Jesień stopniowo zapowiada swoje nadejście i wszelkiego typu zajęcia z dziećmi zaczynają odbywać się w domach. Dla wielu oznacza to, że twórcza kreatywność nabiera rozpędu i dlatego w tym poście na blogu pokażę moje ulubione kreatywne zajęcia z włóczką dla dzieci.


Obrazy z pomponami

Coś, co z pewnością umili wiele godzin małym dziecięcym rączkom, to obrazki-pomponowe. Zabawa ta zapewnia rozwój małej motoryki oraz wyczucie koloru u dzieci, a jednocześnie pompony są bardzo proste w wykonaniu – pozwoli ona również na wykorzystanie wszelkiego rodzaju resztek, które wciąż są w zakamarkach 😉


Materiały

  • Dużo przędzy (najlepiej akryl, wełna oraz mieszanki wełny)
  • Przyrząd do robienia pomponów
  • Płótno (w dowolnym rozmiarze, ale myślę, że płótno o wymiarach około 20x20 cm to odpowiedni rozmiar, szczególnie dla najmłodszych)
  • Dobre nożyczki
  • Pistolet do kleju i wkłady z klejem


Metoda wykonania

Metoda jest właściwie bardzo prosta. Najpierw należy wykonać ogromną ilość pomponów, dopóki nie uznasz, że masz ich już wystarczająco dużo. Możesz najpierw zaplanować motyw, ale zabawniej jest po prostu zrobić pompony w swoich ulubionych kolorach, a następnie zdecydować się na motyw – to zależy wyłącznie od Ciebie 😊

Pompony mogą być wykonane w całkowicie klasyczny sposób, jak się nauczyliśmy, gdy byliśmy mali, za pomocą dwóch kartonowych krążków skierowanych do siebie. Ale jeśli chcesz zrobić sobie i dziecięcym rączkom przysługę, to możesz zainwestować w kilka przyrządów do robienia pomponów. Z łatwością nawiniesz włóczkę na przyrząd, który możesz zamknąć, aby włóczka nie zsunęła się, gdy np. ktoś Ci przeszkodzi – no i niemal za pierwszym razem wychodzą idealne pompony. Tutaj możesz zobaczyć, jak to działa.

Kiedy już uznasz, że masz wystarczającą ilość pomponów, należy wykonać obrazek, ale tutaj będzie potrzebna pomoc dorosłej osoby. Ponieważ teraz trzeba będzie skorzystać z pistoletu do kleju, który może być bardzo gorący i trochę trudny w obsłudze, ale dziecko może z łatwością zdecydować, jak obrazek powinien wyglądać. Poproś dziecko, aby Ci wytłumaczyło jak jego zdaniem pompony powinny zostać naklejone.



Dzierganie na palcach

Robienie na palcach jest klasykiem i może być wykonane nawet przez najmniejsze dłonie, jeśli tylko pokażesz im jak to zrobić. Być może próbowałaś tego sama, gdy byłaś dzieckiem? W tamtych czasach mogłam spędzać wiele godzina na dzierganiu na palcach.

Jednak nigdy z tego nie wyszło nic więcej niż tylko długa kiełbaska i chociaż dzieci miały zajęcie w tym czasie, to po prostu trochę fajniej, jeśli uda się wykonać jakiś ciekawy produkt. Dlatego proponuję zrobić jesienny- lub Halloweenowy- wieniec – a może nawet na Święta Bożego Narodzenia. Nigdy za wcześnie na świąteczne dekoracje, prawda? 😉


Materiały

  • Duża ilość włóczki (można użyć każdej przędzy, ale wolę średnio grubą przędzę akrylową lub wełnianą)
  • Palce
  • Kartonowa lub styropianowa podstawa wieńca
  • Pistolet do kleju
  • Ewentualnie pomponów lub inne ozdoby


Metoda wykonania

Zacznij od kilkakrotnego owinięcia końcówki włóczki wokół kciuka, a następnie poprowadź włóczkę za palcem wskazującym, przed palcem środkowym, za palcem serdecznym, a następnie wokół małego palca, tak aby przędza znalazła się teraz za małym palcem. Teraz należy poprowadzić włóczkę z powrotem w następujący sposób: przed palcem serdecznym, za palcem środkowym i przed palcem wskazującym. Stworzony został podkład i teraz możesz zacząć dzierganie.

  1. Poprowadź włóczkę wokół dłoni (najpierw z tyłu a następnie z przodu dłoni).
  2. Przełóż pętelkę wokół palca wskazującego w górę nad luźną nitką i do tyłu za palec. Kontynuuj w ten sposób z pozostałymi trzema palcami.

Został wykonany pierwszy rząd. Powtórz te dwa kroki, aż Ty (lub dziecko) nie macie ochoty dłużej dziergać lub uznacie, że wykonana robótka jest wystarczająco długa. Kiedy wykonasz mały fragment, należy pociągnąć za koniec, który owinęłaś wokół kciuka, wtedy dzianina się uformuje.

