Uwielbiasz amigurumi tak samo jak ja? W takim razie ten wpis na blogu jest zdecydowanie dla Ciebie!

Podczas mojej przygody z szydełkiem zrobiłam już wiele figurek amigurumi. W między czasie nauczyłam się wiele sztuczek, które za każdym razem zapewniają równy i piękny efekt. A teraz chętnie się nimi z Tobą podzielę 🥰


Nr. 1: Użyj odpowiedniej przędzy

Jestem wielkim zwolennikiem tego, że nie ma dobrego i złego sposobu szydełkowania. Cały sens szydełkowania to dobra zabawa i bycie kreatywnym, prawda? Ale w przypadku amigurumi wybór przędzy może mieć duży wpływ na projekt. 

Wybierz włóczkę o jednakowej grubości

Niektóre przędze mają różną grubość, jak np. nasza Winter Glow. Ten rodzaj przędzy świetnie nadaje się na ubrania i koce, ponieważ różne grubości przędzy ożywiają projekt i przyciągają wzrok. Ale w przypadku amigurumi ważne jest, aby oczka były tak gładkie, jak to możliwe, aby zapewnić ładny efekt, który nie będzie wyglądał na krzywy i nierówny. 

Do amigurumi zwykle używam Rainbow Cotton 8/4 lub podobnych włóczek bawełnianych, ponieważ bawełna zapewnia gładkie oczka i dobrą strukturę w końcowym projekcie.


Na zdjęciu widzisz, że Rainbow Cotton 8/4 ma równomierną grubość, podczas gdy Winter Glow jest różnej grubości ☝


Przeglądając wzory na amigurumi, szybko zauważysz, że do większości wzorów używana jest czysta bawełniana przędza. 

Jednak w niektórych wzorach wykorzystywane są inne włóczki, takie jak Baby Snuggle lub Teddy. Ich też można używać! Tutaj jednak ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na naprężenie nitki podczas szydełkowania. Gładkie i równomierna oczka mają ogromny wpływ na efekt końcowy. Zobacz, jak to uzyskać poniżej. 

Nr. 2: Szydełkuj ściśle

W przypadku amigurumi polecam, aby szydełkować znacznie ściślej niż to robisz w przypadku szydełkowania np. ubrań. Niezastosowanie się do tego może spowodować, że projekt będzie bardzo luźny i utraci swój kształt, oraz wypełnienie będzie widoczne przez oczka.  

Jednym ze sposobów sprawdzenia tego jest wykonanie na szydełku próbki półsłupkami z wybranej włóczki. Gdy próbka ma ok. 10x10 cm, zrób kulkę z waty do wypełnienia i umieść na środku próbki, owiń watę próbką, tak jakbyś chciał(a) zamknąć ją z tyłu. 

Na zdjęciu tutaj wykonałam próbkę na szydełku i wsadziłam do niej trochę waty 👇


Jeśli również widzisz wypełnienie przez próbkę, tak jak na zdjęciu tutaj, postaraj się szydełkować gęściej. Możesz to zrobić poprzez:

Zmniejszenie rozmiaru szydełka

Możesz zacząć od zalecanego rozmiaru szydełka jako wytycznej. 

Do naszej Rainbow Cotton 8/4 zazwyczaj zalecamy szydełko 2,5-3,5 mm. Te rozmiary dobrze sprawdzają się w przypadku kocyków, odzieży i innych projektów, które nie wymagają gęstego ściegu, a tym samym bardzo ścisłych oczek. 

W przypadku amigurumi możesz zatem zacząć od szydełka 2.5 mm, a następnie testować według próbki. Jeśli okaże się ona za luźna, spróbuj zmniejszyć szydełko o pół rozmiaru i kontynuuj, aż uzyskasz odpowiednie naprężenie nitki a tym samym najlepszy efekt.  

Odpowiednie trzymanie włóczki

Czy Twoje oczka są nierówne lub widzisz wypełnienie przez oczka? W takim razie spróbuj mocniej zacisnąć nitkę podczas szydełkowania. Możesz to zrobić mocniej chwytając włóczkę. 


Kiedy robię amigurumi, zwykle owijam włóczkę wokół nadgarstka, a następnie prowadzę ją w górę dłoni i przez palec wskazujący. W ten sposób używam palca wskazującego i środkowego, aby kontrolować naprężenie, ale owinięcie włóczki wokół nadgarstka sprawia również, że włóczka jest bardziej naprężona. 


Przeczytaj więcej o różnych metodach trzymania włóczki tutaj.


Lekko wypełniaj podczas szydełkowania

Korzystając ze wzoru na amigurumi, zwykle w opisie podane jest, kiedy należy wypełniać figurkę watą. Tutaj ważne jest, aby nie wypełniać częściowo zrobionej figurki zbyt dużą ilością waty. Jeśli to zrobisz, nagle będzie bardzo trudno wykonać ścisłe oczka.

