Uwielbiam robić na drutach, ale czasami czuję dużą frustrację gdy robótka nie idzie zgodnie z moimi planami. Też to znasz? Nie ma nic gorszego od napotykania tych samych problemów raz za razem i wciąż nie być w stanie sobie z nimi poradzić. To się kończy albo wieloma godzinami utarczki z problemami albo oddaniem walkowerem. Dlatego też postanowiłam przygotować dla Ciebie 4 (moim zdaniem) najlepsze i najbardziej pomocne porady, które miejmy nadzieję zaoszczędzą Ci sporo czasu i nerwów.

1. Gdy robótka robi się zbyt ciężka

Jako osoba początkująca często miałam problemy z dzierganiem na drutach pojedynczych jeśli było na nich dużo oczek. Obciążały one bowiem druty na tyle, że ciężko było je utrzymać bez uczucia bólu i napięcia w ramionach. Moja mama, która jest olbrzymią fanką dziergania, przyszła mi na szczęście z pomocą! Poradziła abym spróbowała pracy z drutami okrągłymi i pozwolić robótce wisieć na żyłce i ‘spoczywać’ na kolanach. W ten sposób zużyjesz siły jedynie na trzymanie drutów z tymi paroma oczkami, które akurat przerabiasz.

Polecam te ergonomiczne druty okrągłe od Prym - znajdziesz je tutaj.


2. Pierwszy rząd wychodzi zbyt ciasno?

Przez przypadek może Ci się zdarzyć wykonać pierwsze oczka tak ciasno, że ciężko później przełożyć przez nie druty jak rozpoczynasz pierwszy rząd. Mamy na to dwie rady.


Możesz albo wykonać te pierwsze oczka odrobinę większym drutem, lub złączyć 2 druty i wykonać oczka na nich obu. Ja najczęściej wybieram zrobić to drugie, ponieważ nie muszę wtedy szukać innego rozmiaru drutów, a do tego nie zawsze mam taki większy rozmiar w mojej kolekcji. Dodatkowo jest to szybkie i praktyczne, ponieważ używając obu drutów, będziesz je od razu mieć w ręku i wystarczy, że po wykonaniu oczek wyciągniesz 1 z drutów i rozpoczniesz wykonywanie pierwszego rzędu.

3. Co jak zgubisz oczko?

Zdarzyło Ci się kiedyś zgubić oczko? Jeśli tak, to wiesz jakie to frustrujące, zwłaszcza jak nie da rady go złapać i cała praca na marne. Dobrą poradą dla tych, co dziergają, jest zawsze mieć przy sobie szydełko. Dzięki temu złapiesz oczko zanim będzie za późno. Haczyk szydełka umożliwia bowiem złapanie takiego niesfornego oczka.

Do złapania oczka możesz użyć każdego rodzaju szydełka - przejrzyj ofertę tutaj.

4. Znajdź odpowiednie druty do danego projektu – i bądź kreatywny/-a

Do dziergania swetrów używasz zawsze drutów pojedynczych a do skarpet zawsze drutów podwójnych i nie ma tu mowy o improwizacji? Tak nie musi być! Jak rozpoczynałam przygodę z dzierganiem, nie lubiłam zbytnio drutów pojedynczych, bo przy wykonywaniu np ściereczek były one dla mnie zdecydowanie za długie biorąc pod uwagę jak mało oczek było potrzebnych na taki projekt. Zmęczona ich trzymaniem, postanowiłam spróbować wykonać ten sam projekt na drutach podwójnych, które jak wiemy są krótsze. Wszystko ładnie pięknie, ale niestety nie pomyślałam o tym, że oczka zaczną mi spadać z drugiego końca i zmarnuje moją pracę! Prawie straciłam przez to zapał do dziergania, ale wymyśliłam, że przecież mogę zabezpieczyć końcówki drutów podwójnych tak żeby oczka z nich nie spadały. Jak widzisz na zdjęciu, wystarczyło nałożyć kuleczki na końce i miałam problem z głowy. Jeśli nie dysponujesz takimi możesz zawiązać na końcówkach gumki recepturki - proszę bardzo, jeszcze bardziej kreatywne rozwiązanie :D

Moje ulubione druty podwójne z drewna to te od Knit Pro.


Drewniane druty są moim zdaniem najlepsze, ponieważ oczka przemieszczają się po nich gładko, ale bez uciekania co chwilę spod kontroli. Cały asortyment drutów podwójnych znajdziesz tutaj.

Powodzenia i przyjemności z Twoimi kolejnymi projektami ♥️

Serdecznie pozdrawiam,

Josefine z Hobbii

Szydełka Waves - KnitPro

2 - 12 mm

Od 18 zł
Oszczędzasz 21%

Druty na żyłce Basix - KnitPro

Od 15 zł  Od 19 zł