jest w tym samym miejscu po obu stronach a pluszowy miś jest symetryczny – choć asymetryczne kreacje mają też pewien urok. Przynajmniej staram się to sobie wmówić ;-)

Mam nadzieję, że teraz jesteś trochę mądrzejszy, jeśli chodzi o amigurumi, i jeśli masz ochotę wypróbować swoich sił na te urocze zwierzaki, zacznij od uroczych wzorów od Hobbii Design 😍


Serdeczne pozdrowienia

Josefine, Hobbii