Jeśli chcesz wykonać wieniec, nadszedł czas, aby wykorzystać pistolet do kleju. Przyklej koniec z tyłu wieńca i owiń wykonaną dzianinę wokół wieńca, tak aby wieniec został całkowicie zakryty. Przyklej dzianinę co jakiś czas z tyłu, żeby się nie przesuwała. Udekoruj wieniec małymi pomponami lub innymi ulubionymi ozdobami.



Łapacz snów

Łapacze snów są bardzo dekoracyjne i mogą nawet pomóc maluchom, jeśli mają koszmarne sny – no i oczywiście są bardzo proste do wykonania. Mogą być wykonane z dowolnej włóczki i z ulubionych kolorów. Mogą zostać ozdobione wszelkiego rodzaju dodatkami takimi jak frędzle, piórka, perełki i pompony.


Materiały


Metoda wykonania

Najpierw należy przywiązać włóczkę do metalowej obręczy, a następnie owinąć wokół obręczy wzorem łapacza snów, w następujący sposób: Przełóż przędzę ok 7 cm od węzła, a następnie poprowadź przędzę wokół obręczy i do szczeliny, która występuje pomiędzy obręczą a włóczką. Kontynuuj w ten sposób aż przejdziesz dookoła. Teraz poprowadź przędzę przez otwory, które powstały w pierwszej rundzie. Kontynuuj w ten sposób, aż dojdziesz do środka, zaciągnij i zawiąż ładny węzeł. Aby ukryć koniec, na środku umieściłam koralik. 

Teraz możesz udekorować łapacz snów według własnego uznania. Ja wybrałam frędzle i perłę, ale możliwości jest naprawdę wiele i zależy to wyłącznie od Ciebie. Jeśli chcesz, aby perełki znajdowały się wewnątrz wzoru łapacza snów, możesz korzystnie nałożyć perełki na włóczkę zanim zakończysz zaplatanie łapacza snów – będzie to świetnie wyglądać.



Tkactwo

Kolejny klasyk, który zawsze jest zabawny dla najmłodszych – to prawie jak malowanie włóczką. Jest to świetny sposób na wykorzystanie wszystkich włóczkowych resztek.

Po zakończeniu tkania, możesz zawiązać dzianinę na patyczkach znalezionych w lesie i zrobić urocze makatki na ścianę, które są obecnie bardzo popularne. Pamiętaj jednak, że patyczki muszą być całkowicie suche.


Materiały


Metoda wykonania

Na górze i na dole kartonu narysuj linie w odstępach 1 cm od brzegu do brzegu. Wytnij wzdłuż linii, tak aby rowki miały około 1 cm głębokości. Teraz przymocuj bawełniany sznurek z tyłu kartonu za pomocą kawałka taśmy i przeprowadź włóczkę przez pierwszy rowek u góry i pierwszy rowek u dołu. Z tyłu należy poprowadzić sznurek do następnego rowka u góry i z przodu aż do odpowiedniego rowka u dołu. Kontynuuj owijanie krosna sznurkiem, aż nie pozostanie więcej rowków, a następnie przymocuj koniec taśmą z tyłu krosna. Twoje krosno powinno wyglądać tak: Sznurki powinny być proste z przodu i lekko skośne z tyłu.

Aby ułatwić sobie nieco pracę, możesz podnieść bawełniane sznurki od kartonu, wkładając ołówek pod sznurki.

Teraz możesz zacząć tkanie!

Odbywa się to poprzez przeplatanie włóczki naprzemiennie nad i pod bawełnianym sznurkiem z jednej strony na drugą. Kiedy włóczka ma być przeplatana z powrotem, musi to być odwrotność tego co robiłaś wcześniej – to znaczy, musisz poprowadzić włóczkę pod sznurkiem bawełnianym, jeśli włóczka z poprzedniego rzędu znajduje się nad sznurkiem bawełnianym i nad jeśli włóczka z poprzedniego rzędu znajduje się pod. Kontynuuj w ten sposób aż, nie ma już miejsca na krośnie lub do żądanej długości.

Ja zmieniałam kolory z boku i zostawiałam długie końce, aby móc je później zamocować z tyłu. Gdy musiałam zacząć pod bawełnianym sznurkiem, owinęłam włóczkę, którą tkałam wokół pierwszego bawełnianego sznurka, aby można go było prawidłowo zamocować.

Następnie należy przeciąć bawełniane sznurki pośrodku na lewej stronie. Jeśli chcesz wykonać makatkę na ścianę, zawiąż sznurki wokół patyka, w przeciwnym razie wystarczy zawiązać sznurki i zamocować końce.


To były moje sugestie na małą jesienną zabawę dla całej rodziny z włóczką w roli głównej. Mam nadzieję, że czytanie sprawiło Ci przyjemność i zainspirowało Cię na trochę inną i ciekawą zabawę wraz z dziećmi. Przyjemnej zabawy!


Serdeczne pozdrowienia 

Eva


 

Amigo - Hobbii

100% Akryl HB

17 zł
Oszczędzasz 31%

Diablo Multi - Hobbii

40% Akryl, 30% Moher, 30% Poliamid

43 zł  62 zł
Oszczędzasz 19%

Couture - Go Handmade

100% Akryl

17 zł  21 zł