Aby tego uniknąć, zacznij od wypełniania figurki bardzo delikatnie, wsadź tylko tyle waty, aby nadać projektowi pewną strukturę. Następnie możesz dodać trochę więcej waty po każdym zrobionym rzędzie. Dopiero na samym końcu, gdy jesteś w przedostatnim rzędzie lub tuż przed zamknięciem, wypełnij dokładnie watą, na tyle na ile to możliwe. 

Jeśli masz trudności z włożeniem palca przez otwór, możesz wykorzystać pałeczki do jedzenia, słomki, trzonka szydełka lub czegoś podobnego, aby wypełnić figurkę watą. Wymaga to trochę cierpliwości, ale daje znacznie ładniejszy efekt. Zdecydowanie uważam, że warto!

Nr. 3: Użyj niewidocznego odejmowania oczek

Odejmowanie i dodawanie oczek to podstawa w amigurumi, ponieważ to one, tworzą kształt danej figurki. Dlatego ważne jest, aby były tak ładne i schludne jak to tylko możliwe. 

W szczególności odejmowane oczka mogą wychodzić nierówno, ponieważ różnią się od wyglądu, jaki zwykle ma półsłupek. 

Aby tego uniknąć, możesz wykonać niewidoczne odejmowanie oczek. Robisz to w ten sposób: 


  1. Wbij szydełko w przednią pętelkę następnego oczka

  2. Wbij szydełko w przednią pętelkę kolejnego oczka, masz teraz dwa oczka na szydełku

  3. Nawiń włóczkę na szydełko i przeciągnij przez pierwsze dwie pętelki na szydełku

  4. Nawiń włóczkę na szydełko i przeciągnij przez pozostałe pętelki



Nr. 4: Zrób ładną zmianę koloru

Niektóre wzory amigurumi wymagają zmiany koloru. Jednak większość wzorów na amigurumi sugeruje również spiralne szydełkowanie. Oznacza to, że nie ma określonego przejścia między rzędami, ale zamiast tego szydełkujesz w ciągłym rzędzie. W rezultacie przejście między jednym kolorem a drugim może być bardzo widoczne.  

Możesz wykorzystać następującą metodę z czterema prostymi krokami, aby tego uniknąć: 


  1. Zacznij półsłupek pierwszym kolorem przeciągając włóczkę przez oczko poprzedniego rzędu

  2. Zakończ półsłupek nowym kolorem przeciągając włóczkę przez dwie pętelki na szydełku

  3. Zrób oczko ścisłe nowym kolorem w następnym oczku

  4. Kontynuuj szydełkowanie półsłupków nowym kolorem



5. Unikaj oczek zaciskowych – samodzielnie zrób oczka do swojej figurki amigurumi

Oczka zaciskowe są często używane do amigurumi. Są łatwe i szybkie do zamontowania, dwie ładne kulki i oczy gotowe. 


Podobają Ci się te figurki amigurumi? ☝ Znajdź darmowe wzory na Frida Owieczka, Nosorożec Hollie, Dodo Duncan, i Dinozaur Dylan na naszej stronie internetowej.


Osobiście bardzo lubię haftować lub szydełkować oczy moim figurkom amigurumi. Zarówno dlatego, że mogę nadać im kreatywną mimikę twarzy, ale także dlatego, że niektóre amigurumi są wręczane dzieciom w prezencie – a nie wszyscy rodzice są zachwyceni oczkami zaciskowymi. 

Oto moja rada, aby zapewnić Ci arsenał wzorów, które zawierają instrukcje na szydełkowane i haftowane oczy. Zawsze możesz z nich skorzystać, kiedy zamierzasz robić amigurumi. 

Ja sama zawsze mam je z naszej strony internetowej (są całkowicie bezpłatne) i mogę z nich skorzystać, gdy chcę zrobić oczy moim figurkom amigurumi: 

Wypróbuj na przykład prostą kombinację kresek, jak to zrobiono tutaj na Kawaii Cytryna Grzechotce i lalce Elliot.


Możesz też zrobić parę dużych, wyrazistych oczu wykonując kółka na szydełku, jak na Confetti Jednorożcu. Lub użyć filcu, jak to zrobiono na Be Weird Monster.


Możesz też skorzystać z YouTube. Znajdziesz tam moc instrukcji na haftowane oczy, które możesz wykorzystać do swoich projektów-amigurumi. Na YouTube możesz wpisać hasło “embroidery eyes amigurumi”

UWAGA: Jeśli wolisz instrukcje w swoim własnym języku, po prostu wpisz “haftowane oczy amigurumi”. Należy jednak pamiętać, że możesz znaleźć zdecydowanie mniej instrukcji. 


Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne, gdy następnym razem rzucisz się w wykonywanie amigurumi. 


Masz na myśli jakieś amigurumi-projekty? Opowiedz nam o nich poniżej 👇


 

Rainbow Cotton 8/4 - Hobbii

100% Bawełna

12 zł

Baby Snuggle Solid - Hobbii

100% Poliester

39 zł

Ribbon - Hobbii

100% Bawełna

67 zł